Felerne jdno okienko

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2009-05-28 14:15
Witam serdecznie. Planuję zarejestrować własną działalność. Jedna z informacji, które uzyskałem w gminie, wstrząsnęła mną. Powiedziano mi, że co prawda Gmina rejestruje moją działalność w około 3 dni, ale Urząd Statystyczny ponoć wydaje REGON dopiero po 3-4 tygodniach. Z tego co wiem REGON jest mi potrzebny by prowadzić firmę lub chociażby założyć konto. Czy to prawda? Jeśli tak to co robić?
jbem / 2009-05-28 14:15 / Jacek Bem, doradca klienta
Niestety ma Pan rację. Wprowadzone od 31.03.2009 nowe reguły rejestrowania działalności gospodarczej w praktyce i tak zmuszają przedsiębiorcę do wizyty w Urzędzie Skarbowym (tak więc minimum dwa okienka). Przedsiębiorca nie może samodzielnie uzyskać nr REGON. Teraz dane do Urzędu Statystycznego wysyła Gmina, co znacznie wydłuża termin załatwienia sprawy.

Na szczęście nie wstrzymuje to przedsiębiorców. Aby rozpocząć działalność np z dniem 15 czerwca należy minimum dzień wcześniej złożyć odpowiednie wnioski w gminie, na druku EDG1 podając datę 15 czerwca jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Tego samego dnia musimy udać się do właściwego Urzędu Skarbowego i złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania oraz jeżeli chcemy być Vatowcem – druk VAT-R wraz z opłatą 170 zł.

Mimo że konto firmowe otworzymy prawdopodobnie dopiero po 30 dniach, możemy normalnie działać. W świetle prawa podatkowego nasza firma już istnieje. Posługujemy się tym samym Numerem Identyfikacji Podatkowej. Mamy prawo wystawiać i przyjmować faktury na nowo założoną firmę. Wszelkie płatności mogą być dokonywane z konta prywatnego. Problem z nr REGON występuje tylko przy jednoosobowych firmach. Spółki cywilne i Jawne wyrabiają REGON wg starych zasad – czyli od ręki.

Jacek Bem, doradca klienta

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców.

Najnowsze wpisy