Forum Forum prawneGospodarcze

jakie przepisy regulują sprzedaż pomysłu Firmie???

jakie przepisy regulują sprzedaż pomysłu Firmie???

pol1981 / 83.10.204.* / 2008-08-13 22:16
Mam pomysł i chciałbym go sporzedać Firmie. czy sa przepisy regulujące te transakcję?
Wyświetlaj:
Piorun King / 194.181.245.* / 2008-08-18 12:19
Prawo autorskie. Poza tym w trakcie negocjacji musisz zabezpieczyć się tzw. klauzulą poufności na wypadek gdyby firma użyła twojego pomysłu przed zawarciem z tobą umowy.
Sprzedaż możesz przeprowadzić bądź jako autorska umowa o dzieło (50% koszty uzyskania) lub umowa licencyjna jeśli zastrzeżesz pomysł w Urzędzie Patentowym. Co do przepisów dotyczących samej sprzedaży to zobacz do ustawy o podatku dochodowym, ewentualnie przepisy VAT-owskie jeśli jest to sprzedaż usługi.
jack60 / 79.163.2.* / 2009-06-12 21:45
Chciałbym nawiązać do poruszone tematu. Interesuje mnie różnica pomiędzy umową licencyjną a franczyzą. Która z nich w przypadku sprzedaży pomysłu (koncepcji sprzedaży) z zastrzeżonym znakiem towarowym - daje gwarancję lepszej ochrony przed kradzieżą pomysłu?
patryk m / 2008-09-03 11:03
Niedawno założyłem firmę i chciałem się dowiedzieć czy mając firmę i podpisując autorska umowa o dzieło muszę płacić jakieś dodatkowe składki na ZUS?
patryk m / 2008-09-03 11:35
Czy można do umowy zlecenia dodać przeniesienie praw autorskich, umowa o dzieło wiąże się z koniecznością opłacania zaliczek na podatek dochodowy przez zleceniodawcę, a nie jest to do końca po mojej myśli.?
Czy w takiej sytuacji nadal będę mógł skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu?

Najnowsze wpisy