Forum Forum dla firmKadry

Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

Money.pl / 2012-10-16 18:55
Komentarze do wiadomości: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży.
Wyświetlaj:
izabo2005 / 89.79.133.* / 2013-10-09 12:04
z dniem 02.09.2013 otrzymałam aneks do umowy o pracę na czas nieokreślony zwiększający moją podstawę z 1500 na 1800zł netto, krótko po tym okazało się, że jestem w ciąży i od dnia 16.09.2013 - 27.09.2013 z przyczyn zagrożenia ciąży przebywałam na zwolnieniu lekarskim z kodem B, wróciłam do pracy ale w związku z zachorowaniem po raz kolejny dostałam L4 z kodem B od 2.10-15.10.2013. Chciałam zapytać o wysokość wynagrodzenia oraz ewentualnego zasiłku zdrowotnego gdy 15.10 kiedy kończy mi się zwolnienie ginekolog decyduje o przedłużenie zwolnienia na dalszy okres ciąży zważywszy na niesprzyjające warunki w miejscu pracy dla kobiet ciężarnych, wiem, że w ciąży jest ono płatne 100% ale od jakiej kwoty jest obliczane i jak ma się to do faktu, że po podwyżce nie pracowałam w całości nawet 1 miesiąca? Czy nie ma to znaczenia, bo kwotę oblicza się na podstawę składek płaconych przez pracodawcę, czy dla mnie lepiej wrócić do pracy choćby na 1 cały miesiąc, tak, żeby na zasiłku dostawać całość mojego wynagrodzenia w nowej wysokości? Jak ta sytuacja będzie wyglądała przy urlopie macierzyńskim?
szklarek / 2013-10-14 10:52
Aby do średniej dwunastomiesięcznej wynagrodzeń branej do wyliczenia podstawy zasiłku z ub. chorobowego ( czyli również macierzyńskiego ) weszły miesiące z nowym wynagrodzeniem musiałaby Pani wrócić do pracy na pełne 3 mc. kalendarzowe, czyli cały listopad, grudzień, styczeń.

Oczywiście mówimy o sytuacji, w której podwyżka 1800/1500 nie wiązała ze zmianą wymiaru etatu.


Podstawa- art. 43 ustawy zasiłkowej.
Laurka670 / 193.238.200.* / 2013-09-13 16:50
Witam potrzebuje pomocy....


za lipiec otrzymałam wypłatę brutto 4922 tyś zł. W sierpniu od 2 byłam na l4 - ciąża do końca miesiąca czyli całe 30 dni pytanie moje jaką wyplatę powinnam dostać za sierpień...
szklarek / 2013-10-08 10:22
Nawet z pobieżnej lekturze tego wątku wynika brak możliwości udzielenia odpowiedzi na tak lakoniczne pytanie- brak wiedzy o innych wypłatach od sierpnia 2012, zmianach umów, składnikach wypłat, dacie poprzedniego zasiłku z ub. chorobowego....
mala_ann / 2013-09-11 16:44
Witam,
bardzo proszę o pomoc! od 2 lat jestem zatrudniona na pełny etat na czas określony(do 30marca za najnizszą krajową), 31.03.2013r podpisalam nową umowe w tej samej firmie(w związku z nową ,wyższą pensją),ponieważ poprzednia umowa się skończyła 30marca.
W kwietniu byłam 1 dzień na zwolnieniu lekarskim, w połowie lipca trafiłam do szpitala, zwolnienie ze szpitala wziełąm,ale nie zostało złożone do zus, miałam w tym terminie urlop.
Zus chce uwzglednic mi zwolnienie szpitalne (ktore nie bylo złożone) i tym samym wyplacac mi za zwolnienie jak również w przyszłości maciezynskie ze starej pensji ( z poprzedniej umowy). Urlop mialam na calosc zwolnienia, nastepnie doniesione było juz zwolnienie od lekarza-do tej pory jestem na zwolnieniu (jestem w 6 miesiacu ciąży).
CO robić? czy to ,że jest to nowa umowa nie zmienia tu nic?muszą minąć pelne 3 miesiące zeby wliczana byla wyzsza pensja?(pomimo nowej umowy?)czy jesli jest to nowa umowa nie jest to liczone poprostu od dnia 31marca i tylko z tej umowy obecnej?

Jeśli w tej kwestii nie da się nic zrobić to czy jest jakas szansa na wyzsze maciezynskie? np zatrudnienie gdzie indziej na 1/4 etatu? jesli tak jak to wyglada? beda brane z obu etetow do maciezynskiego? wystarczyloby kilka dni przerwy w zwolnieniu zeby moc dotrudnic się gdzie indziej?
Baaaardzo proszę o pomoc :(
szklarek / 2013-10-08 10:51
W związku z tym, że nowa umowa jest z tym samym pracodawcą i w ciągłości- z punktu widzenia ustawy zasiłkowej zasady są takie same, jakby umowa była jedna, a tylko pracownik zaczął osiągać inne wynagrodzenie (zmiany wymiaru etatu nie było).
Zatem by miesiące z wyższym wynagrodzeniem weszły do średniej z 12 mc ostatnich przed zasiłkiem musi rzeczywiście od ostatniego zasiłku minąć pełnych 3 mc bez zasiłku.

Dodatkowe zatrudnienie da Pani prawo do dodatkowego, drugiego zasiłku, liczonego od wynagrodzenia z tego zatrudnienia. Ale zatrudnienie to musi być w Pani przypadku etatowe. Gdyż ze zlecenia ub. chorobowe byłoby dobrowolne, a nie można do takiego przystąpić mając już ub. obowiązkowe.

Natomiast skoro ZLA nie zostało dostarczone do pracodawcy, to formalnie mimo kopii od lekarza była Pani na u. wypoczynkowym, i Zakład nie może "chcieć" wypłacić jednak zasiłku. Gdyby wydał decyzję zasiłkową byłaby bezpodstawna i należałoby się odwołać.

Jako ubezpieczona ma Pani pełne prawo mieć fantazję na 'zmarnowanie' urlopu na chorowanie.
Oczywiście mówimy o sytuacji, gdy ZLA nie dotarło do pracodawcy i w całości przypadło na okres urlopu.

W ww sytuacji zatem jeśli doniesione zwolnienie nie zaczęło się wcześniej niż w sierpniu- do zasiłku powinna być ustalona nowa podstawa z wynagrodzeń za sierpień2012-lipiec 2013.
S86 / 77.252.173.* / 2013-11-07 14:42
Witam.
Mam problem z wyliczeniem wysokości mojego chorobowego. Otóż od 7.09.2013r. przebywam na zwolnieniu lekarskim. Moja pensja brutto to 3173,55 zł natomiast przez okres trzech miesięcy nie otrzymywałam wynagrodzenie dlatego nie wiedzieć dlaczego w październiku otzrymałam spłatę w wysokości 2210,99 zł NETTO, 2210,95 zł NETTO oraz 2278 zł NETTO i tyle (2278 zł NETTO) otrzymywałam od 1.06.2012r. Umowę mam na czas określony do 31.05.2014r. Dostałam spłatę za chorobowe od pracodawcy za 8 dni października w wysokości 589,52 zł NETTO a od 9.10.2013r. chorobowe wypłaca mi ZUS i wczoraj otrzymałam 561,63 zł za okres od 9.10.2013r - 17.10.2013r. Proszę o wyliczenie i wytłumaczenie skąd te kwoty i dlaczego za 8 dni dostałam więcej niż za 9 i dlaczego mówi się, że chorobowego w ciąży należy się 100% skoro ja nie dostanę tego, co zarabiałam NETTO???
szklarek / 2013-11-08 11:04
Mówi się, ale to nie jest identyczność 100%, co do złotówki. Chodzi o to, że jest 100% podstawy, a nie 'zarobków', w odróżnieniu od 80% podstawy przy zwykłym chorobowym. Co więcej minimalne różnice wynikają z zaokrągleń na potrzeby PIT. Jest też różnica taka, że wynagrodzenie chorobowe podlega PIT i s. zdrowotnej, a zasiłek chorobowy- już tylko PIT- więc już tu powstaje różnica 1,25%.
Jeszcze jednym powodem różnicy netto za miesiąc pracy, a za miesiąc zasiłku jest to, że za każdy dzień niezdolności wypłaca się 1/30 podstawy, a miesiąc jak wiemy może mieć od 28 do 31 dni.

Ogólna zasada- zasiłek/wynagrodzenie to podstawa pomniejszona o 13,71% ( składki społeczne ponoszone przez pracownika ): 30. Od tego 100%- gdy ciąża, wypadek przy pracy, 80 % zwykłe ch0robowe, 70%- zasiłek za pobyt w szpitalu.

Przy podstawie brutto 3173,55 daje to kwotę dzienną 91,28. Przy wynagrodzeniu- 73,70 zł, , zasiłku 74,85.

Wypłata za cały mc kalendarzowy dodatkowo skorygowana o 46,33 zł wynikające ze skali podatkowej.

Natomiast istotne znaczenie ma to, że miała Pani opóźnioną pensję- na skutek tego, że wypłacono ją już po ustaleniu wysokości zasiłku- powinno to wpłynąć na przeliczenie podstawy i wyrównanie wysokości zasiłku.

No i ogromne znaczenie ma to, jakie wynagrodzenia miała Pani z tej umowy przed czerwcem, czy w czerwcu była zmiana wymiaru etatu, kiedy ostatnio przed 7.09 była Pani na chorobowym.
patrycja101 / 31.61.129.* / 2013-09-04 13:39
witam, proszę o pomoc. jestem na zwolnieniu lekarskim od 12.08 do 05.09. Jaka będzie kwota za zwolnienie lekarskie za miesiąc sierpień. Podstawa do naliczenie wynagrodzenia 1600 brutto. Cały etat. Z góry dziękuję za pomoc
szklarek / 2013-09-04 14:47
(1600- 13,71%) x 20/30 x 80% = 736, 34 brutto przy zwykłym chorobowym. Jeśli to wynagrodzenie chorobowe- to podlega PIT i s. zdrowotnej, jeśli zasiłek- tylko PIT.
patrycja101 / 31.61.129.* / 2013-09-04 15:48
jest to L4 B czyli zamiast 80% będzie 100%, taką kwotę powinnam dostać na rękę czy jeszcze mam odliczyć od tego podatek??
szklarek / 2013-09-05 10:26
Tak, 100%, zatem 920,43 zł brutto.

Jak napisałem wczoraj podlega kwota ta albo tylko PIt albo PIT i s. zdrowotnej, w zależności, czy jest to już zasiłek, czy jeszcze wynagrodzenie chorobowe. Chodzi o granicę 33 dni łącznej niezdolności do pracy od dnia 1.01.2013 r. od 34 dnia jest to już zasiłek.
Ps. dla pracowników 50+ jest to granica 14/15 dni.
maka244 / 2013-09-04 11:30
Witam.
Proszę o poradę. Od 01.04.2012r.do 15.05.2013r. byłam zatrudniona na 1/4 etatu najniższej sredniej krajowej.Od 15.05.2013 mam umowę na cały etat na kwotę 3250zl. w innym zakładzie pracy. Od 19.07.2013r. jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu problemów w ciąży. Mam pytanie jak liczone bedzie moje wynagrodzenie chorobowe i jak macieżyńki?
szklarek / 2013-09-04 11:44
Podstawa będzie liczona z wynagrodzeń za pełne miesiące sprzed lipca z obecnej umowy. Czyli z wynagrodzenia za czerwiec.
Zatem kwota wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego (100%) i macierzyńskiego (100%) wyniesie (3250 - 13,71%): 30 = 93,48 zł brutto dziennie.

Podstawa z. macierzyńskiego mogłaby by być inna, gdyby na pełne 3 miesiące kalendarzowe wróciła Pani do pracy przed porodem, albo ponownie zmieniła pracodawcę lub wymiar etatu.

Zwracam uwagę, że obecnie jest wybór schematu wysokości z. macierzyńskiego :
- 100% za okres. u. macierzyńskiego i u. dodatkowego + 60% za okres u. rodzicielskiego
- 80% za okres wszystkich ww urlopów.
maka244 / 2013-09-04 12:14
Dziękuję bardzo z za informację. Mam tylko jeszcze jedno pytanie. Kwota 3250zl. jest kwotą netto w mojej umowie i jest to wynagrodzenie stałe. Moje pytanie brzmi: czy to od tej kwoty netto bedzie odejmowane 13,71% czy od kwoty brutto na umowie?
Dziękuję.
szklarek / 2013-09-04 12:25
13,71% to łączna stawka składek społecznych leżących po stronie pracownika, obciążających jego płacę brutto.
Należałoby to więc przeliczyć od kwoty brutto. Nie można wziąć owego netto, bo "wmieszane" są tu jeszcze zaliczka PIT, odliczenie części s. zdrowotnej.

Przy standardowych kosztach pracowniczych oznacza to brutto ok. 4570, a więc podstawę zasiłku 3943, stawkę zasiłku 131 zł. brutto.

Wynagrodzenie chorobowe podlega PIT i s. zdrowotnej, zasiłek tylko PIT.

Oczywiście wyliczenia zgrubne, bez groszy i uwzględniania zasad zaokrągleń PIT.
Jelonekk / 77.222.242.* / 2013-08-30 22:07
Witam,
Bardzo proszę o radę czy można podjąć jakieś kroki w poniżej sytuacji. Otóż w marcu (na poczatku miesiąca) tego roku przebywałam na zwolnieniu lekarskim - zwykłym przez 3 dni,w kwietniu otrzymałam premię, a pod koniec czerwca musiałam być na L4 w ciąży. Obecnie również przebywam na zwolnieniu lekarskim. Mam pytanie - czy jest szansa, że wynagrodzenie będzie naliczane z uwzględnieniem premii z kwietnia
(od początku marca do końca czerwca minęły 3 miesiące, ale nie kalendarzowe). Czy jest szansa na napisanie jakiegoś odwołania? Czy można zrezygnować wstecz z l4 a w to miejsce wziąć urlop wypoczynkowy. Najprawdopodobniej brakuje mi tylko tygodnia (ostatni tydzień czerwca). Bardzo proszę o poradę. Z pozdrowieniami
Jelonekk / 77.222.242.* / 2013-08-30 22:39
Sprawdziłam dokładnie i jeszcze nadmienię, że to l4 w marcu to była opieka nad dzieckiem (a dokładnie jeden dzień w lutym, jeden w marcu) łącznie dwa dni l4, z czego tylko jeden dotyczył marca. Aż nie chce mi się wierzyć, że mam takiego pecha :(
szklarek / 2013-09-02 11:53
Nieważna rodzaj zasiłku/okoliczność zasiłku.

Ustawa (art. 43 USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa jasno mówi o nieustalaniu nowej podstawy wymiaru zasiłku, jeśli nie było pełnych 3 miesięcy KALENDARZOWYCH przerwy w pobieraniu zasiłków.

Nie ma się więc pani od czego odwoływać, zastosowano ustawę.

Nie można wstecznie tego odkręcić, kiedy ZLA, dokumentacja wyszła już z zakładu/od płatnika do ZUS
Jelonekk / 77.222.242.* / 2013-09-02 12:11
Dziękuję za wyjaśnienie i potwierdzenie moich przypuszczeń.
Mam jeszcze pytanie, czy w razie zmiany stanowiska w miesiącu październiku i związanej z tym podwyżki istnieje możliwość naliczania nowej podstawy, mimo, że od sierpnia będę nadal na zwolnieniu lekarskim? - wszytsko wskazuje na to że aż do rozwiązania.
szklarek / 2013-09-02 12:32
Niestety nie. Nawet gdyby wiązało się to ze zmianą wymiaru etatu, która co do zasady skutkuje ustalaniem podstawy zasiłku na nowo (jak po zmianie pracodawcy) z art. 40, to przebywanie już na zasiłku w trakcie tej zmiany nie daje możliwości o którą chodzi.

Czyli musiałaby zmienić jednocześnie wymiar etatu i przerwać zasiłek na choć 1 dzień, tj. uzyskać orzeczenie o zdolności do pracy.
Jelonekk / 77.222.242.* / 2013-09-02 14:50
Rozumiem. Chciałam jeszcze wyjaśnić jedną wątpliwą kwestię. Tj. czy podstawa do ustalenia zasiłku (urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego - płatnege 100% oraz urlopu rodzicielskiego - płatnego 60% ) pozostaje ta sama co w przypadku deklaracji korzystania z zasiłku przez rok (80% podstawy). Tak jak wcześniej Pan napisał biorąc pod uwagę art. 43 ustawy podstawa będzie doładnie ta sama, ale słyszałam opinię, że opcja 100% + 60% jest bardziej korzystna.
szklarek / 2013-09-02 17:26
Trochę mnie tą opinią Pani zaskoczyła. Może jest po prostu subiektywna i wynika np. z tego, że zdaniem młodych rodziców większe wydatki są na początku rodzicielstwa.

Pod względem matematycznym w przypadku urodzenia 1 dziecka i pełnego wykorzystania uprawnień- efekt finansowy jest ten sam.

Przy urodzeniu większej liczby dzieci- owszem opcja 100% + 60% jest korzystniejsza, bo owe 100% przysługuje za okres dłuższy niż 26 tygodni, bo maksymalny okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych dzieci, a rodzicielskiego - nie, zawsze wynosi maksymalnie 26 tygodni.

Więc np. dla urodzenia trojaczków mamy sytuację (33 + 8) x 100% + 26 x 80% > 71 x 80%
stefa / 109.173.137.* / 2013-08-30 20:51
Witam.
Pracuję na pełen etat na czas nieokreślony.
Od sierpnia 2012 do grudnia 2012 moja płaca brutto wynosiła 1900 zł.
Od stycznia do kwietnia 2013- 2200 zł brutto + premie.
Maj, czerwiec i lipiec 2013- 1900 zł brutto.
Od sierpnia 2013 płaca zmieniona na 3000 zł brutto, bez zmian stanowiska i wymiaru etatu.
W maju i lipcu 2013 przebywałam na zwolnieniach lekarskich.
Jeżeli od września bym poszła na L4 ciążowe a po porodzie na macierzyński, jak wyglądałyby podstawy tych świadczeń?
Z góry dziękuję za pomoc
Daria444 / 89.77.69.* / 2013-08-30 12:28
Witam, moje wynagrodzenie składa się ze stawki zasadniczej i premii uznaniowej. W umowie jest zapis, że premia nie przysługuje za okres przebywania na chorobowym i na macierzyńskim. Nie do końca rozumiem ten zapis... Jestem w ciąży i gdybym chciała pójść na chorobowe - jak będzie wyliczony zasiłek chorobowy? Tylko od płacy zasadniczej?
wiwan / 2013-08-30 12:45
Oznacza to, że jeśli jest to np. premia kwartalna to za kwartał, w którym 2 mc Pani chorowała premia będzie wypłacona w wysokości 1/3, bo tylko przez 1 mc przyczyniła się Pani do jej wypracowania.

Podstawa zasiłku będzie uwzględniać dzięki temu zapisowi umowy również te premie właśnie wypłacone za miesiące brane do ustalenia podstawy.

Gdyby z regulaminu/umowy wynikało, że premie te są należne również za okresy niezdolności do pracy ich wzięcie do podstawy spowodowałoby, zawyżenie przychodu za czas choroby (premia byłaby zarówno "w zasiłku" z ZUS jak i wypłacona przez pracodawcę. Czyli 'podwójna'.

Wynika to z art. 41, ust. 1 ustawy zasiłkowej
Daria444 / 89.77.69.* / 2013-08-30 12:58
Dziękuję za odpowiedź. U nas jest to miesięczna premia, czyli jak dobrze rozumiem, do wyliczenia będą się liczyć obie składowe pensji z ostatnich 12 miesięcy (nie byłam na żadnym zwolnieniu przez ten czas).
wiwan / 2013-08-30 13:12
Tak właśnie, skoro nie było w tym czasie okresu pobierania zasiłku. Rozumiem też, że nie było w tym czasie również zmiany pracodawcy ani wymiaru etatu.

Wtedy do podstawy wchodzą wynagrodzenia za 12 kolejnych miesięcy sprzed miesiąca kalendarzowego, w którym powstaje niezdolność.

Czyli zgodnie z art. 36, ust. 1 Ustawy.
maja07 / 5.134.64.* / 2013-08-22 22:31
Witam, przez ostatnie lata byłam zatrudniona w jednej grupie kapitałowej (formalnie dwie spółki) w parytecie 36 do 65%. niedawno w związku z reorganizacją struktury przeniesiono mi etat do jednej ze spółek tej w której dotychczas miałam jedynie 35%. Jak będzie liczona podstawa mojego zasiłku chorobowego w związku z ciążą - zaznaczę, że jeżeli będzie liczone na podstawie średniej od ostatniej zmiany będzie to dla mnie krzywdzące bo minął dopiero miesiąc (nie zmieniło się moje stanowisko, łączna wysokość wynagrodzenia ani zakres obowiązków) a wcześniej otrzymywałam wiele wysokich nagród (poza premiami), z których większość wypłacał pracodawca, z którym już nie łączy mnie stosunek pracy. Na porozumieniu rozwiązującym napisano, że jest ono związane z zatrudnieniem na całość etatu w drugiej spółce. będę wdzięczna za pomoc.
szklarek / 2013-08-23 10:11
Zmiana wymiaru etatu skutkuje obliczaniem podstawy zasiłków z wynagrodzeń zasadniczych/miesięcznych uzyskanych od tej zmiany.

Podstawa- art. 40 USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa

ALE z zastosowaniem art. 42 dotyczącym składników wynagrodzenia należnych za okresy dłuższe niż miesięczne, co sprowadza się do uwzględnienia poprzednich premii/nagród uzyskanych u obecnego pracodawcy za okres ostatnich 12 mc, z przeliczeniem ich na nowy wymiar etatu.

Dla zrozumienia- cytat z gazety prawnej
"mienił się wymiar czasu pracy pracownika. W jaki sposób wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku premię kwartalną lub roczną?
Zmiana wymiaru czasu pracy pracownika w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo w miesiącu powstania tej niezdolności powoduje, że do podstawy wymiaru zasiłku przyjmujemy wynagrodzenie pracownika ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. W tej sytuacji, ustalając podstawę wymiaru zasiłku pracownika, należy przyjąć wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe po zmianie wymiaru czasu pracy.
Zmiana wymiaru czasu pracy ma również wpływ na sposób uwzględniania w podstawie wymiaru zasiłku składników przysługujących za okresy dłuższe niż miesiąc. Jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy miała miejsce w okresie czterech kwartałów poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, premię kwartalną przyjmuje się w proporcji odpowiedniej do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy po zmianie wymiaru czasu pracy. Kwotę premii należy pomnożyć przez współczynnik odpowiadający proporcji aktualnego wymiaru czasu pracy do poprzedniego. Natomiast gdy zmiana wymiaru czasu pracy ma miejsce po upływie czterech kwartałów poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, składnik kwartalny przyjmuje się w kwocie przeliczonej odpowiednio do nowego wymiaru czasu pracy. Zasady te stosuje się również do składników przysługujących za okres roku'
moniaza / 82.177.222.* / 2013-08-11 14:40
Witam, aneksem do umowy zmieniłam stanowisko, zakres obowiązków oraz wynagrodzenie 1 lipca 2012. W listopadzie 2013 zaszłam w ciążę. W lutym 2013 (przez 21 dni)oraz lipcu 2013 (31 dni)kadrowa naliczała mi zasiłek chorobowy ze średniej z okresów luty 2011-styczeń 2012 oraz lipiec 2012-czerwiec 2013. Czy po zmianie stanowiska oraz związanej z tym podwyżki nie powinnam otrzymywać średniej płaconej wyliczonej wyłącznie ze średniej z okresu tylko po zmianie stanowiska?
szklarek / 2013-08-14 08:38
Taka zasada, czyli liczenie podstawy zasiłku tylko z okresu od zmiany umowy dotyczy sytuacji, gdy jest to związane ze zmianą wymiaru etatu.

Podstawa- art. 40 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa
nika765 / 77.253.96.* / 2013-08-06 23:17
Dziękuję za odpowiedź.a proszę powiedzieć co jeśli od początku roku bylam więcej dni na L4(80%) niż 15 dni.czy w dalszym ciągu będzie to tak samo obliczane? I czy będę miała wypłacone pensje na L4 w wysokości 100%

Dziękuję za odpowiedź
szklarek / 2013-08-07 09:58
Jeśli pyta Pani o przekroczenie liczby dni, po których zamiast wynagrodzenia chorobowego przysługuje zasiłek chorobowy to:
- Pani dotyczy granica 33 dnia, limit niższy, 14 dniowy dotyczy pracownika w wieku 50+
- różnica w wysokości jest znikoma, zasiłek jest nieco wyższy, bo podlega jedynie PIT, a wynagrodzenie chorobowe PIT + skł. zdrowotna.
Różnica wynosi z grubsza 1,25%

Bowiem zasady obliczania wynagrodzenia chorobowego/zasiłku brutto są identyczne, co wprost wynika z art. 92, par. 2 KP.
nika765 / 77.253.96.* / 2013-08-06 00:15
Witam. Ja również mam pytanie.do czerwca bylam zatrudniona w jednej firmie. Od 1 lipca moja umowa została podzielona na dwóch pracodowcow i pensja również u jednego 100 % etatu 2900 brutto a u drugiego 1/10 etatu 200 brutto( zachowana ciągłość u pracodawcy na 1/10 etatu).od października chciałabym iść na L4 .za jaki okres będę miała wyliczoną podstawę na L4 z racji ciąży.proszę o pilną odpowiedź
szklarek / 2013-08-06 09:57
Jeśli ubezpieczony ma dwu pracodawców, ma niezależne (niemal*) dwa prawa do zasiłków z obu tytułów. Wiąże się to technicznie m.in. z potrzebą uzyskiwania ZLA w dwu egzemplarzach- tj. dwu oryginałach.

* Owo niemal oznacza, że podejmując drugą pracę na potrzeby ustalenia u drugiego pracodawcy, czy należny jest już zasiłek, czy jeszcze wynagrodzenie chorobowe ( dzień 33/14 ) WLICZA się liczbę dni niezdolności ) u pierwszego pracodawcy.

W Pani przypadku jak rozumiem doszło od 1 lipca do:
- zmiany wymiaru etatu z 1/1 do 1/10 u pracodawcy A
- podjęcia zatrudnienia na 1/1 etatu u pracodawcy B

Podstawa zasiłku u pracodawcy A, będzie liczona za lipiec- sierpień, czyli mniej więcej od tych 200 zł brutto. U pracodawcy B- za ten sam okres od wynagrodzenia 2900 brutto.

Oczywiście jeśli od początku roku nie minęło jeszcze 33(15 dni) niezdolności do pracy, to u obu pracodawców nie będzie to zasiłek, ale jeszcze wynagrodzenie chorobowe i obu nastąpi przejście na zasiłek w tym samym dniu.
marza55@wp.pl / 2013-08-05 20:28
Ja też mam pytanie.Ostatni raz na L4 jestem w ciąży byłam w maju 10dni. zamierzam iśc na kolejne w sierniu jak będzie liczone wynagrodzenie za sierpień? srednia z maja, kwietnia i lipca?czy pominą maj bo już była na L4?

prosze o pomoc i odpowiedz
pozdrawiam
szklarek / 2013-08-06 10:00
Podstawa zasiłku będzie taka sama, jaką uwzględniono do zasiłku majowego. Chodzi o brak pełnych 3 miesięcy kalendarzowych przepracowanych pomiędzy zwolnieniami. Wynagrodzenia z maja i późniejsze byłyby by uwzględnione w podstawie dopiero, gdyby niezdolność do pracy przypadła dopiero we wrześniu.
Podstawa- art. 43 Ustawy zasiłkowej.
marza55@wp.pl / 2013-09-03 20:56
Witam,

byłam w sierpniu na L4 i juz wiem jak policzą wynagrodzenie, jak pojde na kolejne we wrzesniu to tez wiem jak policza. Moje pytanie brzmi czy ilosc tych krótkich L4 ma potem wpływ na kwote zasiłku macierzyńskiego?
szklarek / 2013-09-03 21:36
Nie, liczba ta nie ma znaczenia, a zasada nieustalania nowej podstawy zasiłku, jeśli nie minęły pełne 3 mc. od poprzedniego dotyczy wszystkich zasiłków bez względu na rodzaj.

Czyli jeśli kolejne ZLA obejmie część września, nie będzie kolejnego zwolnienia do porodu, a urodzi Pani przed styczniem- podstawa z. macierzyńskiego będzie taka, jak dotąd chorobowego. Różnica będzie jedynie w stawce (80% obecnie zwykłe chorobowe albo 100% w ciąży), a na zasiłku macierzyńskim, po tegorocznej nowelizacji albo:
- 100% za czas u. macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego oraz 60% u. rodzicielskiego
- albo 80% za czas wszystkich ww urlopów

Opcja druga wymaga decyzji szybkiej ( do 2 tyg. od urodzenia ).
marza55@wp.pl / 2013-09-04 19:33
nie bardzo rozumiem. napisze tak-jestem w ciazy termin porodu mam na grudzien. Mamy wrzesień, pracuję , ale jeżeli lekarz zaleci będę jeszcze we wrześniu na L4. Od października do porodu już zdecydowanie będę na L4.
czy takie założenie wpłynie na wysokość zasiłku macierzyńskiego? kiedy powinnam zgłosić pracodawcy która formę wybieram?chciałabym na początek 100%a później jeżeli będzie to konieczne 60%. czy mogę pracodawcy powiedzieć pod koniec zasiłku 100% że chciałabym skorzystać jescze z 60%?czy powinnam od razu do 2 tyg tak jak Pan pisze zgłosić taki wybór?
szklarek / 2013-09-05 10:35
Chodzi o wiele razy już w tym wątku zapis art. 43 ustawy zasiłkowej, zgodnie z którym nie ustala się na nowo podstawy zasiłku, jeśli pomiędzy poprzednim a obecnym nie upłyną 3 pełne mc. kalendarzowe bez zasiłku. Wtedy obecny zasiłek ma tą samą podstawę, co poprzedni, mimo uzyskania w tym czasie innych/nowych wynagrodzeń.

W Pani przypadku podstawa z. macierzyńskiego będzie identyczna jak obecnie chorobowego.

Termin 2 tyg. od porodu jest wymagany do skorzystania z opcji 80% zasiłku za okres wszystkich urlopów.
Dla opcji 100% za u. macierzyńskie + 60% za rodzicielski
wystarczy złożenie wniosku o u. rodzicielski nie później niż 14 dni przed jego rozpoczęciem.
redhood / 94.254.144.* / 2013-08-04 08:28
To i ja mam pytanie.Jestem w ciąży i zamierzam iść na L4 w sierpniu. Ostatni raz na zwolnieniu bylam w marcu ( nie byłam w ciąży),potem w lipcu miałam jeden dzień bezpłatny z powodu badań w klinice dermatologii (nie dają zwolnień tylko zaświadczenie ze było sie na badaniach).Moje wynagrodzenie to podstawa plus premia za sprzedarz.Czyli wyliczam sobie teraz średnią za okres sierpień 2012-lipiec2013 i taką pensje powinnam dostawać teraz na L4? Dobrze kombinuje? :)
szklarek / 2013-08-05 10:18
Mniej więcej tak, mówimy o kwocie netto. Zasadnicze w tym wypadku jest to, że pomiędzy poprzednim zwolnieniem a obecnym były pełne 3 miesiące kalendarzowe bez zasiłku ( tj. kwiecień, maj, czerwiec i lipiec ). Gdyby przerwa ta była krótsza, przy obecnym zwolnieniu obowiązywałaby podstawa zasiłku wypłacanego za marzec- co wynika z art. 43

Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa
Katasia222 / 81.190.180.* / 2013-08-03 21:19
Witam,
od października ubiegłego roku jestem zatrudniona na pełny etat. Od lipca tego roku moje wynagrodzenie wzrosło o 1000 zł brutto. We wrzesniu zamierzam iść na L4 (ciąża). Poproszę o podpowiedź czy moje wynagrodzenie na zwolnieniu będzie rozliczone z 12 miesięcy czy z trzech ostatnich(po podwyżce).
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
szklarek / 2013-08-05 10:13
Podwyżka nie wiąże się więc ze wzrostem wymiaru etatu, zatem do podstawy zasiłku zostaną uwzględnione miesiące październik 2012- sierpień 2013.

Co wynika z art. 36, ust. 2 oraz art. 40 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa

Najnowsze wpisy