Forum Forum emerytalneZUS

Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

Money.pl / 2010-01-02 17:35
Komentarze do wiadomości: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?.
Wyświetlaj:
ANIA 14 / 5.173.74.* / 2023-09-13 21:31
W październiku kończę 56lat.
Pracuję od grudnia 1992r.
U ostatniego pracodawcy od czerwca 2017r,na 1/4 etatu.
Od 1 lipca br. na pełen etat.
Pracodawca zamierza zlikwidować zakład pracy z dn.30.09.
Czy mam szansę na świadczenia przedemerytalne?
Prawdopodobnie będę mieć status bezrobotnej bez prawa do zasiłku.
Czy to wystarczy do otrzymania ww. świadczeń?
Danuta k28 / 93.176.230.* / 2023-03-20 12:28
mam ponad 20 lat pracy,ostatnie 8 lat pracowalam w niemczech na niemiecka umowe .w zeszlym roku z waznych powodow rodzinnych muialm nagle wrocic do domu, pracodawca nie chcial rozwizczemn umowy wwiec zwolnilam sie sama ,pobieram zasilek z pup
pytanie moge starc sie o swiadczenie przedemerztalne
Danuta k / 93.176.230.* / 2023-03-20 12:22
mam ponad 20 lat pracy,ostatnie 8 lat pracowalam w niemczech na niemiecka umowe .w zeszlym roku z waznych powodow rodzinnych muialm nagle wrocic do domu, pracodawca nie chcial rozwizczemn umowy wwiec zwolnilam sie sama ,pobieram zasilek z pup
pytanie moge starc sie o swiadczenie przedemerztalne
Kiwi 58 / 31.0.51.* / 2022-11-01 16:41
Czy będąc na świadczeniu przedemerytalnym mogę wystąpić o legitymację emaryta? Mam 58 lat.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Marek 22 / 31.61.176.* / 2022-04-12 16:44
Od 15 stycznia do 30 grudnia 2021 roku pobierałem zasiłek dla bezrobotnych.
30 lipca 2021 roku złożyłem do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. ZUS odrzucił mój wniosek. Odwołałem się do sądu pracy który w orzeczeniu stwierdził, że świadczenie przedemerytalne mi się należy. Posiedzenie sądu odbyło się 12 kwietnia 2022 roku. Tak więc ZUS wypłaci mi świadczenie przedemerytalne z datą złożenia wniosku czyli 30 lipca 2021 roku.
Mam pytanie: czy muszę zwrócić zasiłek dla bezrobotnych za okres w którym ZUS wypłaci mi świadczenie przedemerytalne ?
Dziękuję za odpowiedź
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Irmina 1995 / 37.47.169.* / 2020-10-04 16:48
Mam 57 lat i 34 lata pracy. Obecnie jestem zarejestrowana jako bezrobotna z prawem do zasiłku na okres jednego roku. Po pół roku chcę starać się o świadczenie przedemerytalne. Ostatnie pół roku pracowałam u syna, syn zawiesił działalność w związku z czym moje stanowisko pracy zostało zlikwidowane. Mam pytanie czy ZUS nie będzie kwestionował tego, że moim ostatnim pracodawcą był syn?
kasia0987626 / 5.173.105.* / 2019-11-19 01:13
Mam 56 lat, 27 lat pracy i z powodu likwidacji stanowiska straciłam prace, żeby nie zapisywać się na bezrobocie szukałam pracy na własną rękę. no i przez to przegapiłam czas który mogłam się zapisać na płatny zasiłek dosłownie 10 dni (zapis 6 miesięcy dotyczący czasu zapiasania się po ustaniu pracy to jest chore, gdyż jest to za mało na szukanie pracy) i zapisałam się, ale dostałam status osoby bezrobotnej bez prawa do zasiłku. Czy w takiej sytuacji dostane w ZUS-IE zasiłek przedemerytalny??? bo dla mnie to jest dziwny zapis, żeby dostać świadczenie z zusu musiałabym pobierać płatne bezrobocie, co w tym momencie to ja straciłam, a urząd pracy zyskał przez to że nie pobieram płatnego bezrobocia który by wynosił 120%
Agniecha714 / 89.228.79.* / 2019-09-05 18:35
Mam pytanie. 59 lat,29 lat pracy ,skrócony okres wypowiedzenia tj zatrudnienie na świadectwie będę miała do 31 sierpnia 2019 ,za wrzesień rekompensata za skrócony okres wypowiedzenia
,zwolnienie z przyczyn ekonocznych dużego zakładu pracy. CHCĘ Ubiegać się o świadczenie przedemerytalne,ale Pani w Up powiedziała,że za wrzesień z tytułu,że otrzymam z pracy rekompensatę nie dostanę kuroniówki . Kiedy mam się zarejestrować w Urzędzie Pracy już we wrześniu?,jeśli zrobię to w październiku utracę chyba prawo do złożenia wniosku i świadczenia przedemerytapnego,pobieważ zgodnie z przepisami Zus po rozwiązaniu pracy czyli na świadectwie bedzie data 31.08.2019r. ,muszę w ciągu 30 dni zarejwsteowac się w Urzędzie pracy,pobrać 6 kurnóiowek i złożyć w Zus wniosek .Czy jak zarejestruj³się we wrześniu w Urzędzie pracy będę miała zdrowotne a później od paździeebika otrzymam przez 6 miesięcy zasiłek dla bezrobotnych czy się mylę,proszę o poradę??
kruszynka2909 / 94.254.175.* / 2018-01-28 18:54
Witam, moja mama w tym roku w lipcu kończy 55 lat. Obecnie zarejestrowana w PUP bez prawa do zasiłku. Przed PUP rok wcześniej była na rencie . co w tej sytuacji robić trzymać się PUP i składać papiery o świadczenie przedemerytalne czy składać ponownie papiery o rentę czy np uderzyć w umowę aktywizacyjną niania babcia tylko co wtedy będąc nianią jaką musi mieć sytuację zawodową nie może wtedy być w PUP. Pozdrawiam
Andrzej259 / 62.141.240.* / 2017-10-19 21:27
Utraciły prawo do renty, którą pobierały co najmniej przez pięć lat, Ten przepis 5 letniego pobierania renty eliminuje możliwość przejścia na zasiłek przedemerytalny, ludziom wiek 62-65 pracy 45-49 lat. ten chamski przepis 5 letniego pobierania renty ,ZUS wprowadził specjalnie aby ludzie długo pracujący,nie mogli skorzystać z pomocy państwa ,oraz nie mogli skorzystać ze swoich składek emerytalnych które mają za swoich kontach w ZUS. Biorą nas głodem, a jak ktoś dożyje to dostanie emeryturę.
Andrzej259 / 62.141.240.* / 2017-10-19 21:27
Utraciły prawo do renty, którą pobierały co najmniej przez pięć lat, Ten przepis 5 letniego pobierania renty eliminuje możliwość przejścia na zasiłek przedemerytalny, ludziom wiek 62-65 pracy 45-49 lat. ten chamski przepis 5 letniego pobierania renty ,ZUS wprowadził specjalnie aby ludzie długo pracujący,nie mogli skorzystać z pomocy państwa ,oraz nie mogli skorzystać ze swoich składek emerytalnych które mają za swoich kontach w ZUS. Biorą nas głodem, a jak ktoś dożyje to dostanie emeryturę.
job13 / 95.108.127.* / 2016-01-07 21:51
Witam,
szukam jakiegoś precedensu w kwestii świadczeń przedemerytalnych. Pracodawca zastosował wobec mojego taty skrócony okres wypowiedzenia do miesiąca. Miesiąc minął do końca marca. Za kwiecień i maj dostał odszkodowanie. W maju tata skończył 60 lat. Zus stwierdził, że w momencie ustania stosunku pracy tata nie miał wymaganych 60lat. Czy ktoś zna jakiś paragraf, którym można się podeprzeć, że skoro pracodawca miał możliwość skrócić okres wypowiedzenia to pracownik nie może ponosić tego konsekwencji. Skoro za kwiecień i maj zostały odprowadzone składki to powinno się go traktować tak, jakby był cały czas pracownikiem. Czy ktoś ma w tej materii jakieś doświadczenie?
wiwan / 2016-01-08 09:28
To, że dostał odszkodowanie za kwiecień i maj, nie oznacza że są składki za te miesiące- jeśli wypłacono całość w marcu- to po prostu zwiększyło to składki za marzec.

Zresztą wprost w ustawie emerytalnej okres taki- tj. za który wypłacono odszkodowanie, a były pracownik w tym czasie nie podlegał innemu/nowemu ubezpieczeniu (nie podjął np. zlecenia) jest okresem nieskładkowym.

Czyli te dwa miesiące zwiększyły ogólny staż ubezpieczeniowy ojca o dwa miesiące jako okresy nieskładkowe. Nie zmienia to jednak sytuacji, że 60 lat skończył PO ustaniu zatrudnienia.

Orzecznictwo sądów w zakresie św. przedemerytalnego i skrócenia okresu wypowiedzenia dotyczy tylko kwestii takiej, gdy pracownik uzyskał odpowiedni wiek i staż tzw. zakładowy w czasie zatrudnienia, ale na skutek skrócenia okresu wypowiedzenia zabrakło mu stażu ogólnego. Wtedy- mimo, że ów okres z odszkodowaniem przypadł PO rozwiązaniu umowy o pracę, traktuje się go jako okres nieskładkowy, który przypadł jakby PRZED tym rozwiązaniem umowy.

Tu np. Tytuł:
Sąd Okręgowy w Sieradzu z 2014-02-25
Data orzeczenia:
25 lutego 2014
Data publikacji:
17 marca 2014
Data uprawomocnienia:
29 marca 2014
Sygnatura:
IV U 1296/13

Ale u Pana ojca nie jest problemem zbyt krótki staż ogólny, tylko ukończenie wymaganego wieku.

Oczywiście od decyzji odmownej Zakładu można się odwołać do sądu.
ja150 / 37.8.251.* / 2015-06-22 21:53
witam::
mam 54 lata i 35 lat stażu chce się zwolnic, ponieważ pracodawca dołożył takie obowiązki, których wiem ze nie wykonam są bardzo odpowiedzialne, jestem nie przeszkolona w tym kierunku, a źle wykonane mogą być nawet karalne.
czy mogę ubiegać się o świadczenia.
wiwan / 2015-06-23 10:44
Nie bardzo.
Z dwu powodów:

1. Warunkiem uzyskania świadczenia jest utarta zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Zwykłe wypowiedzenie umowy o pracę, nawet ze wskazaniem przyczyny, o której Pani pisze tej definicji nie spełnia. Musiałyby okoliczności/nieprawidłowości być na tyle poważne, aby stanowiły ciężkie, świadome naruszenie obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Pani musiałaby rozwiązać umowę bez wypowiedzenia w trybie art. 55, par. 1'1 KP- czyli 'dyscyplinarki' dla pracownika. Tyle, że wtedy na ogół pracodawca się odwołuje, więc zasadność tego rozwiązania musi potwierdzić bardzo często sąd pracy.

Zatem konieczne byłoby jednak uzyskanie świadectwa pracy z tym wpisem okoliczności ustania stosunku pracy - art. 55, par. 1'1 KP.

2. W tych okolicznościach jest około rok za wcześnie- bo nie ma Pani:
- stażu min. 35 lat ubezpieczeniowego lub
- wieku min. 55 lat przy stażu min. 30 lat.
marta507 / 79.110.195.* / 2015-06-12 20:00
witam,
jeśli mama ostatnie 4 miesiące przebywała na zwolnieniu lekarskim a następnie po powrocie została zwolniona z przyczyn ekonomicznych przez pracodawcę to czy zostaje spełniony warunek zatrudnienia conajmniej 6 miesięcy? dodam ze mama zatrudniona jest nieprzerwanie 15 lat u tego pracodawcy
wiwan / 2015-06-15 11:18
Tak. Okres niezdolności do pracy w czasie stosunku pracy jest okresem zatrudnienia.
Anna1077 / 91.236.6.* / 2015-05-21 11:11
jestem nianią, rodzice chcą ze mną rozwiązać umowę zawartą na 2 lata ponieważ się przeprowadzają, przepracowałam u nich 1,5 roku. Mam uprawnione 35 lat do świadczenia przedemerytalnego. Czy w takim przypadku jest możliwe otrzymanie tego świadczenia. Dowiadywałam się, że zasiłek dla bezrobotnych będzie należał.
wiwan / 2015-05-21 11:57
Nianią na podstawie umowy uaktywniającej jak rozumiem.
Fakt- zasiłek mimo braku składek na Fundusz Pracy za nianię będzie należny na podstawie art. 71, ust. 2, pkt. 6 Ustawy o promocji zatrudnienia.

Co do świadczenia- ustawa o nim wskazując na warunki jego uzyskania mówi o rozwiązaniu stosunku pracy i pracodawcy i odsyła też do ustawy o promocji.
Co ...wyklucza prawo do świadczenia przedemerytalnego dla niani- bo rodzice dziecka nie są pracodawcami w rozumieniu prawa pracy, niania pracownikiem, a umowa uaktywniająca nie powoduje nawiązanie stosunku pracy.

Oczywiście można być nianią na podstawie regularnej umowy o pracę zawartej z rodzicem- tylko z wiadomych względów składkowych i uprawnień pracowniczych- takich sytuacji jako egzotycznych jest niewiele.
do początku nowsze
1 2 3 4

Najnowsze wpisy