Forum Forum prawnePracy

Zerwanie umowy z pośrednikiem pracy tymczasowej

Zerwanie umowy z pośrednikiem pracy tymczasowej

pturowicz / 212.127.95.* / 2008-06-09 21:21
Witam.
Otóż mam mały problem. Zatrudniłem się przez firmę na okres 21 dni na magazynie. Zostałem poinformowany, że jest to lekka praca [małe części od komputera], w systemie 2 zmianowym od godziny 8.00-16.00 oraz 16.00-24.00. Okazało się jednak, że ciężar wacha się w okolicach 15kg, a godziny pracy okazały się na miejscu że są równierz inne tzn. od 9.00 do 17.30 i od 14.30 do 23.00. Zmiana tych godzin koliduje z moimi zajęciami [nie są to studia ale to chyba nieważne].

Czy jest możliwość zerwania umowy z pośrednikiem natychmiastowo? Czy są tego jakieś konsekwencję?
Wyświetlaj:
przewodnick / 2008-07-14 20:02 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witam,

Konsekwencją zerwania umowy będzie świadectwo pracy i informacja np. o porzuceniu pracy.
Jedynym, optymalnym rozwiązaniem jest rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron.
olgierd / 2008-07-14 13:55 / Bywalec forum
Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych

W umowie o pracę zawartej na czas określony strony mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy przez każdą ze stron:
1) za trzydniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni;
2) za jednotygodniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.

Czyli najprostszy sposób to po prostu wypowiedzenie umowy z zachowaniem wskazanego powyżej okresu.

Jak sądzę -- to moje prywatne stanowisko, nie poparte żadnym orzecznictwem! -- pracownik tymczasowy może także posiłkować się możliwością daną przez art. 55 par. 1(1) kp, czyli

'Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Oznacza to, iż jeśli dźwiganie większych ciężarów oraz praca w porze nocnej nastąpiła z naruszeniem przepisów BHP, można spróbować zastosować taki wariant.
okult / 77.112.200.* / 2008-07-31 23:43
Pośrednicy pracy tymczasowej najczęściej zatrudniają na podstawie umowy zlecenia. Tą z kolei każda ze stron może rozwiązać w każdej chwili. Jedyną konsekwencja jest odpowiedzialność za straty poniesione przez jedną ze stron w wyniku nagłego zerwania umowy. Np. jesteś magazynierem w mleczarni, sam na zmianie. Masz prawo w każdej chwili zerwać umowę wiec dzwonisz do szefa i mówisz ze rezygnujesz. wychodzisz. zamykasz magazyn i idziesz do domu. Jeśli jednak przez to, że nie schowałeś ich do chłodni, popsuły się produkty właściciel może wystąpić o zapłatę za straty. jeśli jednak rozwiązałeś umowę z końcem zmiany to masz z głowy bo zleceniodawca ma czas żeby zorganizować zastępstwo.

Najnowsze wpisy