Forum Forum emerytalneInne

Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

Money.pl / 2009-11-22 09:00
Komentarze do wiadomości: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?.
Wyświetlaj:
Kamil555 / 37.248.31.* / 2018-11-09 20:18
Nawet nie mamy pojęcia jak jest źle. Czy ktoś z nas wyliczył ile powinniśmy oszczędzać na godne życie? Tutaj jest bardzo ciekawe nagranie zyjswiadomie.bhs24.pl. polecam!!
Zoffia / 83.8.51.* / 2018-07-22 15:09
W tym kraju od zawsze rzadzą nieudacznicy lub cwani złodzieje publicznych funduszy,nigdy nie bedzie tu dobrze normalnym ludziom,nigdy bo zawsze cwaniak zepsuje wszystko,a głupi naród nic nie robi z tym procederem,przyzwolenie na grabienie pieniędzy ciemnego narodu,tak ciemnego,zacofanego narodu.
janushka / 84.16.242.* / 2017-10-01 14:00
Za polską emeryturę na pewno można spróbować spędzić starość w domu opieki Promyk: http://www.opieka-promyk.pl/
Pivi / 188.105.6.* / 2017-12-19 20:17
2200zł / mc Emerytury esbeckie są zlikwidowane
PEPE640 / 188.146.59.* / 2016-12-05 14:31
JA WIEM JEDNO. JAK NIE WYJADE Z TEGO KRAJU TO NIE PÓJDĘNA EMERYTURĘ BO NIE BĘDĘ MIAŁ ZA CO ŻYĆ. WIĘC TYRAMY DO ZGONU
rencista za 759 zł / 37.47.129.* / 2016-10-01 01:42
Przez ostatnie 27 lat "rządów" wszystkich partii politycznych doprowadziło iż wynagrodzenia były i są BARDZO niskie - 1.200 zł ( netto ) = niskie podatki do U.S. i ZUS-u = kiepskie życie i kiepska służba zdrowia = głodowe emerytury lub renty = stracone życie.
wiwan / 2016-10-02 20:19
Statystyka płac jest zdecydowanie inna.
A wysokość płac nie bierze się jedynie z decyzji politycznych. Nie sztuka ustalić płacę minimalną na 4000 netto i doprowadzić szybko do spadku kursu złotówki. Wtedy nominalnie duże podatki i składki nie będą wiele warte.
zzzd / 79.110.200.* / 2016-02-23 15:13
Cholera, dlaczego tak jest???????????????????
Co ja temu swojemu krajowi zawiniłem, że muszę być po 44 latach pracy DZIADEM.
No co???????????????????????????????????????????/
Timo7667 / 31.175.51.* / 2015-10-11 16:53
Szkoda, że autor nie napisał, że na Malediwach jest przymus bycia wyznawcą Islamu i samo posiadanie Biblii jest zakazane. Taki lekki szczegół, a jak istotny.
Zoffia / 83.8.51.* / 2018-07-22 15:13
Istotny dla ciebie klerykaryturo.
wiwan / 2015-10-12 13:22
W ogóle nieistotny w kontekście stricte ekonomicznym tego artykułu.
colombus90 / 2015-09-01 06:27
Ciekawy artykul i choc juz troche stary, to pytanie "jak przezyc godnie na emeryturze?" pozostaje i mysle, ze jeszcze wielu tu zajrzy i przeczyta. W zwiazku z tym pokusze sie o komentarz.

Po 1. - nie zgadzam sie z wyliczeniami kosztow zycia w roznych krajach. Nie zawieraja one podstawowego i zazwyczaj najwiekszego kosztu - mieszkania. A te trzeba albo kupic, albo wynajmowac.

Po 2. - wspomniana jest np. Sri Lanka czy Brazylia. Ale zycie tam jest wyraznie drozsze niz np. w Kolumbii o ktorej nie napisano. Panama? Zdecydowanie drozej. Za 2 srednie polskie emerytury nie ma mowy o zyciu w takich krajach. Chyba, ze w hamaku na plazy.

Na przykladzie Kolumbii: Kosz wynajecia nowoczesnego, 60-metrowego mieszkania z 2 sypialniami w przecietnym, polmilionowym miescie w gorach to okolo 1100 zl/msc z rachunkami. Do tego ok. 750 zl na osobe miesiecznie na jedzenie. Przyjmijmy ok. 140 zl na transport za osobe, a wiec oczywiscie bez samochodu, zeby bylo taniej. Za kolejne 400 zl na pare miesiecznie mozna od czasu do czasu wyjsc. Do tego dojda koszty typu ubrania, elektronika, telefony, itp. Miesiecznie zamkniemy sie w 4200-4300 zl. Za ok. 26-27 stopni dzien w dzien, srednio 5.5 godzin slonca dziennie i przyjemne zycie w gorach. Gory mozemy zamienic na morze i zamieszkac na wybrzezu. Nie nad samym morzem, ale blisko. Koszt wzrosnie tylko minimalnie.

Ale czlowiek chce tez wyjechac raz na jakis czas. Przyjmijmy 6000 zl rocznie za osobe. Wiec miesiecznie wychodzi juz 5200-5300 zl.

Powyzsza kwote porownujemy do 2 polskich, srednich emerytur. 5200 > 3000 zl. Brakuje nam 2200 zl miesiecznie. W Panamie czy na Sri Lance brakowaloby wiecej. Zakladajac, ze nasza emerytalna para dorobila sie juz domu, a takze go splacila, mozna go wynajac co da nam - przyjmijmy - 1000 zl miesiecznie zysku. Wciaz brakuje nam 1200 zl. Wiec skoro zyjac na tanszej, kolumbijskiej prowincji, brakuje 1200 zl do przyjemnego spedzenia emerytury bez szalenstw, to jak ta sama emerytura mialaby wystarczyc na zycie w drozszej Brazylii, Panamie czy Sri Lance ?

Nie oszukujmy sie. Polskich emerytow nie stac na mieszkanie w cieplych krajach. Nasza przykladowa para musialaby zarabiac lacznie ponad 8 tys zl. miesiecznie zeby na emeryturze pozwolic sobie na omawiana wyzej Kolumbie. Pewnie, sporo ludzi tyle zarabia. Ale przy medianie rzedu 2800 zl miesiecznie, dla wiekszosci to nieosiagalne. Musielibysmy zarabiac srednio o 50% wiecej. Chyba, ze przyjmiemy, ze emeryci z zalozenia juz nie podrozuja, tylko wegetuja;) I zyja troche oszczedniej. Chociaz... mieszkamy nad Morzem Karaibskim. Cieszymi sie sloncem podczas gdy w Polsce szaro i wietrznie. Mozna uznac, ze to takie codzienne wakacje. A nasze koszty utrzymania spadaja do 4000 zl miesiecznie. Wynajmujac mieszkanie w Polsce, wlasnie tyle ma nasza polska para. Wiec jako tako spedza swoje ostatnie lata zycia na Karaibach czy w gorach.

A ile tych lat im zostanie, to juz inna sprawa. Jesli oboje przejda na emeryture w wieku 67 lat, a pozyja do 75, to jest to zaledwie 8 lat. I to przy zalozeniu, ze beda az do smierci w miare sprawni. Wiec zeby w pelni nacieszyc sie zasluzona emerytura, powinni przeniesc sie do przykladowej Kolumbii dobre kilka lat wczesniej. Powiedzmy, ze w wieku 60 lat. Ale wtedy juz nie bedzie emerytury. Oszczednosci tez nie ma, bo z czego.

Wspomniany wczesniej pomysl z Hiszpania jest w zwiazku z powyzszym jeszcze mniej realny. Pieniedzzy z wynajmu nie bedzie, bo poszly na zakup mieszkania w Hiszpanii. Dochod z jego wakacyjnego wynajmu wraz z nasza emerytura daje kwote 4 tysiecy zlotych miesiecznie. Tez mieszkamy nad morzem, tez jest pieknie. Ale Hiszpania jest drozsza niz Kolumbia, to raz. A dwa; przez 4 miesiace w roku nie mamy gdzie mieszkac ;) Oops!

Wiec jesli zarabiacie wspolnie ponad 8 tys. zl miesiecznie (lub ok. 11 tys w wariancie hiszpanskim, portugalskim czy greckim) i splacicie kredyt na nieruchomosc przed emerytura, to macie szanse na stare lata odpoczac w sprzyjajacym ludziom, a nie grzybom klimacie. Ja mam jeszcze troche czasu i moze dla odmiany na starosc wroce do Europy. Kto wie;) Powodzenia dla wszystkich ktorzy znalezli ten artykul myslac o swojej emeryturze i poswiecili kilka minut na przeczytanie tego komentarza.

P.S. Mozna jeszcze do bylej portugalskiej kolonii Goa w Indiach jesli ktos lubi te klimaty. Powinno byc ok. 500 zl taniej niz w Kolumbii!
T. / 81.190.75.* / 2015-09-03 23:37
Dlaczego w grę wchodzi akurat Kolumbia albo Panama?
Żadna to atrakcja a i ceny jak piszesz nie na kieszeń przeciętnego emeryta polskiego.Oczywiście ceny zależą jeszcze od dzielnicy w której zamieszkamy. Mimo wszystko Twoja propozycja nie stanowi zachęty do zamieszkania w powyższych krajach.
Nie oszukujmy sie. Polskich emerytow nie stac na mieszkanie w cieplych krajach.

No,tutaj to bym się nie zgodził.Ciekawy mógłby być np: Meksyk. Kiedyś było tam spokojnie,bezpiecznie dla białego. Ludzie mili i uprzejmi.Klimat do zaakceptowania.Zwłaszcza nad Pacyfikiem Dzisiaj natomiast wiele się tam zmieniło na złe,jeśli chodzi bezpieczeństwo. W Kolumbii też. No i problem dla nas z wyżywieniem.Kapuśniaku ,bigosu,małosolnych ogórków itp.tam niestety niet. Ze schabowym z zasmażaną kapusta też byłby problem. A surowe skorupiaki z limonką i ketchupem ,wszechobecne tortille to mi już nie podchodzą .Padłbym z głodu.
W takim razie wolę biednie ,ale u siebie. Przynajmniej jest do kogo gębę otworzyć. Bo tam już nie.
wog / 87.207.215.* / 2014-10-11 07:40
Na tamtym świecie ,czyli u św.Piotra.
Chełmiak / 78.30.105.* / 2014-10-10 18:25
Ja już chyba nie załapię się na żadną emeryturę (mam dwadzieścia kilka lat)
wacio w usa / 138.162.8.* / 2014-06-10 22:27
Proponuje mieszkac w Polsce . Jest tam pieknie, a kraje dookola sa bardzo interesujace. W zimie mozna sie wybrac do Tajlandii na dwa miesiace. Maj Chorwacjii. Lato jest fantastyczne w kraju! Jesien tez.

Ja zyje w USA i chcialbym spedzic pol roku w Polsce gdy bede na emeryturze. Nie dlatego ze tesknie, tylko dlatego, ze tyle jest tam wspanialosci, tam i dookola. Cudze chwalicie a swego nie znacie. Tak zwykle bywa.

W zimie, jezeli ne Azja, to zalecam Hiszapnie. Mozna wynajac mieszkanie za 500-800 Euro na miesiac.
HankaS / 172.58.217.* / 2018-01-20 04:09
Nareszcie cos madrego. Ja tez mam taki zamiar. Po diabla sie pchac do Brazil czy Panama lub malezji??
To glupi pomysl na stare lata jechac w inne srodowisko z innym jezykiem. Oczywiscie wszedzie jest angielski ale tubylcy poslugoja sie swoim jezykiem. Mieszkam od lat w USA I bede mieszkac 6 miesiecy w polsce. A do cieplego kraju pojade na wakacje. Nawet na florydzie Nie wytrzymoje dluzej jak 2 tygodnie.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
kacper grysiak / 188.47.14.* / 2014-09-20 13:29
I rozumiem, ze bedziesz przyjezdzać do Polski na pol roku, a teraz zima latasz do Azji na panienki;))) 500-800 euro na miesiąc, chłopie, [...] pogadaj z nami jak zarobisz 400 euro na miesiąc.

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

Miroslaw Thor / 88.91.165.* / 2013-06-06 11:49
błąd w artykule, Cytuję: "Za równowartość niespełna 00 tysięcy złotych..." Za 0 zł, to chyba jeszcze nie możliwe, żeby gdziekolwiek kupić dom.
wiwan / 2013-06-06 11:59
Jejum - napisz do redakcji lub autora. Artykuł jest sprzed 3,5 roku. Po takim czasie nawet nie ma pewności, czy po prostu prawidłowej liczby tam po prostu przez lata nie było.
mir589 / 31.182.84.* / 2013-05-15 06:36
W Etiopi da się przeżyć ale bez rewelacji ;)
katolik / 217.209.95.* / 2013-03-29 16:44
W kanale cieplowniczym
HankaS / 172.58.217.* / 2018-01-20 04:11
Ha ha
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Karina1127 / 87.207.66.* / 2013-01-22 20:30
Gdzie możemy przeżyć za polską "emeryturę"? ... Ja chciałabym przeżyć właśnie tutaj, gdzie mieszkam ja i moja rodzina... Odkładam pieniądze na emeryturę w III filarze, ale (litości !) czuję sie jakbym wyręczała Państwo w tym czym ono powinno się zająć! [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy