Forum Forum podatkoweVAT

Dlaczego nie mogę być Vatowcem? Proszę...

Dlaczego nie mogę być Vatowcem? Proszę...

Ola_w / 83.8.51.* / 2007-07-20 12:38
Witam!
Mam problem, gdyż zostałam wprowadzona w błąd przez mojego księgowego. Prowadzę sklep internetowy. Księgowy polecił, że powinnam być zwolniona z podatku Vat. Ja się na tym nie znam, więc tak zrobiłam i nie jestem Vatowcem. Okazało się, że nie mogę wystawiać faktur, a klienci tego oczekują. Księgowy powiedział, że w każdej chwili mogę zostać Vatowcem. Jednak Urząd Skarbowy twierdzi, że mogę dopiero od nowego roku. Dlaczego? Chcę poinformować, że nie miałam jeszcze żadnej sprzedaży. Czy ktoś wie, jak rozwiązać ten problem?
Z góry dziękuję!!!
Wyświetlaj:
wiesławww / 212.2.101.* / 2007-07-29 15:23
Jeśli ktoś nie ma konkretnie sprecyzowanego profilu dzialalności, to wybór zwolnienia jest dobrym rozwiązaniem, gdyż zawsze można z niego zrezygnować natomiast nie od razu można do niego powrócić. W opisanej sytuacji nie widze żadnego problemu, można poprostu zarejestrować sie jako podatnik VAT czynny od początku jakiegokolwiek miesiąca:)
alicjaw / 193.41.113.* / 2007-07-25 22:45
Generalnie- masz "w plecy". Pomimo tego, że podatek VAT na naszym rynku funklcjonuje od bardzo wielu lat ( 15 ? ) wiele osób ( w tym niestety księgowi), uwazają że dobrze jest skorzystać z mozliwości zwolnienia z tego podatku. Czasamim tak jest ,ale coraz rzadziej. i w niewielu przypadkach. Podatnik - czyli Ty płacisz VAT ale nie możesz go sobie oodiczyć ! NIE JUŻ MIEJSCA NA MNARŻĘ !!!!
Dlaczego US dał termin od nowego roku - to dokładnie nie wiem, chyba w US coś pomylili ( tez Im to się zdaża). Napewno w takich sytuacjacj obowiązuje okres 12 m-cy. ( wynika to z deklaracji VAT R).
Jesli prowadzisz sklep internetowy, to napewno masz spory % sprzedaży dla osób fizycznych. Przepisy VAT nakazuja prowadzenie ewidencji VAT przy sprzedazy dla właśnie takiego odbiorcy. (sa niewielkie wyjatki). Jesli ze sprzedazy dla osób fizycznych osiągnęłas obrót 20 tys to musisz się zarejestriowac się jako VAT-owiec. ALE w tym przypadku MUSISZ zorientować się czy czasami nie musisz zarejestrować kasy fiskalnej !!!
Jesli osiagasz niższe obroty - jedyne wyjscie - zamknąć firmę, otworzyc nową i zarejestrowac się jako VAt-owiec. albo - przeczekać ten rok - obniżając do minimum ceny, albo - zwiększyć spzredaz dla odbiorcy indywidualnego !
Urząd Skarbowy zwraca za zakup kas fiskalnych, pod warunkiem, ze zgłosisz do US CHĘĆ zakupu takiej kasy 7 dni pzred pierwsza transakcją !
Zawsze możesz zadzwonić pod numer 0 801055055 - darmowa informacja podatkowa, ale tam musisz BARDZO precyzyjnie postawić pytanie, uzyskasz wtedy właściwąodpowiedź
Zawsze swojego księgowego możesz obciązyc kosztami wynikajacymi z poniesionych przez Ciebie stratami.
kiculka / 85.222.11.* / 2007-07-31 01:52
Mi też powiedziano w US, że wszelkie zmiany robi sie z nowym rokiem podatkowym.
Nie jestem mocna w te klocki, tez miałam ksiegową, która niewiele sie znała i teraz oddaję prowadzenie firmy do biura rachunkowego. Sciagnelam sobie kalkulator do obliczanie miesiecznego VATu, ale nie wiem jakie kwoty tam sie wpisuje: netto czy brutto- chodzi mi i o przychod i o koszty.
Moze ktoś wie???

Najnowsze wpisy