Forum Forum dla firmKadry

Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

Money.pl / 2012-10-16 18:55
Komentarze do wiadomości: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży.
Wyświetlaj:
misia2 / 78.159.79.* / 2014-04-23 09:21
Aktualnie pracuję od roku na pół etatu na stawce najniższego wynagrodzenia, czy jeżeli zwiększy się etat do pełnego teraz i za 2 miesiące pójdę na zwolnienie do końca ciąży to czy będę miała prawo do pełnoetatowego chorobowego i później macierzyńskiego?
szklarek / 2014-04-23 10:32
Tak. Zmiana wymiaru etatu 'odcina' grubą kreską wynagrodzenia sprzed tej zmiany, a więc nie wchodzą one do podstawy wynagrodzenia chorobowego jak i wszystkich zasiłków z ub. chorobowego.
W tym konkretnym przypadku- zakładając zmianę od 1 maja i zwolnienie np. od 17 czerwca- do podstawy wejdzie wynagrodzenie tylko za maj- będzie to po prostu średnia z jednego miesiąca, a nie z 12.

Wynika to z art. 40 ustawy 'zasiłkowej' tj. USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa
misia2 / 78.159.79.* / 2014-04-23 22:59
Dziękuje za info, a jak to aktualnie jest - jak długo pracodawca wypłaca z własnej kieszeni chorobowe? Czy to prawda, że przez pierwsze 30 dni a później już dalej chorobowe i macierzyńskie idzie z ZUS czy pracodawca też ponosi jakieś koszty?
szklarek / 2014-04-23 23:30
Przez pierwsze 33 dni ( a w przypadku pracownika w wieku 50 i więcej lat- przez 14 dni ) niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego z art. 92 Kodeksu Pracy, a więc obciąża to pracodawcę. Po tym okresie jest już to zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego z ZUS. Inne zasiłki- a wiec przede wszystkim macierzyński od pierwszego dnia pochodzą ze środków ZUS.
Więc wtedy pracodawca już wprost nie ponosi kosztów. Tyle, że bywają koszty ponoszone nie wprost- np. zatrudnienia kogoś na zastępstwo, nadgodziny dla pracownika, który przejmuje część obowiązków pracownika nieobecnego z powodu np. urlopu rodzicielskiego itp.
misia2 / 78.159.79.* / 2014-04-24 11:43
z podziękowaniem :)
aldona1984 / 2014-03-10 20:04
Dodam jeszcze, że za luty składki społeczne z umów wyniosły 0 zł. Czy to znaczy, że w tym czasie nie byłam objęta ubezpieczeniem/ była przerwa w ubezpieczeniu?
szklarek / 2014-03-10 21:51
TRZECI raz proszę Panią o niebałaganienie na forum i kontynuowanie dyskusji w WĄTKU.

1. składki zerowe nie oznaczają braku ubezpieczenia chorobowego z tyt. zatrudnienia. Nie było w lutym żadnego wynagrodzenia, które wchodziłoby do podstawy ub. społecznych, więc składka od zero, wynosi zero.

2. tak, przy dobrowolnym ub. chorobowym okres wyczekiwania na prawo do zasiłku wynosi 90 dni, ale do owych 90 dni wlicza się poprzednie ub. chorobowe, dobrowolne lub obowiązkowe, o ile nie zakończyło się dawniej niż 30 dni od obecnego. Skoro wciąż istnieje obowiązkowe ub. chorobowe z etatu/etatów, to przerwa ta wynosi zero dni, więc okresu wyczekiwania nie ma.
aldona1984 / 2014-03-10 16:15
Na stronie internetowej Zusu przeczytałam " Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie prawo do zasiłku chorobowego nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia." Oraz " Zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje, gdy osoba niezdolna do pracy: nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia z powodu nie przepracowania wymaganego okresu wyczekiwania".
Na zwolnieniu jestem od 16 stycznia do 16 marca. Czy to znaczy, że wracając do pracy od 17 marca powinnam pracować przynajmniej 90 dni żeby idąc znowu na zwolnienie należał mi się zasiłek chorobowy z działalności i z umów?
aldona1984 / 2014-03-03 15:41
Pana odpowiedź z 21. lutego "Do 'odnowienia' ub. chorobowego wystarczy terminowe złożenie DRA za luty uwzględniającej ponownie ub. chorobowe i terminowe opłacenie składek"

1. Czy nie trzeba też złożyć ZUA, albo czy nie zaszkodzi tak na wszelki wypadek złożyć ZUA? i czy można to zrobić skoro nadal jestem na zwolnieniu do 16 marca?

2. Od 3 stycznia do 16 stycznia ( potem zwolnienie)podstawa wymiaru składek na ub. chorobowe wyniosła 942,54zł. Czy to znaczy, że gdyby przysługiwał mi zasiłek chorobowy to byłby liczony od tej właśnie podstawy czy od takiej którą bym za cały miesiąc płaciła.

3. 17 marca zamierzam wrócić do pracy. Na umowy zarabiam mniej niż 1680 zł. Rozumiem, że w dniu, kiedy pójdę na kolejne zwolnienie będą należały mi się zasiłki z tytułu umów o pracę i z działalności. Czy jeśli np. w następnym miesiącu od zwolnienia dostałabym jakiś dodatek w pracy z umów, który by spowodował że przekroczę 1680zł to automatycznie wstrzymają mi wypłatę zasiłków z działalności. Księgowa zapewniła mnie, że taka sytuacja się nie powinna zdarzyć do mojego porodu jednakże będą jakieś dodatki we wrześniu czyli po porodzie. Czy wtedy przestałby przysługiwać mi macierzyński z działalności. Jest to dla mnie bardzo ważna kwestia, gdyż nie chciałabym się martwić co miesiąc czy przekroczę minimalna krajową i ewentualnie złożyłabym wypowiedzenie z 1 umowy zawczasu.
Dziękuję za wcześniejszą pomoc.
szklarek / 2014-03-03 18:42
1. moim zdaniem nie, ZUA byłoby konieczne gdyby doszło do wyrejestrowania w ogóle z ubezpieczeń społecznych na skutek np. zawieszenia DG.

2. z art. 49 ustawy zasiłkowej po ostatnich zmianach (na skutek wyroku TK) wynika, że podstawa zasiłku za niezdolność powstałą w pierwszym miesiącu ub. chorobowego jest pełnomiesięczna, czyli 2 247,60

3. taki miesiąc z podstawą przekroczoną z etatu, a więc brakiem ubezpieczenia chorobowego z działalności nie przerywa zasiłku, do którego prawo już powstało- jest on wypłacany mimo ustania tytułu do ubezpieczenia.
aldona1984 / 2014-02-20 15:05
Okazało się, że korekta za wrzesień była ponieważ miałam dodatkowo parę godzin pracy na zastępstwo i w związku z tym przekroczyłam nieznacznie minimalną stawkę a co za tym idzie nie powinnam płacić skł. społ. w działalności. W styczniu dostałam dodatek uzupełniający za 2013 r co dowiedziałam się, że wlicza się do składek i w związku z tym też nie powinnam płacić społecznych w działalności. Od 16 stycznia jestem na zwolnieniu ciągłym do chwili obecnej no i dowiedziałam się, że mimo iż w lutym nie mam żadnych dodatków ze stosunków pracy czyli mam poniżej 1680zł to w dniu zwolnienia w styczniu opłaciłam składkę społ. dobrowolnie czyli nie będę miała płatnych zasiłków z tytułu działalności. Pani w Zusie powiedziała,że żeby nie tracić zasiłków z działalności powinnam wrócić na chwilę do pracy ( najlepiej na sobotę i niedzielę, żeby fizycznie nie być w tej pracy) Czy jest to możliwe?
szklarek / 2014-02-21 11:31
Prosiłem o pisanie w jednym wątku...

Rozróżnijmy 'nie powinnam' od 'nie muszę' oraz rodzaje ubezpieczeń.

Sytuacja jest więc zgodna z tym co napisałem wcześniej. W związku z uzyskaniem we wrześniu (1600) i styczniu (1680) podstawy z etatów równej przynajmniej płacy minimalnej - ub. społeczne z DG stały się dobrowolne w tych miesiącach. MOGŁA w nich Pani zapłacić ubezpieczenia dotychczasowe poza ub. chorobowym. Nie musiała Pani dokonywać korekty w zakresie emerytalnym, rentowym .

Stąd korekty.

W konsekwencji niepodlegania ub. chorobowemu w styczniu- powstała wtedy niezdolność do pracy nie daje prawa do zasiłku chorobowego z działalności. W styczniu opłaciła Pani składkę chorobową nienależnie, a nie dobrowolnie.
Tak, racja jest z tym powrotem- tj. jeśli niezdolność obecna się zakończy, i przynajmniej po jednym dniu powstanie kolejna i nastąpi to w miesiącu, w którym znów podstawa z etatów będzie niższa niż 1680, a więc ub. społeczne z DG obowiązkowe, a więc ub. chorobowe z działalności dobrowolne znów możliwe i opłacone- to powstanie prawo do zasiłku chorobowego również z DG.

Do 'odnowienia' ub. chorobowego wystarczy terminowe złożenie DRA za luty uwzględniającej ponownie ub. chorobowe i terminowe opłacenie składek- ZUS stosuje tu zasadę dorozumienia chęci ponownego przystąpienia do ubezpieczenia w takiej sytuacji.
aldona1984 / 2014-02-19 19:01
Nawiązując do odpowiedzi udzielonej mi 8.01.2014 "Z cząstek etatu wynika, że wynagrodzenia nie są niższe niż obecna płaca minimalna, więc korekty w górę wynagrodzenia chorobowego/zasiłku nie będzie."
"Natomiast nie ma pani problemu z 90 dniami wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego z DG, bo wlicza się tu poprzednie, a właściwie nadal trwające ub. obowiązkowe z etatu."

zastanawiam się czy zasiłek chorobowy z działalności gospodarczej mi się należy czy nie. Co to znaczy, że wynagrodzenia nie są niższe niż obecna płaca minimalna i jak to się oblicza. Mi Pani w Zusie powiedziała, że jeśli w sumie zarabiam 1416.65 brutto to nie przekraczam 1680, czyli muszę płacić składki społeczne na rzecz działalności gospodarczej. Jednakże przyszło mi pismo z Zus, że muszę złożyć korektę za wrzesień 2013 i styczeń 2014 bo niepotrzebnie płaciłam składki społeczne, które osobiście wyliczała mi pani z okienka w Zusie. Bardzo proszę napisać mi jak to się liczy czy ja mam minimalną krajową czy nie ze stosunków pracy, wymiary etatów podałam 7 stycznia 2014. Bardzo dziękuję.
szklarek / 2014-02-20 12:14
No to szkoda, że nie wpisała Pani pod tamtymi wpisami- trudniej znaleźć i się odnosić.

Do rzeczy.

1. z tą płacą minimalną to są DWIE odrębne kwestie w Pani sytuacji.

a) o której pisałem- chodzi o podstawę zasiłku z etatów, a co za tym idzie jego wysokość w sytuacji, gdy mamy podwyżkę płacy minimalnej, a wyliczona podstawa zasiłku dla pracownika jest niższa niż aktualna płaca minimalna. Przykład- 1/1 etatu, wynagrodzenie stałe 1610 zł brutto w 2013, w styczniu 2014 1690 i choroba w lutym. Wyliczona z 12 miesięcy przed lutym podstawa wyjdzie 1617,67.

Jest niższa niż aktualna płaca minimalna 1680, więc podstawę podwyższa się do owych 1680.
Zawsze jednak odnosi się to do wymiaru etatu- proporcjonalnie. tj. w przypadku półetatowca podwyższa się aktualnie do 840 zł, itd.
W Pani przypadku podstawa z każdej cząstki etatu wychodzi zdecydowanie wyższa, więc podwyżki na ww zasadzie nie będzie.
Bo
2/25 x 1680 = 134,40
9/18 x 1680 = 840
1/22 x 1680 = 76,36.

Tu pierwsze moje sprostowanie- z zatrudnienia jest prawo do dwu zasiłków, a nie trzech jak wtedy napisałem,- bo teraz wstecznie doczytałem, że są to DWIE umowy, tyle że jedna opiewa na dwa wymiary etatów jak rozumiem- inne zadania. Kwotowo to niczego nie zmienia.

b) łączne wynagrodzenie z etatów- chodzi o to, że jeśli jest ono niższe niż płaca minimalna - to z równocześnie prowadzonej DG podlega się ub. społecznym obowiązkowo. Jeśli równe lub większe- dobrowolnie.

2. Korekta za wrzesień i styczeń wynika z tego, że dz. gospodarcza nie trwała w tych miesiącach pełny mc kalendarzowych, więc składki należało proporcjonalnie obniżyć do 13/30 za wrzesień i do 29/31 za styczeń.

3. Zatem ma Pani prawo do wynagrodzenia chorobowego, potem zasiłku chorobowego z etatów, potem zasiłku macierzyńskiego.
Ma Pani też prawo do zasiłku chorobowego z działalności i nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego z działalności- jeśli będzie ub. chorobowe z działalności kontynuować tj. urodzi Pani w jego czasie.

4. Zwracam uwagę na dwie kwestie jeszcze. Jeśli obecnie już jest Pani na zwolnieniu- to za czas, za jaki jest zasiłek chorobowy - składki społeczne z działalności znów się proporcjonalnie obniża.
Ub. chorobowe z działalności jest dobrowolne. Czyli może być 'dobierane' tylko do ub. obowiązkowo. Jeśli więc uzyska Pani z etatów podwyżkę i w efekcie uzyska łącznie płacę minimalną 1680 zł- ub. społeczne z działalności stanie się dobrowolnym, a więc ub. chorobowe stanie się z działalności niemożliwym. Czyli nawet opłacona składka chorobowa - stanie się składką nienależną, do zwrotu, a ub. chorobowe z działalności przerwane.
izolda7644 / 83.11.44.* / 2014-01-16 09:58
Dodam ze zwolnienia sa dostarczane na czas, jest na nich literka B oraz sa wypisywane na czas 21 dni. W grudniu jedynie na dluzej, poniewaz koniec zwolnienia wypadl w wigilie, wiec zostalo ono przedluzone do 27 grudnia. Z góry baaaardzo dziekuje za pomoc.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-01-16 10:58
CZyli pracodawca mały, który ubezpiecza do 20 osób.

Przyczyny mogą być dwojakie:

- obliczeniowe: wysokość zasiłku jest proporcjonalna do liczby dni kalendarzowych w miesiącu, więc zasiłek listopadowy jest niższy niż grudniowy, ale wyższy niż lutowy.
Może być też tak, że miała Pani składnik wynagrodzenia, który zgodnie z Pani umową lub regulaminem wynagradzania w zakładzie przestał przysługiwać (Pani, działowi, wszystkim pracownikom) w trakcie pobierania zasiłku przez Panią. Po takim dniu, składnik nie wchodzi do podstawy zasiłku, zasiłek ulega zmniejszeniu.

-"technologiczne" wynikające z tego, że nie jest to jedno długotrwałe zwolnienie, bo wtedy ZUS rzeczywiście wypłacałby zasiłek w transzach za każdy cały mc. kalendarzowy, a różnice wynikałby tylko z różnicy liczby dni (28,30,31).
Po prostu dostarczanie zwolnienia do pracodawcy, a potem przesyłanie przez niego do ZUS wraz z poświadczeniem, że ub. chorobowe nadal trwa tj. umowa się nie - zakończyła po prostu trwa. W efekcie nie każda transza zasiłku dotyczy całego mc. kalendarzowego, ale okresu wynikającego tylko z jednego zwolnienia- krótszego przecież niż mc. kalendarzowy.

Ważne by łącznie kwota za cały okres zasiłku się zgadzała- najlepiej zrobić sobie arkusik z kwotami i datami początku i końca kolejnych ZLA.
izolda7644 / 83.11.44.* / 2014-01-16 09:06
Witam, bardzo prosze o pomoc a dokladnie wyjasnienie jak to jest ze co miesiac zus wyplaca inna kwote na zwolnieniu ciazowym. Pracowalam na umowie o prace od wrzesnia 2013 i netto bralam 2,700 nastepnie od pazdziernika poszlam na zwolnienie ciazowe i pierwsze pieniazki dostalan od pracodawcy a kolejne juz od zusu. Dziwi mnie jednak to ze pierwsze swiadczenie od zusu dostalam w wysokosci dokladnie 2.680 nastepne 2.240 a ostatnio 2.150. Jak to jest ze z miesiaca na miesiac wysokosc swiadczenia jest coraz nizsza...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Sabaa88 / 178.43.135.* / 2014-01-14 18:14
Witam. Bardzo prosze o wyliczenie mi ile powinnam dostawać za L4 od Zus-u. Poniewaz to co dostalam od pracodawcy za 33 dni rozni sie dosc sporo za to co juz mi wyplacil mi Zus. Zatrudniona jestem od 02.2012 na pełen etat. Ubezpieczona w 2012 byłam od 1500 brutto, a w 2013 od 1600 brutto. W okresie 12 miesięcy przed zwolnieniem nie chorowalam żadnego dnia. Na zwolnieniu jestem od 1 października 2013 poniewaz jestem w ciazy. Z góry dziękuję za obliczenia.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-01-14 18:31
Dopisała Pani w międzyczasie.
Rozbieżność może wynikać, z tego, że:

- ZUS wypłacił za okres, na który opiewało pierwsze ZLA, a nie za miesiąc kalendarzowy.
- wynagrodzenie chorobowe podlega oprócz zaliczki PIT dodatkowo s. zdrowotnej, co skutkuje netto niższym o 1,25% w stosunku do zasiłku, jednocześnie za miesiąc z wynagrodzeniem chorobowym uwzględnia się miesięczne koszty uzyskania przychodu- pracownicze, zryczałtowane (
111,25 zł miesięcznie, jeżeli zakład pracy jest położony w miejscu zamieszkania pracownika lub
139,06 zł miesięcznie, jeże miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zagład pracy i pracownik nie otrzymuje dodatku za rozłąkę
Sabaa88 / 178.43.135.* / 2014-01-14 18:42
A czy byłaby szansa wyliczyć mi ile powinnam dostać od Zus-u a ile od pracodawcy na postawie danych które podałam. Jestem zameldowana w miejscowości w której pracuje.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-01-14 19:13
Zasiłek z ZUS w stawce dziennej brutto oraz netto za styczeń, grudzień i ten niepełny listopad już Pani wyliczyłem w innym miejscu wątku- przy pierwszym pytaniu.

Wynagrodzenie chorobowe za cały październik ( 31 dni )

46,02 x 31 = 1426,62 zł brutto, składka zdrowotna (9%) = 128,40, odliczalna od PIT (7,75%) = 110,56, podstawa PIT = 1426,62- KUP ( 111,25 ) =1315. PIT = 18% podstawy - 46,33 zł = 237.

Netto = 1426,62 - 128,40 - 237 + 110,56 = 1171, znów około ze względu na zasady zaokrąglania PIT, w które się nie wdawałem.
Sabaa88 / 178.43.135.* / 2014-01-14 19:25
Dziękuję bardzo. Co do wątku z odpowiedzią o zasiłek to gdzieś mi ją "zjadlo". Mogę prosić jeszcze raz o jej wysłanie?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-01-14 19:29
Rozumiem, że zgodnie z tytułem wątku chodzi o ZLA ciążowe oraz że wynagrodzenie jest jednoskładnikowe- płaca minimalna.

Trochę dziwi mnie termin pytania, bo do 2 listopada miała Pani wynagrodzenie chorobowe, a od 3 listopada już zasiłek.

Podstawa zasiłku netto w 2013 to 1600-13,71% = 1380,64, zatem zasiłek brutto za 1 dzień 46,02 zł.
Za ten niepełny listopad dało to więc 1288,56 zł brutto, netto około* 1103 zł.
Za grudzień 1426,62 brutto, czyli około* 1216 netto.

Zgodnie z regulacją z art. 45 Ustawy tzw. zasiłkowej od stycznia 2014 z automatu Pani podstawa musi wzrosnąć do obecnej płacy minimalnej tj. 1680 brutto.

Podstawa netto 1680 - 13,71% = 1449,67 zł
Zasiłek za jeden dzień 48,32 zł brutto.
Za styczeń więc 1497,92 co daje około* 1275 netto.

* około, bo bez wdawania się w zaokrąglanie zaliczki PIT do pełnych zł.
Sabaa88 / 178.43.135.* / 2014-01-14 19:58
A nie powinno być brane brutto z 12 miesięcy tzn.3*1500 za 2012 i 9*1600 co daje 1575 brutto?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-01-14 20:32
Nie, bo podstawa brutto nie może być niższa niż płaca minimalna odniesiona do wymiaru etatu. Schemat, który Pani wskazała działałby, gdyby miała Pani takie wynagrodzenia na umowie z wymiarem etatu niższym niż 1/1 etatu.
Pomijam fakt, że pracownik z wynagrodzeniem minimalnym na tej regulacji (art. 45) zyskuje przecież.
Sabaa88 / 178.43.135.* / 2014-01-14 20:25
Problem jest w tym, że od pracodawcy za 33 dni Zla dostałam ok.1218zł i 92zł co średnio netto daje 39, 7 za dzień a od Zus-u za 28 dni dostałam ok.1056 netto czyli za dzień daje 37, 71. Skąd te różnice? Księgowa mi powiedziała, ze powinnam dostawać tyle samo co oni mi wyliczyli.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-01-14 20:54
Księgowa ma rację, że podstawa wynagrodzenia i zasiłku chorobowego w 2013 jest TAKA sama, ale zasiłek nie ma s. zdrowotnej, ani pracowniczych KUP. Nie ma więc siły by za miesiąc o tej samej liczbie dni kwota netto zasiłku była identyczna co wynagrodzenia chorobowego netto.

Co więcej miesięczną kwotę wolną za listopad mógł uwzględnić tylko jeden płatnik, zdaje się pracodawca.

Nie mam "płatnika" ani podobnego programu kadrowego, który liczy takie rzeczy z uzwzględnieniem tych dodatkowych parametrów i zasad zaokrąglania podstawy PIT i ostatecznej zaliczki.
Sabaa88 / 178.43.137.* / 2014-01-15 18:36
Dziękuję bardzo za cenne informacje :)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Ola1085 / 89.69.112.* / 2014-01-11 15:14
Witam

Bardzo proszę o pomoc w obliczeniu wysokości świadczenia L4 w czasie ciąży. Poniżej moja historia pracy:

Od 10.2011 do dziś pracuje na pół etatu na stanowisko kosmetolog z wynagrodzeniem 600 zł netto.
Dodatkowo od 10.2013 dostałam drugie pół etatu na stanowisku menager u tego samego pracodawcy z wynagrodzeniem 1400 złotych netto. Czyli miesięcznie otrzmuję od 10.2013 2000 zł. Od trzech tygodni jestem w ciąży. Gdybym od lutego przeszła na L4 to jak obliczyć wysokość L4 które otrzymam. Z góry bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2014-01-13 11:34
Co do zasady z obu umów będą to osobne podstawy, a więc prawo do osobno wyliczonych dwu wynagrodzeń chorobowych, a potem dwu zasiłków.
To, że pracodawca jest jeden sprowadza się do kwestii technicznej, że mogą być wypłacane jednocześnie, jednym przelewem oraz tego, że niepotrzebne są dwa egzemplarze ZLA.

Chorobowe wyliczamy od kwot brutto. Netto 1400 daje 1914 brutto przy standardowych pracowniczych KUP, 600- 755. Choć sprawę komplikuje wtedy jedna kwota miesięczna wolna od podatku i raz uwzględniane owe KUP.

Zakładając stałość tych płaca chorobowe wynosiłoby [(0.8629 kwoty wynagrodzenia brutto) : 30 ] dziennie. Wynagrodzenie podlega PIT i s. zdrowotnej, zasiłek już tylko PIT.

PS. Zwracam uwagę, że 600 zł netto to mniej niż 1/2 płacy minimalnej w 2014 r. Pracodawca od stycznia 2014 powinien ją podnieść do 840 zł. brutto, i chorobowe z tego wcześniejszego 1/2 etatu musi być wyliczane od takiej już podwyższonej kwoty.

Wynika to zarówno z kwestii pracowniczej tj. ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, jak i ustawy zasiłkowej wg. której podstawa zasiłku nie może być niższa, niż płaca minimalna (skorygowana do wymiaru etatu).
aldona1984 / 2014-01-07 23:35
Bardzo dziękuję, rzeczywiście przeoczyłam wymiary etatów i zapomniałam dodać, że jest ten sam pracodawca - nie wiem czy to ma znaczenie i w tym wypadku zasiłki będę zsumowane? I umowa:Przy stawce 181,20zł - 2/25 etatu, II umowa: przy stawce 1235,45zł = 1132.50zł - 9/18 etatu + 102,95zł - 1/22 etatu. Bardzo proszę o rozpisanie wyliczeń.

W obawie przed tym, że nie będzie mi się należał zasiłek macierzyński z umów o pracę( bo Pani w Zusie tak mi powiedziała) 3 stycznia 2014 wznowiłam jednoosobową działalność gospodarczą, którą zawiesiłam 13 września 2013. 10 października 2013 minęły by 2 lata jak prowadziłam działalność, więc do wspomnianego 13 września płaciłam "niski" Zus tzn. 153,12 społeczne + 261,73 zdrowotne. Moje pytanie: czy zasiłki chorobowy/macierzyński w związku z tym , że muszę już płacić "wyższy" ZUS będą naliczane od tej wyższej podstawy tak jak to było przy umowach? Po jakim czasie od wznowienia działalności będzie przysługiwał mi zasiłek? Czy musi to być kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia i co to znaczy kalendarzowy miesiąc (tzn. 31 dni w przypadku stycznia) czyli od 3 stycznia do 2 lutego? Czy będą wypłacane zasiłki z 3 tytułów, czy tylko z działalności?
Byłabym wdzięczna za udzielenie odpowiedzi chociaż na część moich pytań.
szklarek / 2014-01-08 11:12
Czyli zatrudnienia są aż 3 oraz dodatkowo DG.
Z cząstek etatu wynika, że wynagrodzenia nie są niższe niż obecna płaca minimalna, więc korekty w górę wynagrodzenia chorobowego/zasiłku nie będzie.
Powinny być one obliczone osobno dla każdego zatrudnienia, to czy wypłacone jedną transzą jest zdaje się kwestią czysto techniczną. Na pewno jednak nie mogą być po prostu te wynagrodzenia zsumowane i wyliczony zasiłek od jednej podstawy, bo z każdego zatrudnienia wynagrodzenie może mieć inne składniki (co do ich charakteru i 'wliczalności' do podstawy.

Tak, z DG nowa podstawa ubezpieczeń skutkuje też naliczaniem zasiłku od tej wyższej. Po zeszłorocznej nowelizacji Ustawy zasiłkowej nie ma już wymogu, by ub. dobrowolne ( z DG ) trwało cały mc kalendarzowy, by dla zasiłku już w pierwszym miesiącu przyjąć podstawę deklarowaną.
Natomiast nie ma pani problemu z 90 dniami wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego z DG, bo wlicza się tu poprzednie, a właściwie nadal trwające ub. obowiązkowe z etatu.

Macierzyńskie zatem ze wszystkich tytułów.
aldona1984 / 2014-01-05 19:01
Witam, bardzo proszę o pomoc w obliczeniach i odpowiedź na parę pytań.
Od 1.09.2012 miałam umowę o pracę na czas określony do 31.08.2013r. za kwotę 503,33 zł brutto. W tym czasie nie byłam ani dnia na zwolnieniu lekarskim. W czerwcu i marcu 2013 dostałam dodatkowe świadczenia z ZFŚS ( 199,10 zł netto w VI i 360 zł netto w marcu. W styczniu 2013r dodatkowe wynagrodzenia roczne za 2012 - 121,03 zł netto i jednorazowy dodatek uzupełniający za 2012r - 198, 62 zł netto.
Od 1.09.2013 zmienił mi się wymiar czasu pracy i obecnie zarabiam 1235,45zł brutto na umowie o pracę na czas określony do 27.06.2014 + również od 1.09.2013 mam drugą umowę o pracę na czas określony do 30.06.2014 i zarabiam 181,20 zł brutto. W grudniu 2013 miałam zwolnienie lekarskie na 16 dni i świadczenie pieniężne z ZFŚS w wysokości 656 zł netto. W listopadzie byłam 3 dni na zwolnieniu lekarskim. Jestem w 7 tygodniu ciąży,
z początkiem lutego planuję iść na zwolnienie lekarskie już do końca ciąży. Planowany termin porodu to 23 sierpnia 2014.

Po 33 dniach wynagrodzenia chorobowego( które będzie wynosiło ile? tyle co do tej pory wynagrodzenia z 2 umów?) otrzymam zasiłek chorobowy - proszę o rozpisanie wyliczeń. Czy ten zasiłek będzie zsumowany z dwóch umów, czy wypłacany oddzielnie dla każdej umowy. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński? Czytałam, że pracodawca musi mi przedłużyć umowę do dnia porodu czyli zasiłek macierzyński otrzymam z Zusu ale nie przysługiwałby mi urlop macierzyński, co się wiąże z brakiem urlopu macierzyńskiego? długość trwania zasiłku, jego wysokość? Proszę mi napisać czy jeśli przysługuje mi zasiłek macierzyński to jak długo i w jakiej kwocie? Bardzo dziękuję
szklarek / 2014-01-07 13:59
Tak, zgodnie z art. 177 KP obie umowy zostaną wydłużone do dnia porodu, bo w dniu ich planowego zakończenia ciąża będzie 'wyższa' niż 3 miesiąc.

Zasiłki będą dwa - z obu tytułów do ubezpieczenia, wyliczone niezależnie, tak jak obecnie są dwa wynagrodzenia chorobowe.

Sytuacja z zasiłkiem bez urlopu różni się tym, od sytuacji klasycznej, że jest on wypłacany bezpośrednio przez ZUS, do ZUS składa się wnioski o przerwanie zasiłku, że okres ten nie stanowi stażu pracowniczego, nie ma po nim kwestii u. wychowawczego/powrotu do pracodawcy. Na wysokość zasiłku nie ma to wpływu. Co do okresu pobierania- prawo jest takie samo, jak w przypadku pracownicy- a więc na takie same okresy jak w Kodeksie Pracy.

Do podstawy chorobowego z etatu z wyższym wynagrodzeniem wejdą tylko zarobki uzyskane za miesiące po zmianie wymiaru etatu. W związku z niezdolnościami w listopadzie, grudniu i 'planowanym' chorobowym w lutym- podstawa tych zasiłków będzie taka, jaką przyjęto do zasiłku listopadowego, a więc z wynagrodzeń za październik i wrzesień.

Zasiłek chorobowy w ciąży ( a potem 100% macierzyński ) w stosunku do wynagrodzenia chorobowego w ciąży jest minimalnie wyższy, bo wynagrodzenie chorobowe podlega PIT i sk. zdrowotnej, z zasiłek już tylko PIT. Różnica ta wynosi 1,25%. Pomijam kwestie zaokrągleń zaliczki PIT do pełnych zł.

Nie podała Pani wymiarów etatu. Jeśli wynagrodzenia z 2013 r. są poniżej obecnej płacy minimalnej (1680 zł brutto) odniesionej do wymiaru etatu- to podstawa wynagrodzenia/zasiłku w 2014 musi być skorygowana w górę do tej nowej płacy minimalnej.
mionika / 193.150.37.* / 2014-05-12 22:31
witam serdecznie mam pytanie. Od maja 2011 roku pracowałam na etacie brutto 2400 do 30.pażdziernika 2013. od 15 pażdziernika do 31 listopada 2013 byłam na chorobowym. od 2 gudnia podjęłam pracę na cały etat brutto 3000 zł- umowa na czas określony do sierpnia 2015. od stycznia 2014 prowadzę DG podstawa opłacenia składek to 7000 . W maju okazało sie że jestem w ciązy i moje pytanie - czy jak pójdę na L4 i macieżyński mam płacony z tytułu umowy o pracę czy z DG też? i w jakiej wysokości - dochody są łączone? Dziękuje za odpowiedz
szklarek / 2014-05-13 09:58
Dobrowolne ub. chorobowe ( a taki status ma ono z tyt. DG ) można dobrać tylko do obowiązkowego ub. społecznego. Mając etat z wynagrodzeniem nie niższym niż płaca minimalna jednoczesna DG stanowi tytuł dobrowolny do ub. społecznych, więc NIE można mieć z jej tytułu ub. chorobowego.

Zdumiewające jest, że jeszcze Zakład tego nie wyłapał i kontaktował się w sprawie wyjaśnień/korekty zgłoszenia do ubezpieczeń/ korekty deklaracji miesięcznych. Zapłacone składki za ub. chorobowe z tyt. DG są nienależne, podlegają zwrotowi.

W konsekwencji nie ma prawa do zasiłku ch0robowego/macierzyńskiego z tytułu i podstawy DG w obecnej sytuacji zbiegu obu tytułów i wysokości wynagrodzenia z etatu.

Podstawa- art.11, ust. 2 ustawy o systemie ub. społecznych.

Wskazany kontakt z Zakładem, stwierdzenie nadpłaty składek i podjęcie decyzji, czy nadal warto płacić składki od tak wysokiej podstawy z myślą o emeryturze/rencie/odszkodowaniu za wypadek.
monika2904 / 193.150.37.* / 2014-05-13 20:06
dziękuję za odpowiedz, czyli nik się nie zorientował jak płaciłam skłądki bo i po co. raczej z myslą o emeryturze opłacam więc przy podstawie zostane, ale chorobowego nei muszę opłacac w takim razie
Prośba / 83.20.133.* / 2014-01-03 20:09
Witam, Prosze o pomoc w obliczeniu wynagrodzenia (jestem w ciąży). Poniżej oppisze jak wyglądała moja płaca:
- Jestem zatrudniona od grudnia 2010 (na czas nieokreślony)
- na zwolnieniu lekarskim jestem od 6 grudnia 2013 i tak do końca ciąży już będę na zwolnieniach lekarskich (raz na miesiąc wizyta u ginekologa)
- od stycznia do kwietnia miałam wynagrodzenie w wysokości 3400 brutto
- od maja do grudnia miałam wynagrodzenie 3900 brutto.
Ile będę otrzymywać wynagrodzenia w przypadku bycia na L4 w trakcie ciąży? prosze o rozpisanie wyliczeń, będę wdzięczna.
wiwan / 2014-01-03 22:46
Tylko na 95% przy takich danych można policzyć, bo brak wiedzy:
- o wynagrodzeniu za grudzień 2012, które co do zasady weszłoby do podstawy chorobowego
- tego, czy poprzednia niezdolność do pracy nie była po sierpniu 2013
- jakie składniki są w tych wynagrodzeniach
- tego, czy liczymy jeszcze wynagrodzenie chorobowe (33 dni niezdolności w 2013), czy już zasiłek chorobowy.

Zakładając, że za grudzień 2012 też wypłacono 3400, że ewentualna poprzednia niezdolność była przed wrześniem, że nie objęła całego mc. kal., że wynagrodzenie jest jednoskładnikowe:

Podstawa brutto ( 5 x 3400 + 7 x 3900 ): 12 = 3691,67
Podstawa netto = 3691,67 - 13,71% = 3185,54

Wynagrodzenie chorobowe za 1 dzień 3185,54 ; 30 = 106,18 brutto. Podlega zaliczce PIT i skł. zdrowotnej. Za grudzień ( 26 dni ) byłoby to 2760,68 brutto. Netto- 2229,25 przy założeniu, że wypłacone razem z wynagrodzeniem- kwestia skali podatkowej i uwzględniania miesięcznej kwoty wolnej 46,33 zł.

Zasiłek podlega już tylko PIT, więc netto minimalnie wyższe.

Za cały 31 dniowy miesiąc zasiłek chorobowy wyniósłby 106,18 x 31 = 3291,58 brutto. Netto ( zaliczka 18% i kwota wolna 46,33 )= 2745,43 zł.
Niunia657 / 85.202.154.* / 2013-12-23 17:59
Jestem zatrudniona w firmie od 22 października 2012r w połowie stycznia lekarz chce mnie położyć do szpitala i od tego momentu biorę L4 i już do pracy nie wrócę z powodu zagrożonej ciąży, zarabiam 2300brutto ale premie wpływają mi osobnym transferem na konto, w tym miesiącu wypłatę dostałam za listopad 2.12, premie 3.12 a dzisiaj kolejną wypłatę za grudzień, natomiast po nowym roku do wypłaty styczniowej dostanę premię za grudzień, jak w takiej sytuacji będzie mi liczone chorobowe? Czy wypłata styczniowa wlicza się do tych 12mcy czy już nie? No i czy jak dostaję premie osobno to to ma jakies znaczenie, skoro jest odprowadzany za nią podatek?
szklarek / 2013-12-23 22:41
Najkrócej. NIE ma znaczenia liczba transz wynagrodzenia za danym miesiąc kalendarzowy, ważna jest łączna kwota ZA każdy miesiąc, która jest podstawą ub. chorobowego. Przy wynagrodzeniach wieloskładnikowych nie każdy składnik pensji jest 'ozusowany', a więc do podstawy wynagrodzenia/zasiłku chorobowego nie wchodzi. Być może ma Pani taki składnik.

Opodatkowanie (PIT) nie ma nic do tego.

Z tych informacji mogę stwierdzić, że jeśli nie miała Pani jakiejś niezdolności do pracy po wrześniu- to do podstawy chorobowego od połowy stycznia 2014 wejdą wynagrodzenia ZA okres styczeń-grudzień 2013. Oraz to, że jeśli już po wyliczeniu chorobowego za styczeń 2014 i kolejne miesiące zostanie Pani wypłacony jakiś składnik wynagrodzenia ( z opóźnieniem ) za któryś z miesięcy roku 2013- to podstawa powinna być przeliczona, chorobowe skorygowane/wyrównane.

O wliczeniu premii do podstawy decyduje to, czy jest ona pomniejszana za okres za który jest należna jeśli w tym okresie pracownik był nieobecny w pracy z powodu niezdolności do pracy. Ten charakter premii wynika z regulaminu wynagradzania lub premiowania lub układu zbiorowego lub umowy o pracę.

Najnowsze wpisy