Forum Forum dla firmKadry

dyscyplinarne zwolnienie pracownika w ciązy

dyscyplinarne zwolnienie pracownika w ciązy

kozii / 77.113.119.* / 2010-04-16 09:54
witam,

doradzcie mi jak rozwiac moj problem, w sklepie mam dwoch pracowników, jeden z nich pracuje na umowe na czas okreslony od poczatku lutego do konca lipca(wczesniej mial umowe na probny 3mc), drugi ktory jest obecnie na zwolnieniu z powodu ciązu- rowniez ma umowe przedluzona do okresu porodu.
Niedawno wykrylem ze obaj pracownicy ukradli znaczne srodki pieniezne ze sklepu, proceder ten trwal kilka miesiecy, laczne starty to ok 15tys.
Jak w takiej sytuacji mam zwolnic pracowników?
Czy moge wytoczyc im jakis proces sądowy?
Wyświetlaj:
squun / 95.41.74.* / 2010-04-17 07:34
a może to ty jej brzuch zrobiłeś a wiedząc że jesteś sknera pobrali już na poczet przyszłych alimentów
roni75 / 62.233.185.* / 2010-04-16 14:33
Najpierw nalezy powiadomić Policję o dokonanej kradzieży. Po skazaniu pracownic przez sąd prawomocnym wyrokiem możesz je zwolnić dystyplinarnie.
Zwolnienie możesz im wysłać wcześniej, ale w takim wypadku ryzykujesz, że sąd pracy przywróci je do pracy i nakaże wypłatę odszkodowania.
Miałem podobny przypadek w swojej firmie. Pracownik w nocy ukradł wyposażenie z szafy sterującej. Zgłosiłem kradzież na Policję i pies go wytropił (mieszkał 50m od zakładu). W następnym dniu nie przyszedł do pracy i wysłał L4. Mimo to wysłałem mu zwolnienie listem poleconym. Nie odwołał się do sądu pracy. Na szczęście go aresztowali i mam z głowy. Chociaż proces sądowy trwa dalej.
H Szatkowski / 2010-04-16 11:19
Niezależnie od kwestii pracowniczych możesz złożyć przeciw nim pozew do sądu o kradzież, a raczej przywłaszczenie.
Przede wszystkim, jeśli masz dowody po prostu zażądaj zwrotu grożąc ww pozwem.
Dyscyplinarne dla pierwszego jak najbardziej ( poza stratami jest jeszcze kwestia oszustwa skarbowego- w innym wątku pisałeś zdaje się o wycofywaniu należności z kasy fiskalnej przez nich)
Tu nieco o dyscyplinarce:
http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/dyscyplinarne;zwolnienie;z;pracy,28,0,229916.html

Zaś pani w ciąży również może być zwolniona, mimo, że nie uzyskasz zgody związku zawodowego- bo takiego u Ciebie nie ma.

Najwygodniejsze dla wszystkich i satysfakcjonujące jest na ogół w takiej sytuacji jest poinformowani ich o swojej wiedzy i dowodach, groźba procesu cywilnego i wymuszenie w ten sposób zwrotu pieniędzy i natychmiastowego zwolnienia się przez nich "na własne życzenie".

Najnowsze wpisy