Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
bt / 193.239.56.* / 2011-04-27 07:41
od lipca zeszłego roku do końca stycznia tego roku pracowałem w firmie, która z dniem 31 stycznia 2011 roku została rozwiązania, w jej miejsce powstała nowa - spółka. Z poprzedniej firmy dostałem wypowiedzenie za porozumieniem stron, natomiast w nowej dostałem nową umowę na takich samych warunkach (bez okresu próbnego). Jaki jest mój okres wypowiedzenia, czy są to 2 tygodnie czy 1 miesiąc? Proszę o odpowiedź.
szklarek / 2011-04-27 10:40
Moim zdaniem 1 miesiąc- staż pracowniczy się sumuje gdyż mamy do czynienia (mimo podpisywania nowych umów ) z następstwem prawnym podmiotów-
pracodawców zgodnie z art. 553 Kodeksu Spółek Handlowych. Co sprowadza się do
ciągłości jego obowiązków i uprawnień pracowników, w tym ciągłości stażu pracowniczego.
graaaza / 188.33.42.* / 2011-04-19 09:02
z dniem 14.04 rozwiązałam umowę o pracę za wypowiedzeniem stron. Od innego pracodawcy mam dostać umowę o prace od 1 maja. czy zatem jezeli dajmy na to z koncem lipca obecny pracodawca mnie zwolni, czy nalezą mi sie świadczenia z urzedu pracy tzw bezrobotne? czy byla zachowana ciągłość pracy czy nie?
od razu druga sprawa. teraz mialam umowe o prace, obecny pracodawca da mi na 2 miesiace umowe zlecenie, a pozniej znowu umowe o prace. Jak to sie liczy w urzedzie pracy? czy byla zachowana ciaglosc pracy czy nie? prosze o odpowiedz
szklarek / 2011-04-27 11:12
1. rozwiązała Pani umowę za porozumieniem stron nie za wypowiedzeniem.
2. chodzi Pani o zasiłek dla bezrobotnych, bo ubezpieczenie zdrowotne dostaje się z PUP bezwarunkowo.
Ciągłość pracy przed rejestracją w PUP nie jest warunkiem bezwzględnym- tzn. ustawa nie mówi o ciągłości, ale o tym, by w ciągu ostatnich 18 miesięcy obecny bezrobotny był pzrez co najmniej 365 dni zatrudniony ( na etat lub zlecenie ) z przynajmniej minimalnym wynagrodzeniem. Art. 71, ust. 2. Chodzi o 365 dni łącznie- więc mogą być przerwy.
Co do zasady zasiłek przysługuje od 8 dnia od zarejestrowania.
Ale okres ten jest wydłużony do 90 dni, jeśli w czasie 6 miesięcy przed rejestracją sam wypowiedział umowę lub było to porozumienie stron z przyczyn innych niż likwidacja, zmniejszenie zatrudnienia zakładu pracy, zmiana miejsca zamieszkania czy pracownik rozwiązał umowę bez wypowiedzenia z powodu naruszania przez prcaodawcę obowiązków pracodawcy .
Oraz wydłużony do 180 dni, jeśli w ciągu 6 miesięcy przed rejestracją otzrymał dyscyplinarkę( art. 75, ust. 2 ).

Zatem wprost nie da się odpowiedzieć- wszystko zależy od tego kiedy konkretnie rozwiąże Pani kolejną umowę i w jakim trybie.

Więcej w powoływanej przeze mnie ustawie- o promocji zatrudnienia:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2008,069,415.html
graża003 / 46.112.108.* / 2011-04-17 12:23
a jak to jest z urlopem? w dniu 3 lipca 2009 rok otrzymałam dyplom ukończynia studiów wyższych na poziomie licencjat. w czerwcu 2011 będę broniła tytułu magistra. od czerwca 2006 pracowałam na umowę zlecenie, a od kwietnia 2007 pracuje na umowę o pracę. ile dni urlopu mi przysługuje? 20 czy 26? czy do wyliczenia lat pracy mogę brać pod uwagę datę ukonczenia studiów wyższych (licencjat) z lipca 2009, czy tą datą będzie dopiero czerwiec 2011 (po otrzymaniu dyplopmu magistra). proszę o odpowiedź
szklarek / 2011-04-18 11:35
Licencjat to już studia wyższe w rozumieniu Kodeksu Pracy w kontekście wymiaru urlopu wypoczynkowego. Zatem magisterium tego wymiaru nie zwiększy.
Pani staż urlopowy to zatem 8 lat z tytułu edukacji + 1 rok 9 miesięcy 16 dni obecnie ( liczymy okres pracy etatowej niepokrywający się ze studiami )
Zatem obecnie ma Pani prawo do 20 dni urlopowych. 2 lipca nabierze Pani prawo do 26 dni za rok 2011.
Podstawa: art. 154, 155, 158 KP:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
agnieczka / 188.147.248.* / 2011-11-12 14:48
jestem zatrudniona umowe o prace na okres probny na czas 3 miesiace, w tym praca dotyczy weekendy : czyli sobota i niedziela dajac tym samym 16 godz tyg. Jak wyglada okres wypowiedzenia u mnie? Wiem ze w umowach na 3 miesaice przysluguje okres wypowiedzenia 2 tyg, czy w moim przypadku sa ta 2 kolejne weekendy do odpracowania? Czy jest to ustalana indywidualnie przez pracodawce?
szklarek / 2011-11-13 10:45
System/czas pracy nie ma nic do tego- KP jasno mówi, że okres dwutygodniowego wypowiedzenia kończy się w sobotę ( art.30, par. 2'1 ).
Co oznacza, że wypowiedzenie złożone w dniach od dzisiaj do przyszłej soboty włącznie będzie skutkować rozwiązaniem umowy w sobotę 3 grudnia- to będzie ostatni dzień Pani pracy.
Czyli w Pani przypadku wychodzi na ogół 1,5 weekendu od złożenia wypwoiedzenia.
09hela1 / 46.112.108.* / 2011-04-17 12:01
witam, pracuje w firmie od 2 lat. z dniem 31 marca 2011 firma zakończyła swoja działalność, jednak nie dała swoim pracownikom wypowiedzenia. Od czerwca planują otworzyc nową działalność (ten sam nip ale inna nazwa firmy), chcą zatrzymać pracowników. Obecnie zaproponowali nam, żeby w kwietni skorzystać z płatnego urlopu (czyli wykorzystamy prawie caly urlop przysługujący na rok 2011), a w maju proponują urlop bezpłatny. Czy ja muszę się na to zgodzić? Mam na oku inną pracę i chciałabym rozwiązać umowę o pracę z obecnym pracodawcą. Jak mam to zrobić? czy za porozumieniem stron czy z winy pracodawcy? w styczniu mialam zmienianą umowę, mam ją na czas określony z zachowaniem dwutygodniowego wypowiedzenia. Czy przysługuje mi wynagrodzenie za kwiecień? proszę o odpowiedź
draago / 78.154.93.* / 2011-04-14 22:44
Witam, mam pytanie pracuje w jednej firmie 4 lata, 2 lata temu mielismy rozwiazanie umowy i podpisywalismy nowe umowy bo firma przeksztalacala sie w spolke akcyjna. umowe mam na czas nieokreslony. czy okres wypowiedzenia obowiazuje mnie miesieczny czy trzy miesieczny ?
szklarek / 2011-04-15 10:36
3 miesiące- mimo podpisywania nowych umów Następuje następstwo prawne podmiotów- pracodawców zgodnie z art. 553 Kodeksu Spółek Handlowych. Co sprowadza się do ciągłości jego obowiązków i uprawnień pracowników, w tym ciągłości stażu pracowniczego Anlaogicznie jak przy przejęciu zakładu pracy uregulowanego w art. 23-1 KP.
WITAMINKA007 / 46.186.53.* / 2011-04-12 11:23
WITAM
OD CZTERECH LAT MAM UMOWE NA CZAS NIEOKRESLONY. CHCIALABYM SIE ZWOLNIC I MAM PYTANIE CZY MUSZE DAC 3 MIESIECZNE WYPOWIEDZENIE CZY OD RAZU MOGE DAC WYPOWIEDZENIE ZA POROZUMIENIEM STRON ?
szklarek / 2011-04-12 14:07
Ofertę ( nie wypowiedzenie ) rozwiązania za porozumieniem stron można złożyć zawsze. Ale musi być przyjęta przez drugą stronę. W razie jej nieprzyjęcia- obowiązuje kodeksowe wypowiedzenie- w tym przypadku 3 miesięczne. Po rozpoczęciu jego biegu można próbować skrócić okres wypowiedzenia w porozumieniu z pracodawcą w trybie art. 36 par. 6 KP
Alicjjjjjaaa / 87.105.160.* / 2011-04-11 22:50
Jestem zatrudniona u pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas określony. Jest tam osobny zapis, że obowiązuje 2tygodniowy okres wypowiedzenia. po 8 miesiącach otrzymuję aneks, że mam już umowę na czas nieokreślony z adnotacją, że pozostałem zapisy w umowie pozostają bez zmian.

Pytanie: czy mam dalej 2tyg. okres wypowiedzenia skoro jest taki zapis czy też 1miesieczny?
szklarek / 2011-04-15 10:41
Jednomiesięczny- zapis w umowie o pracę nie może być mniej korzystny dla pracownika niż KP. Krótszy okres wypowiedzenia w zdecydowanej większości przypadków ( w razie np. zgłoszenia do PIP, sądu pracy ) uznaje się za mniej korzystny.
Zatem z mocy prawa zapis o 2 tygodniowym wypowiedzeniu nie obowiązuje.
Podstawą jest tu art. 18 KP:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
becjaa / 188.147.157.* / 2011-04-06 21:54
mam dość nietypowe pytanie. przez jakiś okres pracowałam na umowie bezterminowej i miałam 3 m-ce wypowiedzenia. teraz pracuje też na umowie bezterminowej ale okres zatrudnienia wynosi 3 m-ce i chciałabym złożyć wypowiedzenie. jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje i czy to ma być rozwiązanie umowy za porozumieniem stron czy za wypowiedzeniem , która jest dla mnie lepsza ?
szklarek / 2011-04-07 11:24
Kodeks pracy uzależnia długość wypowiedzenia od łącznego stażu pracy u TEGO pracodawcy, z którym umowę rozwiązujemy. A nie od całkowitego stażu pracy pracownika.
Dla umowy na czas nieokreślony kodeksowe okresy wypowiedzenia to
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Są pewne odstępstwa- więcej w art. 36 KP.

Porozumienie stron można próbować zawrzeć zawsze jeśli wypowiedzenie kodeksowe nie jest nam na rękę.

KP:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
tillii / 2011-04-05 14:19
Witam, w dniu 4.04 złożyłam wypowiedzenie za porozumieniem stron. Należy mi się 2tygodniowy okres wypowiedzenia, ale mam jeszcze nadgodziny i urlop...pracodawca oznajmił mi że stosunek pracy wygasa w dniu 23.04, czy w tym czasie mogę już podjąć "naukę" w innej firmie i nie będzie to sprzeczne z prawem??
proszę o jak najszybszą odpowiedz.
dziękuję
wiwan / 2011-04-05 16:48
1. albo porozumienie stron, albo rozwiązanie za wypowiedzeniem.
2. może Pani podjąć "naukę" czy pracę, ale poza godzinami pracy dotychczasowej- bo to od pracodawcy zależy czy rozliczy się z Panią w naturze ( udzielając urlopu ) czy wypłacając za urlop niewykorzystany ekwiwalent.
3. oczywiście zakładam, że w dotychczasowej umowie o pracę nie ma Pani klauzuli o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy, a nowy pracodawca działa w tej samej dziedzinie. Lub działa w innej.
tillii / 2011-04-06 09:04
miałam nadgodziny i za ten okres wypowiedzenia oddają mi te godziny.
w umowie mam Wyłączność": w czasie obowiązywania umowy, pracownik nie może sie zatrudniać u osób trzecich w formie umowy o prace lub zlecenie, albo tez na własną rzecz prowadzić działalność wyłącznie za zgoda pracodawcy" Czy to znaczy że przygotowanie do pracy w jakimś innym miejscu mogę podjąć, bo to nie będę jeszcze zatrudniona
tillii / 2011-04-06 09:06
przepraszam błąd " może sie zatrudniać a nie NIE MOZE"
wiwan / 2011-04-06 11:17
Jeśli "nauka" będzie nieodpłatna- literalnie spełni Pani zapis klauzuli i wszystko będzie OK.
x.y.z. / 89.72.160.* / 2011-04-04 23:02
Serdecznie witam, o odpowiedz proszę, mam pytanie, zatem pytam ;)
Tak pięknie przywitawszy się ze wszystkimi, przechodzę do spraw istotnych dla mnie, dla problemu zaistniałej sytuacji w której jestem....
Dowiedziałam się, ze "kiedyś" przepisy jasno mówiły, ze pracodawca może wręczyć wypowiedzenie 1 dnia miesiąca, ewentualnie ostatniego.... Z mojej umowy o prace wynika jedynie tyle, ze obowiazuje zarówno mnie, jak i mego pracodawcę okres 14 dni wypowiedzenia o pracę. Czy to nie jest jedyny wyznacznik ttego dokumentu? W sensie, czy rzeczywiście przepisy mówią, że np 5 juz wypowiedzenia dostać nie mogę? Cieżko mi w to uwierzyć, a wiedza tyaka - przyznam sie szczerze - przydać mi sie może :D
Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź, pilnie muszę posiąść taka wiedzę ;) Pozdrawiam ;]
szklarek / 2011-04-05 10:48
Witam poetkę.
Nic w przepisach ( kodeks pracy ) od lat się w tej kwestii nie zmieniło. Wypowiedzenie można wręczyć w dowolnym dniu tygodnia lub miesiąca, ale jego bieg zakończy się kodeksowo w odpowiednim dniu tygodnia lub miesiąca i nigdy nie będzie to wcześniej niż nominalna długość wypowiedzenia.- art. 30, par. 2-1 KP.
W Pani przypadku (okres dwutygodniowy ) wypowiedzenie kończy bieg w sobotę, po min. 2 tygodniach.
Zatem wypowiedzenie złożone wczoraj, dziś, czy jutro i tak zakończy się 23 kwietnia, złożone 11- już tydzień później- czyli 30 kwietnia. Zawsze jest to sobota przy wypowiedzeniach będących wielokrotnością tygodnia, przy wielokrotnościach miesięcy- jest to ostatni dzień miesiąca.

KP:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
ili / 89.228.225.* / 2011-04-01 16:26
Witam mam umowę o prace na czas określony i chciałabym złożyć wypowiedzenie 2-tygodniowe czyli przykładowo mogę to zrobić 16 kwietnia i zakończyć prace 30 kwietnia. Przysługuję mi 20 dni urlopu lecz wykorzystałam już 5 dni urlopu czy mam prawo zażądać od pracodawcy aby dał mi w ciągu wypowiedzenia 4 dni urlopu na żądanie skoro wykorzystałam już 5 dni urlopu i czy za kwiecień te 2 dni urlopu też mogę wykorzystać???
szklarek / 2011-04-05 10:37
Po pierwsze- wypowiedzenie umowy na czas określony może Pani złożyć jedynie jeśli klauzula o nim jest zawarta w podpisanej umowie.
Ma Pani już tylko 2 dni urlopu do wykorzystania za 2011 w takiej sytuacji - urlop 20 dni przysługuje na cały rok kalendarzowy. Przy zatrudnieniu trwającym krócej- przysługuje urlop proporcjonalny. W tym przypadku 20 x 4 /12 = 7dni. ( art. 155-1).
Nie można wnioskować o urlop na żądanie w wymiarze wyższym niż przysługujący urlop wypoczynkowy, u. na żądanie to specjalny tryb udzielenia urlopu wypoczynkowego, a nie urlop dodatkowy. Jeśli więc w tym roku nie wykorzystała Pani 2 lub więcej dni u. na żądanie- może Pani te dwa dni na żądanie wykorzystać w dowolnym terminie.
Inna rzecz, że pracodawca "rozliczając" się z Panią z urlopu pewnie sam udzieli go, ale to on decyduje wtedy o terminie.

Co do zasady -u. na żądanie pracodawca musi udzielić.
adam1965 / 212.160.251.* / 2011-03-29 20:58
Witam, czy jeśli zostało złożone 3-miesięczne wypowiedzenie o pracę, w czasie którego choruję, to czy pracodawca odlicza mi czas choroby i wypowiedzenie się wydłuża?
szklarek / 2011-03-30 10:50
Nie. Chorobowe nie przerywa biegu wypowiedzenia. Może nawet trwać dłużej tzn. nawet po rozwiązaniu stosunku pracy, tyle że od dnia następnego po rozwiązaniu/upłynięciu biegu wypowiedzenia wypłatę świadczenia przejmuje ZUS.
happybetty / 82.139.147.* / 2011-03-25 11:34
Witam,
15 lipca 2011 roku minie 3 lata jak pracuję w tej firmie. Do kiedy najpóźniej mogę złożyć wypowiedzenie by obowiązywał mnie 1 miesięczny, a nie 3 miesięczny okres wypowiedzenia.
szklarek / 2011-03-25 12:35
Do końca maja 2011, bo jego bieg zakończy się z końcem czerwca. Złożone później spowodowałoby, że staż pracy osiągnąłby 3 lata w czasie biegnącego wypowiedzenia 1 miesięcznego- z mocy prawa przedłużyłoby się ono do 3 miesięcy.

Podstawa- art.36 KP:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
antolka_7 / 85.222.17.* / 2011-03-03 19:02
witam . złożyłam dziś wypowiedzenie umowy o pracę (tj 3.03.2011) pracuję 10 miesiecy , a umowę mam na rok . Szef powiedzial ,ze moje miesieczne wypowiedzenie rozpocznie się od pierwszego dnia nastepnego miesiaca . Skoro mam wypowiedzenie miesiaeczne to nie liczy sie ono od dnia zlozenia papieru o wwypowiedzeniu na biurku ? Jesli jest tak jak on mowi to czy jest jakas inna mozliwosc niz skonczenie pracy z koncem kwietnia ? ( dziekuje za wyrozumialosc i cierpliwosc - wiem ,ze podobne pytania juz padaly ,ale chce byc pewna, )
pracownik1982 / 83.22.246.* / 2011-02-23 22:12
Witam
Zamierzam wypowiedzieć umowę o pracę na czas nieokreślony pracodawcy w poniedziałek (t.j. 28.02.2011) - czy mogę to zrobić w poniedziałek (by zakończyć pracę ostatniego dnia maja), czy też powinienem ją wypowiedzieć już w sobotę 26.02? - proszę o odpowiedź, z góry dziękuję

Najnowsze wpisy