Forum Forum prawneZmiany w prawie

Mandat zaoczny zapłacony po terminie

Mandat zaoczny zapłacony po terminie

Aśka 32 / 2007-10-20 19:51
Bardzo proszę o możliwie szybką i szczegółową odpowiedź na nurtujące mnie od piątku pytanie. Problem dotyka mnie osobiście. Niezapłacenie mandatu zaocznego wiadomo, skutkuje skierowaniem sprawy do SG. Co się stanie jeżeli m.z. zostanie zapłacony, ale po terminie? Czy wtedy uważa się go za prawomocne rozstrzygnięcie sprawy i nie dojdzie do rozprawy, czy też rozprawa będzie musiała się odbyć. Jeżeli dojdzie do sprawy i wymierzenia grzywny przez SG to co z częścią, która już została zapłacona jako mandat?
Wyświetlaj:
sarka1510 / 195.135.230.* / 2018-01-19 19:37
Myślę, że zapłacenie po terminie jest dobre bo wtedy nawet jeżeli dojdzie do sprawy spojrzą na ciebie łagodniej. Czytałam gdzieś, że biorą to pod uwagę więc zapłać mandat jeżeli to możliwe. Możesz to zrobić przez zaplacmandat.pl jest to szybkie i wygodne :)
gaj / 188.33.8.* / 2010-09-10 22:12
Dostałem 200zł mandatu za przekroczenie prędkości od straży miejskiej nie płacę od roku dostałem już jedno pismo od straży a potem od sądu że mam zapłacić 30zł kary i 50zł za koszty sprawy jestem studentem nie pracuje dostałem teraz kolejne wezwanie czy grozi mi coś poważniejszego np. więzienie???
RobertGosc / 178.181.220.* / 2010-09-15 00:45
Coś mało dostałeś
50zł to oznacza ze postępowanie było w trybie nakazowym czyli rozprawa się nie odbyła tylko sekretariat wysłał do Ciebie pismo że masz zapłacić bo na pewno jesteś winny ;) hi hi ah te niezawisłe sądy.... Tylko coś te 30zł za mało, generalnie zazwyczaj sąd podtrzymuje kwotę mandatu. Możesz zapłacić lub olać. Jak olejesz to sprawa trafi na wokandę i wtedy koszty wyniosą 150zł a sąd może doprowadzić Cię siłą na rozprawę ;)
No i jeśli sprawa trafiła do sądu to przeterminuje się dopiero po 10latach
Guest733 / 88.156.226.* / 2014-08-19 03:58
Nieprawda. Jak "oleje", to wyrok (najprawdopodobniej nakazowy) stanie się prawomocny, a wówczas, w razie nie zapłacenia zgłoszą się po klauzulę wykonalności i zgłosi się do niego komornik. Niemniej jednak w tej sprawie za mało jest danych i coś podejrzane te zejscie z 200 do 30 - penie źle coś zrozumiał, albo tak bajerowali.Te 30 + 50 to raczej koszty sądowe i koszty postepowania z opłatą, ale te 200 pln mogło zostać.
tycjan_1956 / 78.133.131.* / 2007-11-22 01:23
a czy jeżeli mandat kredytowany został zapłacony po terminie, ok 20 dni spóźnienia, to zazwyczaj zostaje uznany, czy może już w ciągu tych 20 dni została skierowana sprawa do sądu?

I czy jest sensowne zadzwonienie w tym momencie do urzędu i złożenie wyjaśnienia?
z góry dziękuję
przewodnick / 2007-10-21 12:35 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Wszystko zależy od tego ile czasu upłynęło od terminu płatności. Zazwyczaj niezapłacone mandaty są potrącane przez urząd skarbowy.
Aśka 32 / 2007-10-21 16:06
Urząd skarbowy "ściąga" należności za niezapłacone mandaty kredytowane - ma na to trzy lata od momentu przyjęcia takiego mandatu, a zaoczny mandat to jest coś innego - niezapłacenie w terminie skutkuje skierowaniem wniosku do sądu grodzkiego. tak też się stało - sąd wymierzył karę : mandat i koszty sądowe, ale co z kwotą mandatu, która została po terminie wpłacona na konto Urzędu Wojewódzkiego - czy będzie zwrot tych pieniędzy??
Andrzejkon / 2007-10-26 16:22
Niestety zwrotu nie bedzie. wpłaconą kwotę sad potraktuje jako wpłatę na część orzeczonej grzywny i kosztów sadowych.
cyklotron / 193.120.116.* / 2007-10-27 16:31
no tak ale jaki mandat ja dostalem od strazy miejskiejjakies 1,5 roku temu ,.,,,
skoro nie zaplacilem na miejscu to znaczy ze kredytowy? czy zaoczny?

no i do tej pory nie zaplacilem...i nie mam zamiaru..,
wymeldowalem sie czasowo ze stalego miejsca zamieszkania w polsce ...i mieszkam w irlandii,,,'
jak teraz pojade do polski to wymelduje sie zupelnie...

jakie konsekwencje groza mi przy niezaplaceniu mandatu?

mandat uwazam za calkowite naduzycie strazy miejskiej ktora wymierzyla 500zl za zle parkowanie....(paranoja) gdyz nie mogli sie przyczepic do plywania kajakiem w fontannie, gdyz w ten sposob swietowalem obronew pracy magisterskiej...

mam nadzieje ze wypowie sie jakis autorytet prawny
dared695 / 2007-10-27 18:45 / portfel / "Bankier''
nie przejmuj się mają taki bur..el, że nie dopatrzą się a poza tym będzie przeterminowany.
Aśka 32 / 2007-10-27 18:59
Mandat kredytowany przedawniony będzie po trzech latach od chwili, kiedy go podpisałeś, do tego czasu może go ściągnąć urząd skarbowy - nie wszędzie mają bałagan.
cyklotron / 193.120.116.* / 2007-10-27 22:10
ale ja nie place podatku w polsce...gieldowego tez nie zaplace bo wykaze strate, wiec nie ma z czego sciagnac
Aśka 32 / 2007-10-28 10:33
Tu masz rację, nawet jeżeli sprawa trafi do urzędu skarbowego. Odwiedzi twoje m-ce zamieszkania (w Polsce oczywiście) poborca skarbowy, dowie się,że nie ma cię w kraju, sprawdzi, że nie osiągasz dochodu, nie składasz zeznań podatkowych i napisze tzw. relacje poborcy skarbowego, że należność jest "nieściągalna", albo urząd poczeka aż minie trzy lata od chwili uprawomocnienia sie mandatu i po upływie tego okresu napiszą, że grzywna nałożona w drodze mandatu karnego kredytowanego zgodnie z art. 45 paragraf 3 Kodeksu wykroczeń nie podlega wykonaniu.
xrobcio / 77.253.156.* / 2009-08-04 20:40
A jesli straz miejska strzelila mi fotke na fotoradarze stacjonarnym i przyslali mi mandat do domu to jaki to jest mandat? kredytowany gotowkowy czy zaoczny?
I minal termin platnosci - ja nie zaplacilem i co dalej bedzie siedzialo?
Thomek / 79.230.239.* / 2009-08-07 18:27
Nie ma mandatu zaocznego za fotki z fotoradarów.
Robert-Gosc / 62.21.106.* / 2009-12-07 16:30
Właśnie za fotoradar jest zaoczny i za niezapłacenie można trafić do sądu
Razem ze zdjęciem powinieneś otrzymać formularz w którym 1.przyjmujesz mandat, 2. wskazujesz osobę prowadzącą pojazd, 3. nie wskazujesz sprawcy z jakichś tam przyczyn i a) przyjmujesz mandat z art. 97(bez punktów ;) lub b) nie przyjmujesz i chcesz się sądzić.
Po wypełnieniu i odesłaniu formularza otrzymasz blankiet zwykłego mandatu z tym że będzie na nim zaznaczone u góry że jest to mandat zaoczny. Porządna Straż Miejska przyśle Ci także pouczenie że: "... na podstawie art. 98 par. 5 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w przypadku nie uiszczenia mandatu zaocznego nie można stosować przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. (czyli nie będzie ściągnięcia ze zwrotu podatku przez U.S.) Dlatego też w przypadku nie uiszczenia mandatu zaocznego Straż Miejska w oparciu o art. 99 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia będzie występować do sądu z wnioskiem o ukaranie."

Zazwyczaj wniosek do sadu jest sporządzany nie wcześniej niż po pół roku ponieważ czekają na to ze zapłacisz ale to może zależeć od nadgorliwości pracownika kancelarii S.M. Ustawowo jest 7dni na zapłacenie

Dodatkowa informacja:
"Mandatem karnym zaocznym może być nałożona grzywna w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy; mandat taki pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać. Mandat taki powinien wskazywać, gdzie w terminie 7 dni od daty jego wystawienia ukarany może uiścić grzywnę, oraz informować o skutkach jej uiszczenia w tym terminie. Staje się on prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny we wskazanym miejscu i terminie.

Zgodnie z ustawowym wymogiem, mandat zawiera pouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w terminie 7 dni od daty jego przyjęcia oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w tym terminie. "
gaj / 188.33.8.* / 2010-09-10 22:02
Dostałem 200zł mandatu za przekroczenie prędkości od straży miejskiej nie płacę od roku dostałem już jedno pismo od straży a potem od sądu że mam zapłacić 30zł kary i 50zł za koszty sprawy jestem studentem nie pracuje dostałem teraz kolejne wezwanie czy grozi mi coś poważniejszego np. więzienie???
xrobcio / 87.205.49.* / 2009-08-07 19:02
A jaki przyznaja za fotoradar? I jak zaplacilem go jakis 14dni po uplywie terminu platnosci to zaden sad nie grozi? :)

Najnowsze wpisy