Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

skomentuj
Wyświetlaj:
Patrycja556 / 156.67.88.* / 2017-10-25 12:29
Witam, chciałbym złożyć wypowiedzenie za porozumieniem stron. Mój okres wypowiedzenia to 3 miesiące, proponując termin zakończenia stosunku pracy musi to być pełny miesiąc czy może to być np półtorej miesiąca?
Marta1974 / 195.205.225.* / 2017-08-31 13:45
Witam, mam pytanie: jestem obecnie na 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia. Dotychczas maje wynagrodzenie składało się z podstawy i premii akordowej. Czy obecnie, na okresie wypowiedzenia, Pracodawca może zmienić moje stanowisko pracy, bez mojej zgody, na takie, gdzie wyrobienie premii nie będzie możliwe?
Adam5656 / 2017-09-12 09:59
mam pytanie jestem na umowie zlecenie nie podpisałem składki za chorobowe dostałe l4 zlecenie jest na czas okresowy na 3 m. pracodawca poinformował że mnie zwalnia pytanie czy może .
szklarek / 2017-08-31 14:41 / 10-sięciotysiącznik na forum
Sam fakt, że biegnie okres wypowiedzenia niczego tu nie zmienia- pracodawca może 'oddelegować' pracownika w trybie art. 41, par. 4 KP na inne stanowisko pracy, o ile:

- wynika to z rzeczywistej potrzeby pracodawcy (technicznej, organizacyjnej)
- trwa to do maks. 3 mc
- nowe stanowisko odpowiada kwalifikacjom pracownika
- nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia*

*niestety obejmuje to jedynie stawkę/składnik zasadniczy (np. wyrok SN z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07)
Marta1974 / 195.205.225.* / 2017-08-31 17:57
dziękuję za wyjaśnienie
szklarek / 2017-08-31 18:44 / 10-sięciotysiącznik na forum
Proszę.
Zatem obrony przed tym należałoby szukać bardziej po stronie braku tej rzeczywistej potrzeby po stronie pracodawcy- o ile oczywiście jest to taka ukryta szykana- bo jak rozumiem to Pani złożyła wypowiedzenie.
lukasz19855 / 94.254.155.* / 2017-05-05 15:50
Chcę w obecnej firmie złożyć Wypowiedzenie o pracę.

Historia zatrudnienia:
1. Umowa na okres próbny od 21/03/2011 do 31/05/2011 r.
2. Umowa na czas określony od 01/06/2011 do 31/12/2011 r.
3. Aneks nr 1 do w/w umowy przedłużający do 31/12/2013 r.
4. Aneks nr 2 do w/w umowy przedłużający do 31/12/2015 r.
5. Umowa na czas nieokreślony od 01/01/2016 r.

Jaki obowiązuje mnie okres wypowiedzenia?
Monika123123 / 46.170.239.* / 2017-05-22 10:58
Witam,
proszę o pomoc. Również będę chciała złożyć wypowiedzenie - umowy o pracę na czas nieokreślony.

Obecnie pracuję w firmie od 01.07.2014. Czy dobrze rozumiem, że w przypadku, gdy wypowiedzenie złożę przed końcem czerwca b.r. będę miała nadal miesięczny okres wypowiedzenia (czyli cały lipiec)?
Tylko w przypadku złożenia wypowiedzenia 01.07.2017 lub później będzie mnie obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia? Przykładowo, gdy złożę wypowiedzenie 01.07.2017, okres wypowiedzenia będzie trwał od sierpnia do końca października?
szklarek / 2017-05-22 11:15 / 10-sięciotysiącznik na forum
Nie. Byłoby tak gdyby wypowiedzenie złożyła Pani jeszcze w maju, tj. przed 1.06.2017 r. Bo wtedy okres wypowiedzenia objąłby czerwiec, a więc staż 'zakładowy' nie przekroczyłby 3 lat.

Wypowiedzenie złożone po 31 maja musi już być trzymiesięczne.
szklarek / 2017-05-08 07:35 / 10-sięciotysiącznik na forum
TRZY-miesięczny.

Zmiany w KP od 22.02.2016 dotyczyły umów na czas określony, więc w Pana sytuacji nic się nie zmieniło- staż 'zakładowy' przekroczył już dawno 3 lata.

Umowa wypowiedziana w maju 2017 rozwiąże się zatem 31.08.2017 r.
adam679 / 5.172.235.* / 2016-09-21 17:58
witam !
Jestem zatrudniony na doposazeniu do stanowiska pracy z urzedu pracy.
Szef wziął na mnie dotacje i wiem ze musze u niego pracowac przez dwa lata.
Czy jak sam zrezygnuję z pracy to czy ja poniosę jakieś konsekwencje?
szklarek / 2016-09-21 20:35 / 10-sięciotysiącznik na forum
Śmiem twierdzić, że to on (pracodawca) ma obowiązek zatrudniać przez dwa lata w tej sytuacji, ale przecież nie bezwarunkowo. Jego umowa z PUP przecież nie może np. uniemożliwiać mu zw. dyscyplinarnego itp.

Czy Pan ma tylko umowę o pracę z pracodawcą, czy jakąś dodatkową z PUP, skierowanie do pracy z PUP ?

Konsekwencją po Pana stronie będzie więc niemożność odzyskania statusu bezrobotnego przez jakiś czas. Jaki- to zależy od tego, czy porzuci Pan pracę, czy rozwiąże stosunek pracy za swoim wypowiedzeniem.
rom69 / 78.11.170.* / 2016-07-20 18:08
Zwolniono mnie z pracy, mam miesięczny okres wypowiedzenia i dostałem oprócz wypowiedzenia drugi dokument (podpisałem go ) w którym jest napisane że zostalem zwolniony z obowiązku świadczenia pracy 18-20.07 21-22.07 urlop na szukanie pracy, póżniej do 05.08 urlop wypoczynkowy i następnie od 08.08 do 31.08 znów zwolnienie ze świadczenia pracy czy za to wszystko należy mi się wypłata. Aha zostałem zwolniony z powodu niezadowalających wyników (być może ma to znaczenie )... Proszę o jakaś odpowiedz
szklarek / 2016-07-20 18:31 / 10-sięciotysiącznik na forum
Na szukanie pracy to nie urlop, ale wolne i w sumie dobrze, że pracodawca o tym pomyślał, bo to pracownik powinien o to zawnioskować.

Tak, ww okresy zwolnienia są 'normalnie' płatne. Ta 'normalność' zależy od tego, czy wynagrodzenie zgodnie z umową jest jednoskładnikowe, czy kilku składnikowe i jaka była jego zmienność w miesiącach poprzednich- jest cały algorytm wyliczania wynagrodzenia urlopowego, a za czas zwolnienia ze świadczenia pracy oblicza się je na takich samych zasadach jak na u. wypoczynkowym.

Ważne czy w dokumencie przewidzieliście możliwość odwołania przez pracodawcę tego zwolnienia ze świadczenia pracy. Jeśli nie- może Pan już spokojnie od 8.08 być w nowej pracy.

Przyczyna zwolnienia wpływa jedynie na kwestię odprawy pracowniczej, o ile to tzw. duży pracodawca:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
rom69 / 87.239.222.* / 2016-07-20 20:41
własnie nie zawarł tego że może odwołać zwolnienie ze świadczenia pracy czyli mam rozumieć że do 8 sierpnia nie mogę podjąć żadnej inne pracy (oczywiście legalnej na umowie)przez to że znajduje się na wypoczynkowym urlopie ?? to nie jest duży pracodawca więc o ile mi wiadomo nie przysługuje odprawa
szklarek / 2016-07-20 21:17 / 10-sięciotysiącznik na forum
Może Pan. Nie chodzi o jakiś zakaz. Chodzi o ogólną teoretyczną możliwość, jaką ma pracodawca by w określonej sytuacji odwołać pracownika z u. wypoczynkowego- co zmuszałoby do brania u. na żądanie albo bezpłatnego u nowego pracodawcy.

W tej konkretnej sytuacji skoro jest też zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy - odwołanie z u. wypoczynkowego jest znikome.
K.Ł.B / 83.26.181.* / 2016-01-09 11:10
Chodziło mi bardziej o to że moje obowiązki zostały rozszerzane wraz z upływem mojej pracy od 2014r a stawka wynagrodzenia miesięcznego została taka jak była od 2012r. A jeszcze mam pytanie takie: pracując u pracodawcy od samego początku od 2009r ani razu nie dostałem tzw fiszki do wypłaty i czy to może być podstawą aby założyć mu sprawę w sądzie pracy czy nie mam szansy na wygranie tej sprawy?
szklarek / 2016-01-10 21:47 / 10-sięciotysiącznik na forum
1. Jak dokonywało się to rozszerzanie obowiązków- wypowiedzeniem/ porozumieniem zmieniającym ?

2. Co to jest "fiszka do wypłaty" ? Jako zleceniobiorca przecież to Pan wystawiać powinien co do zasady rachunek, a zleceniodawca wg. niego wypłacać, albo zanegować ...
K.Ł.B / 83.30.136.* / 2016-01-08 08:38
Witam. Jestem zatrudniony od 31.12.2012r na umowę o pracę na czas nieokreślony a przed tym w tej samej firmie byłem zatrudniony na umowy zlecenie od dnia 1.08.2009r. Moje pytanie dotyczy tego że pracuje u jednego pracodawcy na tym samym stanowisku bez zmian od 2009r. ale doszły mnie dodatkowe ciężkie fizyczne obowiązki bez podniesienia stawki od początku a moje godziny w pracy mam wysokie tylko nie wiem czy liczą się z momentem wyjechała do pracy i jego powrotem czy tylko same godziny pracy bez dojazdu zaznaczam również że pracuje w delegacji i mieszkam w agroturystyce. Do pracy wyjeżdżam o 5:30am a powrót na hotel mam o 18:00pm czasem później. Więc czy mogę od pracodawcy wymagać uregulowania płacy za ponad 8godzinna pracę moja czy nie? Dodam również że pracuje 250 km od miejsca zamieszkania. Chciałbym również złożyć pracodawcy wypowiedzenie umowy pracy i przejść do innej firmy w mojej miejscowości. Czy okres wypowiedzenia będzie 3miesięczny? Zależy mi na tym rozwiązaniu umowy z dnia na dzień bo firma do której chce przejść nie będzie czekała na mnie 3miesięcy. Czekam na szybką odpowiedź w mojej sprawie. Pozdrawiam.
szklarek / 2016-01-08 11:13 / 10-sięciotysiącznik na forum
1. Obejmuje Pana już trzymiesięczny okres wypowiedzenia- przecież staż tzw. zakładowy już zdecydowanie przekroczył 3 lata. Czyli wypowiedzenie złożone jeszcze w styczniu rozwiąże umowę dopiero z dniem 30 kwietnia.
Chcąc skrócić czas po jakim by to nastąpiło należy po prostu zawrzeć porozumienie stron z dowolnym dniem rozwiązania albo złożyć normalne wypowiedzenie, a dopiero potem próbować porozumieniem stron skrócić sam okres wypowiedzenia. Ta pierwsza opcja daje jednak od razu wiedzę, czy pracodawca się zgadza.

2.Poprzednie zlecenie nie ma znaczenia. Miałoby- ale nie dla kwestii wypowiedzenia, gdyby tak naprawdę było stosunkiem pracy, a Pan wystąpił teraz do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy od 2009 do 31.12.2012 r. Tyle, że roszczenia świadczeń za ten okres (czyli np. dodatku za nadgodziny, ekwiwalentu za urlop uległy już przedawnieniu).

3. Nadgodziny i delegacja:

http://www.money.pl/forum/nadgodziny-w-podrozy-sluzbowej-t3767139.html?_rfr=1

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/nadgodziny;w;delegacji;sluzbowej;-;naleza;sie;pracownikowi,58,0,1263162.html
Ptasiak / 31.135.205.* / 2015-11-21 11:44
Witam.
Jeżeli byłam zatrudniona w dużej firmie na czas określony na 0,5 etatu od stycznia tego roku, a umowa obowiązywała do stycznia 2017 roku i zostałam zwolniona za wypowiedzeniem przez pracodawcę z przyczyn niezależnych ode mnie tzn. cytuję: "nie stać nas na tyle etatów" to czy należy mi się odprawa? Umowa została rozwiązana z dniem 14 listopada a do tej pory nie otrzymałam pieniążków z tego tytułu. Czy mam prawo o nie się ubiegać? Bardzo bym prosiła o odpowiedź.
szklarek / 2015-12-01 09:42 / 10-sięciotysiącznik na forum
To, że umowa była na część etatu i nie była umową bezterminową nie wpływa na prawo do odprawy pracowniczej.

Wpływa na to 'wielkość' pracodawcy i przyczyny wypowiedzenia.

Więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
justyna234 / 84.10.167.* / 2015-11-03 15:57
Witam,
Jezeli podpisałam oferte pracy i mam rozpoczac prace 16 listopada, czy jest to dla mnie wiazace. Pracodawca nie chce udostepnic do wgladu umowe o prace na okres probny wczesniej, niz 1 dnia pracy. czy ma na to prawo?
Umowe o prace na 3-miesieczny okres probny jeszcze nie podpisywalam. Jakie moga byc dla mnie skutki rezygnacji z rozpoczecia pracy i jak najlepiej zalatwic formalnosci zw. w rezygnacja z oferty zatrudnienia?
szklarek / 2015-11-03 18:36 / 10-sięciotysiącznik na forum
Od zapisów tej oferty zależy, czy należy ją traktować jako przedwstępną umowę o pracę, czy tylko list intencyjny. Na ogół wiąże ona jednostronnie tylko oferenta, czyli potencjalnego pracodawcę. Taka oferta nie jest regulowana prawem pracy.

Umowa o pracę powinna być zgodna z tą ofertą i oczywiście KP.

Dużo precyzyjniej dałoby sie ustosunkować, gdyby to była po prostu umowa o pracę, podpisana np. dziś z określonym początkiem jej świadczenia na 16 listopada. wtedy jasne jest, że mają zastosowanie już okresy wypowiedzenia, mimo że jej świadczenie jeszcze się nie zaczęło.
justyna234 / 84.10.167.* / 2015-11-03 22:41
Co wskazuje na to, ze dany dokument pod tytułem "oferta pracy" moze byc traktowana jako umowa przedwstepna? np. jezeli sa opisane tylko nastepujace warunki: dzien rozpoczecia pracy, wynagrodzenie, nazwa stanowiska, ale nie jest uwzgledniona data podpisania umowy o pracy oraz czas pracy, wypowiedzenie itp. Jestem proszona o podpisanie innych dokumentow (w tym umowa poufnosci) przed podpisaniem umowy o prace. czy musze ich podpisac czy mam prawo ich dostarczyc 1 dnia pracy? Z gory dziekuje za odpowiedz.
szklarek / 2015-11-04 08:30 / 10-sięciotysiącznik na forum
Powinna być jeszcze data zawarcia właściwej (definitywnej) umowy. Ów pakiet informacji wskazuje, że tak należałoby ją traktować. Okres wypowiedzenia (umowy właściwej) nie musi występować, bo wynika on z KP i rodzaju umowy. Tu jak rozumiem próbnej na 3 miesiące, czyli z okresem dwutygodniowym- z art. 34, ust. 3.

Skoro nie chce jej Pani podpisywać to też niczego więcej nie należy podpisywać.

Do zachowania poufności nawet bez specjalnej umowy pracownik i tak jest zobowiązany przez KP(art. 100). Można ją doprecyzować osobną umową. Wymóg podpisania jej przed umową o pracę w przypadku umowy próbnej to jakaś nadgorliwość- bo przecież na umowie próbnej nie dopuszcza się jeszcze pracownika do informacji na tyle ważnych.

Wracając do konsekwencji niepodpisania umowy docelowej. Teoretycznie pracodawca mógłby dochodzić jakiegoś odszkodowania, ale wymagałoby to udowodnienia konkretnej straty z tego powodu. Praktycznie niewykonalne. Bo owa oferta żadnych kar umownych nie przewiduje jak rozumiem.

Nie ma tu szczęśliwie kwestii zadatku jak przy zbyciu nieruchomości.
justyna234 / 84.10.167.* / 2015-11-04 08:54
Dziekuje bardzo za odpowiedz. Mam jeszcze nastepujace pytanie: jezeli dana oferta zatrudnienia nie ma w sobie daty zawarcia wlasciwej umowy to czy pracodawca moze sie powolac na to, ze np. ustalilismy ustnie date jej podpisania 1 dnia pracy.

I czy w takim wypadku jednak traktujemy oferte zatrudniania jako przedwstepna umowe, z kolei mam zlozyc 2-tygodniowe wypowiedzenie? ogolnie czy mam pisemnie zawiadomic o rezygnacji z oferty?

W ofercie jest nastepujacy teks: niniejsza oferta jest zobowiazujaca w przypadku otrzymania odpowiedzi zwrotnej od kandydata do 08.10.2015 (ja wyslalam odpowiedz 10.10.2015)
szklarek / 2015-11-04 09:07 / 10-sięciotysiącznik na forum
Dwutygodniowe wypowiedzenie dotyczy umowy docelowej- umowy o pracę, próbnej na 3 miesiące. W przypadku Przedwstępnej- nie ma takowego o ile strony go w niej nie ustalą.

Ustalenia ustne też są ważne, tyle że z tym pierwszym dniem- to de facto nie ma pracodawca wyboru- bo wymaga tego KP, by umowa o pracę została podpisana najpóźniej pierwszego dnia jej świadczenia (art. 26, 29 KP)

Data wysłania wskazywałaby na nieważność oferty, ale przecież jak rozumiem były dalsze ustalenia (telefoniczne, mailowe), które wskazują na jej ważność ('zmianę') terminu.
Po prostu dla spokoju ducha proszę napisać o tym, że z oferty Pani rezygnuje, pracy nie podejmie, umowy o pracę nie podpisze i tyle.
justyna234 / 84.10.167.* / 2015-11-04 10:37
Dziekuje bardzo za informacje!
karpio / 46.186.28.* / 2015-10-25 09:00
Mam pytanie. Byłem zatrudniony na jednym stanowisku przez 4,5 roku w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Następnie przejąłem obowiązki na wyższym stanowisku w oparciu o umowę na zastępstwo. Po półtora roku pracy na tym stanowisku, osoba którą zastępowałem wróciła do pracy. Zamiast powrócić na poprzednio zajmowane stanowisko, co wiązałoby się z przywróceniem i mnie na poprzednie stanowisko, osoba ta objęła nowo utworzony wakat, a ja otrzymałem aneks do umowy; zamiast umowy na zastępstwo, umowę o pracę na czas nieokreślony na nowym stanowisku. Po 3 miesiącach dostałem wypowiedzenie umowy o pracę w związku z rzekomymi zaniedbaniami. Po moim zwolnieniu osoba, która powróciła do pracy objęła ponownie stanowisko, które ja pełniłem, a utworzony dla niej wakat został zlikwidowany. Obecnie toczy się proces przeciwko firmie, która mnie zatrudniała. Czy takie postąpienie ze strony pracodawcy było zgodne z prawem.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Basia239 / 77.254.198.* / 2015-07-28 00:38
Czy jest mozliwosc ze pracownik nie wypowie umowy a umowa po prostu się skonczy?czy powinien nas powiadomić że przedluża umowę lub nie.
szklarek / 2015-07-28 09:27 / 10-sięciotysiącznik na forum
Nas - czyli pracodawcę ?

Umowa terminowa po prostu dobiega końca w dniu wynikającym z umowy. Wzajemne informowanie się o chęci przedłużenia zależy od chęci właśnie. O braku chęci przedłużenia - wynika raczej z kultury korporacyjnej czy stosunków w trakcie umowy. Sprawy te nie są prawem pracy regulowane.

Bardziej trzeba mieć na uwadze, że jest pojęcie dorozumianego nawiązania/przedłużenia stosunku pracy tj. np. umowa kończy się w piątek, pracodawca nie wydaje świadectwa pracy, nie żegna się w inny sposób (rozliczenie materiałów, zdanie narzędzi, kluczy itd.), pracownik przychodzi w poniedziałek- a pracodawca nie protestuje- wpuszcza go do zakładu, na stanowisko pracy itd.
skonsternowana / 2015-07-11 14:23
Dzien dobry,
postaram sie krotko i czytelnie.

Firma corka - rozwiazanie umowy z dniem 30 czerwca za porozumieniem stron bez swiadczenia obowiazku pracy (przy 3miesiecznym okresie wyp.)
wyplacony ekwiwalent za urlop (13 dni biezacego + 2014)
wydane swiadectwo pracy

Firma matka - zatrudnienie od 1 lipca
wszystkie dokumenty podpisane, oddane pracodawcy
nowy okres wypowiedzenia 2 tygodnie

I teraz:

powrot do firmy corki - na jakich zasadach?
wg mnie normalnie rozwiazanie umowy w matce i zawiazanie nowej umowy w corce (przy 2 tyg okresie wypowiedzenia, tak by mi teraz bardziej pasowalo)
poprzedni prezes wczoraj mi powiedzial, ze bedziemy "odkrecac" i ze bede miala ciaglosc w firmie corce (???)
chyba niekoniecznie ma racje (?)

Bede wdzieczna za podpowiedz co w tej sytuacji.
szklarek / 2015-07-13 13:03 / 10-sięciotysiącznik na forum
"Powrót" tak jak Pani napisała- za wypowiedzeniem ALBO za porozumieniem stron.

"Odkręcanie" wygląda tu na antydatowane oddelegowanie ze spółki-córki do spółki matki- czyli trwałość i ciągłość stosunku pracy w spółce-córce, a jedynie czasowa zmiana miejsca świadczenia fizycznie pracy.

Tak, czy siak - na moje oko nielegalne.

Odkręcać można owszem w prawie pracy- za zgodą drugiej strony oświadczenia woli, które jeszcze nie doszły do skutku. Czyli jest formuła np. wycofania wypowiedzenia, zanim upłynął jego okres. Albo porozumienie stron, odkręcające wypowiedzenie (ale jest to jednoznaczne z jego wycofaniem) czy poprzednie porozumienie stron- o ile nie jest już po skutku właśnie- czyli np. już po rozwiązaniu umowy w tym trybie.
skonsternowana / 2015-07-13 20:18
Dzien dobry,
dziekuje za informacje.
Jestem po rozmowie z poprzednim pracodawca i wyglada to tak.
Mam wrocic do poprzedniej firmy z ciagloscia pracy, porozumienie rozwiazujace umowe oraz swiadectwo pracy traktujemy jako niebyle, ekwiwalent w praktyce nie zostal wyplacony, urlop zalegly mam miec do wykorzystania. Pensje mam miec ta, ktora uzgodnilam w firmie matce.
Nowy pracodawca (to wiem z dzisiejszej rozmowy z poprzednim prezesem) ma zglosic do ZUS korekte mojego zarejestrowania.
Czekam tez na oficjalne info od obecnego pracodawcy, umowe (2 egz) mielibysmy zniszczyc.
Prosze jeszcze o kilka slow czy to tak moze wygladac w rzeczywistosci.
Ogolnie pomieszane to wszystko, dodam jeszcze, ze z poprzednim pracodawca mam dobry kontakt (jestem na Ty) i nie robi on wiekszych problemow. Problem powstal po stronie firmy matki poniewaz zatrudnienie mialam miec na x obowiazkow a po podpisaniu umowy okazalo sie, ze tych obowiazkow bede miala mniej :/
Stad ten caly galimatias.
szklarek / 2015-07-14 08:59 / 10-sięciotysiącznik na forum
No o to chodzi, że nie może to tak wyglądać, bo 'odkręcanie' w tej sytuacji oznacza ...fałszowanie dokumentacji pracowniczej, ubezpieczeniowej.

To, że Pani jako pracownik nic na tym nie straci, że mało prawdopodobne jest tego wykrycie i że nie takie rzeczy robi się nie tylko u tego pracodawcy- jest tu kwestią trzeciorzędną.

Nic innego w prawno-merytorycznym dziale forum nie wypada napisać.
skonsternowana / 2015-07-14 18:01
Dziekuje za informacje.
Tak, zdaje sobie sprawe, ze tak wygladac to nie powinno.
MaBro / 93.179.231.* / 2015-06-28 13:37
Pierwsza umowa z obecnym pracodawcą (na czas określony - 6mcy) obowiązywała od 03września 2012. Potem od razu podpisałam umowe na czas nieokreślony. Gdybym złożyła wypowiedzenie w sierpniu tego roku, to jego okres będzie wynosił 1 miesiąc, a jak we wrześniu, to 3 miesiące? Mam rację?
szklarek / 2015-06-29 09:31 / 10-sięciotysiącznik na forum
Nie. Ostatnim miesiącem na złożenie wypowiedzenia jeszcze jednomiesięcznego jest lipiec. Wypowiedzenie jednomiesięczne złożone w sierpniu, skutkowałoby na koniec września a więc już po uzyskaniu 3 letniego stażu u tego pracodawcy. Stąd musi być już trzymiesięczne.

Staż 3 lat upływa 2 września 2015.
lukasvala1 / 5.173.115.* / 2015-06-24 23:26
witam, mam pytanie, chce zlozyc wypowiedzenie o prace wg umowy mam 1 miesiac , mam 34 dni urlopu wypoczynkowego, i chcialbym przepracowac do polowy lipca i isc na urlop ojcowski, ale jesli pracodawca wysle mnie na urlop po wypowiedzeniu moge isc tylko na 2 tyg a pozniej na ojcowski ?
szklarek / 2015-06-25 11:21 / 10-sięciotysiącznik na forum
1. Jaki rodzaj umowy o pracę Pan ma i jaki staż zakładowy (tj. zatrudnienia u tego pracodawcy). Chodzi o to, czy rzeczywiście może być zastosowany ten okres wypowiedzenia.

2. Rzeczywiście w okresie wypowiedzenia to pracodawca decyduje o u. wypoczynkowym- tj. terminie i udzieleniu- bo ma wybór czy załatwić to ekwiwalentem.
Ps. Czy przy tych 34 dniach uwzględnił Pan proporcjonalnosc wymiaru za 2015 r. ?

3. termin wniosku o u. ojcowski to min. 7 dni wyprzedzenia. Urlop ten nie musi cały 'mieścić się' w okresie wypowiedzenia. Musi się zacząć w czasie trwania stosunku pracy. Ustanie stosunku pracy w jego czasie nie przerywa prawa do zasiłku.
klaudiia / 79.191.199.* / 2015-06-23 16:32
Witam
Ktoś podpowiedział mi kiedyś , ze odpowiednio składając wypowiedzenie umowy o pracę mogę otrzymać wynagrodzenie za 4mce a nie 3 mce tak jak mi się należy. Dodam, ze jestem na urlopie wychowawczym i nie mam zamiaru powrócić do pracodawcy nawet na jeden dzień. Urlop wychowawczy kończy mi się w dniu 27.10.2015. Proszę o podpowiedź jak najkorzystniej złożyć wniosek o rozwiązanie umowy o pracę
Pozdrawiam
szklarek / 2015-06-23 20:50 / 10-sięciotysiącznik na forum
Wypowiedzenie 3-miesięczne kończy swój bieg w ostatnim dniu trzeciego pełnego miesiąca kalendarzowego po jego złożeniu. Stąd złożone np. 1 dnia miesiąca daje rzeczywisty okres 4 miesięcy bez jednego dnia, złożone w połowie miesiąca- daje 3,5 miesiąca.

Tyle, że ma się to nijak do u. wychowawczego, który jest bezpłatny.
Skoro nie chce Pani wracać do pracy to właściwie powinna :
- złożyć wypowiedzenie jeszcze w czerwcu, ale byłoby to jednoznaczne ze skróceniem u. wychowawczego do 30 września
- złożyć je w lipcu, a na ostatnie dni października złożyć wniosek o u. wypoczynkowy w trybie na żądanie
- złożyć ofertę porozumienia stron z dowolnym terminem rozwiązania umowy.

Składając wypowiedzenie później nie ma Pani gwarancji, że po zakończeniu u. wychowawczego pracodawca udzieli Pani zaległego/bieżącego u. wypoczynkowego. No i nie wiem jaki byłby w Pani przypadku jego wymiar.
do początku nowsze
1 2 3 4 5
skomentuj

Najnowsze wpisy