Forum Forum dla firmKsięgowość

Kilka Pytań proszę o pomoc

Kilka Pytań proszę o pomoc

renifer816 / 78.8.166.* / 2014-08-15 18:10
Witam serdecznie mam na imie Jacek. Działalność prowadze od 2013 roku od kwietnia. Pracuje także na etacie tak wiec do zusu płacę tylko 271zł składek zdrowotnych, ale za 2 tygodnie już się zwalniam, by móc działać sam na siebie.Do tej pory jest to sprzedaż na allegro, ale od wrzesnia chciałbym powiększyć działalnosć o sklep stacjonarny, dlatego mam kilka pytań.
1. Jaki wniosek będe musiał złożyć do przejścia już na ZUS Całkowity, ponieważ już nie będzie obowiązywała mnie ta zniżka.

2. Czy jeżeli sprzedaje na allegro a miałem już przychód ok 80.000 tyś, czy zakładając sklep stacjonarny będe zwolniony z kasy aż przekroczę próg 20.000? czy musze od pierwszego dnia ją już mieć?.

3. Jestem na ryczałcie 3% i zwolniony a vatu, ponieważ moja działanosć jest skierowana do detalistów, czy opłacalne będą dla mnie jakieś zmiany?
Pozdrawiam serdecznie.
szklarek / 2014-08-18 12:14
Ad. 1. To nie zniżka, ale dobrowolność ub. społecznych z tytułu DG w związku z wystarczającą wysokością podstawy tych ubezpieczeń z tytułu etatu.

Może Pan skorzystać ze zniżki na podstawę ub. społecznych ( zamiast 60% przeciętnego - 30% minimalnego wynagrodzenia ) jeszcze do końca marca 2015, o ile spełnione są dwa warunki skorzystania związane z karencją po poprzedniej DG i rodzajem usług w kontekście zadań na etacie.

Moim zdaniem z pierwszym dniem po zakończeniu stosunku pracy należy wyrejestrować się z ub. zdrowotnego z tyt. DG na ZUS ZWUA i z tym samym dniem zarejestrować do wszystkich ubezpieczeń na ZUS ZUA. Zakończenie tetatu nie prowadzi do zmiany kodu ubezpieczeń z tyt. DG. Zatem pozostaje 05 10 XX jeśli nie było prawa do zniżki w podstawie ub. społecznych na 24 miesiące, 05 70 XX jeśli prawo do zniżki jest.

Deklaracja miesięczna za pierwszy pełny miesiąc bez etatu i za miesiąc poprzedni niepełny- jeśli stosunek pracy ustanie w trakcie miesiąca w przypadku deklarowania podstawy minimalnej ( w tym proprocjonalnie za ten niepełny miesiąc ).

Przy deklarowaniu podstawy wyższej niż minimalna- DRA co miesiąc bez proporcjonalnego obniżenia za miesiąc niepełny.

Najnowsze wpisy