Forum Forum emerytalneInne

prywatny fundusz emerytalny za granica - możliwy?

prywatny fundusz emerytalny za granica - możliwy?

Joceline / 193.130.234.* / 2014-04-02 09:47
Kiedys pracowalam w Anglii i posiadalam pracowniczy fundusz emerytalny. Nagromadzonych środkow nie przenioslam. Teraz pracuje dla innego zagranicznego pracodawcy w Polsce, czy moge go prosic aby skierowal dodatkowe skladki na ten poprzedni fundusz?
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - Joceline.]
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-04-02 10:06
Pytanie raczej nie na to forum. Przypuszczam, przez analogię z zasadami polskimi dawny pracowniczy fundusz był skojarzony z konkretnym pracodawcą, więc przyjmowanie składki od kogoś innego, za kogoś kto nie jest pracownikiem nie jest możliwe. Chyba, że na zasadzie kontynuacji - tj. wpłat dokonywanych przez byłego pracownika samodzielnie. W Polsce nie jest to możliwe.

Co więcej obecny pracodawca nie ma żadnego interesu w przekazywaniu dodatkowej składki do obcego programu. Co więcej stanowiłoby to jakiś koszt dodatkowy.

Jeśli obecny pracodawca ma przedstawicielstwo/oddział Polsce i na tej zasadzie jest Pani zatrudniona, to podlega Pani polskim zasadom PPE.
Joceline / 2014-04-02 10:28
Dziękuję za szybka odpowiedz!

Uprzejmie proszę o link do strony, gdzie znajdę więcej info nt. PPE. Rozumiem, że to forma dodatkowa ponad ZUS/OFE. Czy korzystna?

Dodatkowo pytanie dotyczące składek ZUS - czy taki zagraniczny pracodawca posiadający oddział w Polsce ma obowiązek opłacania składek ZUS za pracownika? Czy pracownik może samodzielnie opłacać takie składki w swoim zakresie i na jakiej podstawie prawnej?
wiwan / 2014-04-02 10:51
Ma obowiązek tak jak polski pracodawca. A więc zgłaszania do ubezpieczeń, wysyłania deklaracji rozliczeniowych, naliczania i odprowadzania składek. Gdyby nie miał oddziału, przedstawicielstwa - mógłby obowiązki te na drodze umowy scedować na pracownika-ubezpieczonego.

Co do PPE. Tak, to ub. dodatkowe- zaliczane do III filaru obok IKE i IKZE.

http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/pracowniczy;program;emerytalny.html

Podstawa działania
USTAWA
z dnia 20 kwietnia 2004 r.
o pracowniczych programach emerytalnych

oraz

USTAWA
z dnia 28 sierpnia 1997 r.
o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Nie linkuję ww aktów na Money, bo były wielokrotnie nowelizowane, więc lepiej odszukać wersje ujednolicone na ISAPie.

Najnowsze wpisy