Trwa ładowanie...
bEhDhsol

Notowania

Mariusz Ciarka – Wszystkie wiadomości

Lockdown w Polsce. Policja będzie "stanowcza"
446
20.03.2021 9:18

LOCKDOWN
 / 
Lockdown w Polsce. Policja będzie "stanowcza"

Przynajmniej do 9 kwietnia ma potrwać lockdown. Jak zapowiada policja, należy się spodziewać wzmożonych kontroli. - Będziemy stanowczo egzekwować nakazy i zakazy - zapowiada inspektor Mariusz Ciarka.

Maseczki w pracy. Ciarka: każdego zakładu nie sprawdzimy
289
30.11.2020 15:40

KONTROLA
 / 
Maseczki w pracy. Ciarka: każdego zakładu nie sprawdzimy

Nowe rządowe rozporządzenie wprowadza obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscu pracy. Policja będzie kontrolowała zakłady? - Te przepisy mają nam przypominać o właściwym zachowaniu. Oczywiście jeżeli będą konieczne kontrole, to będą prowadzone, chociażby przez inspekcję sanitarną. Myślę jednak, że Polacy stosują się do przepisów, są zdyscyplinowani i stosują się do obostrzeń. Niektórzy szukają na siłę powodów, by policja karała, by sprawdzała - powiedział w programie "Newsroom" Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji. - To jest fizycznie niemożliwe, żebyśmy pojawili się w każdym zakładzie pracy. Informacji od sygnalistów nam nie brakuje, wtedy oczywiście musimy udać się na miejsce i sprawdzić. Osoby, które dostrzegą nieprawidłowości, informują nas o tym. My na każde takie zgłoszenie reagujemy - dodał.

Policja będzie sprawdzać galerie? Ciarka: póki co stawiamy na edukację
23
24.11.2020 16:40

WIGILIA
 / 
Policja będzie sprawdzać galerie? Ciarka: póki co stawiamy na edukację

Rząd otwiera galerie handlowe, mają działać pod rygorem reżimu sanitarnego. Czy policja będzie kontrolowała zachowania klientów? - Od samego początku stanu epidemii w Polsce wspieramy inspekcję sanitarną. Oczywiście w sytuacjach, gdy trzeba kontrolować określone miejsca, gdzie są ograniczenia w zakresie przebywania osób, my to robimy - powiedział w programie "Newsroom" Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. - To nie jest nasze główne zadanie, bo nikt nas nie zwolni ze ścigania przestępców, podejmowania interwencji. Jednak społeczeństwo tak z nami współpracuje, że tam, gdzie przepisy sanitarne są nieprzestrzegane, ludzie potrafią zadzwonić i nas poinformować. Gdy podobna sytuacja będzie miała miejsce w galeriach, my też przyjedziemy i będziemy reagować na każde zgłoszenie. Cały czas też edukujemy, ministerstwo zdrowia też codziennie przekazuje informacje. Tak naprawdę nie wiemy, jak te przepisy będą wyglądały. Na razie nie planujemy jakichś nadzwyczajnych działań, ale nie możemy też ich wykluczyć. Na dzisiaj skupiamy się na tym, aby ludzie skupiali się nad zdrowym rozsądkiem i edukujemy - podkreślił. Pytany o kolacje wigilijne i to, czy policja będzie kontrolowała Polaków, odparł, że funkcjonariusze sami z siebie chodzić po domach nie będą, ale jeśli otrzymają zgłoszenie, to będą musieli zainterweniować.

Zamknięte cmentarze. Były przypadki łamania zakazu. "Nieodpowiedzialne"
7
02.11.2020 16:52

POLICJA
 / 
Zamknięte cmentarze. Były przypadki łamania zakazu. "Nieodpowiedzialne"

Policja nie ma szczegółowych danych o tym, ilu Polaków nie zastosowało się do wprowadzonego w piątek zakazu wchodzenia na cmentarze w dniach 31 października - 2 listopada. Zdaniem Mariusza Ciarki, rzecznika KGP, zdecydowana większość Polaków zastosowała się do tego przepisu i cmentarze były puste. Rzecznik Komendy Głównej Policji przyznaje jednak, że widział w sieci filmiki, na których pojedyncze osoby ostentacyjnie niszczyły łańcuch czy kłódkę, by dostać się na cmentarz. - To nie są przepisy, które zostały wprowadzone, żeby nam zaszkodzić, ale po to, by ograniczyć transmisję wirusa - przypomina Mariusz Ciarka.

Koronawirus. Mandat w wysokości do 500 złotych za brak maseczki. "Nie będzie taryfy ulgowej"
47
07.10.2020 16:34

OBOSTRZENIA
 / 
Koronawirus. Mandat w wysokości do 500 złotych za brak maseczki. "Nie będzie taryfy ulgowej"

Jeżeli osoba mimo poinformowania przez policjantów, że należy zakryć nos i usta, tego nie zrobi, musi się liczyć z mandatem do wysokości 500 złotych albo skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu w przypadku odmowy przyjęcia mandatu - przestrzega Polaków rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

bEhDhson
Mandat za brak maseczki. "Stosujemy w ostateczności"
9
05.10.2020 16:56

POLICJA
 / 
Mandat za brak maseczki. "Stosujemy w ostateczności"

Coraz więcej Polaków z wykrytym koronawirusem, co zamierza robić policja, by dyscyplinować obywateli do przestrzegania obostrzeń? - Nakaz zakrywania nosa i ust wprowadzony jest rozporządzeniem Rady Ministrów na podstawie ustawy. A więc jest upoważnienie, by policja czy służby sanitarne ten przepis egzekwowały. Osoby, które nie chcą się stosować, nie reagują na pouczenia są karane mandatem do 500 zł. Inspekcja sanitarna może za niestosowanie się do nakazów i zakazów nałożyć karę od 5 tys. do 30 tys. zł - powiedział w programie "Newsroom" Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji. - Policjanci, gdy już wystawiają mandaty, zwykle jest to właśnie kwota 500 zł. Dla policjantów to już ostateczność, stosuje się ją wobec osób niezdyscyplinowanych- podkreślił.

Klientka nie miała maseczki, ekspedientka ukarana grzywną. "Ta osoba zasłużyła na nagrodę"
21
07.09.2020 15:51

MANDAT
 / 
Klientka nie miała maseczki, ekspedientka ukarana grzywną. "Ta osoba zasłużyła na nagrodę"

- Przepisy wydane na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, zostały utworzone w oparciu o ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku. Te przepisy są niemal identyczne, jak na całym świecie, gdzie jest obowiązek zakrywania nosa i ust. Jeśli chodzi o wyrok w Suwałkach, to mam nadzieję, że sąd podejdzie do tego roztropnie. Egzekwujemy przepisy o zakrywaniu nosa i ust, namawiamy, aby od klientów egzekwowano takie przepisy. Mam też jednak do czynienia a zawiadomieniem. Policjanci musieli oddać to pod rozstrzygnięcie sądu. W mojej ocenie ta ekspedientka zasłużyła od kierownictwa swojego sklepu na nagrodę – mówił w programie "Newsroom" rzecznik Komendanta Głównego Policji, Mariusz Ciarka.

Mandat za nienoszenie maseczki. Policja mówi o przypadku bezdomnego
28
06.05.2020 16:44

MASECZKI
 / 
Mandat za nienoszenie maseczki. Policja mówi o przypadku bezdomnego

- Policjanci w pierwszej kolejności starają się pouczyć, zwrócić uwagę. Dopiero jeśli ktoś ignoruje przepisy i nie chce zakryć nosa i ust, policjanci proponują nałożenie mandatu karnego – mówi Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. Jak mówi, nałożonych mandatów nie jest dużo. Ostatniej doby nałożono 300 mandatów i to nie tylko za brak maseczki, ale nieprzestrzeganie też innych przepisów związanych z koronawirusem. Mariusz Ciarka przywołuje sprawę bezdomnego, który uparcie maseczki nie zakładał. - Rozdawaliśmy maseczki bezdomnym. Na Śląsku policjanci zauważyli mężczyznę bez maseczki, oddali mu swoją, jaką dostali z zasobów służbowych od przełożonych. Patrolując miasto znowu spotkali tego samego mężczyznę, nie miał zakrytych ust i nosa, zwrócili mu uwagę. Za trzecim razem już nie było tłumaczenia - mówi Ciarka. Mężczyzna dostał mandat 500 zł. - To była sytuacja, która nie zasługiwała na żadną taryfę ulgową - dodaje.