Forum Forum prawneZmiany w prawie

Wspólnota mieszkaniowa - jakie ma prawa?

Wspólnota mieszkaniowa - jakie ma prawa?

Money.pl / 2011-08-30 10:43
Komentarze do wiadomości: Wspólnota mieszkaniowa - jakie ma prawa?.
Wyświetlaj:
Ewelinna76 / 193.201.36.* / 2018-11-05 17:11
Na pewno znajdziesz wiele informacji u zarządcy wspólnoty. U mnie kompleksową obsługą zajmuje się firma www.wspolnota-luban.pl. Szczerze to nie wiem jakie są jej dokładnie prawa ponieważ nigdy się tym nie interesowałam. Na pewno gdy się z nimi skontaktujesz to dowiesz się więcej.
Karol78 / 31.178.167.* / 2018-09-22 16:42
Bardzo ciekawy temat. U mnie wspólnotą mieszkaniową zarządza firma www.wspolnota-luban.pl i także zastanawiałem się nad tym. Na szczęście u mnie nie ma żadnych problemów z czynszami i płacimy kwotę ok 350 zł.
paulinapaulina / 89.228.167.* / 2015-01-14 19:15
witam, kupiłam niedawno mieszkanie w bloku które należny do wspólnoty poszłam powiadomić o tym ile osób będzie zamieszkiwać w moim przypadku 3, a poprzednia właścicielka za czynsz płaciła 400 zl na jedna osobe a jak my mieszkamy w 3 osoby to kazano nam placic 560 dlatego ze zimna woda na jedna osobę to 6m3 czyli 48 zl , podgrzanie wody 2m3 21zl w naszym przypadku te dwie platnosci razy 3 czy tak powinna byc naliczana woda??
wiwan / 2015-01-14 20:04
Przecież to zaliczka, rozliczenie końcowe (kwartalne, roczne, półroczne) wg. faktycznego zużycia z wodomierzy, które na 99% lokale posiadają.

Wszystkie zasady w regulaminie rozliczania mediów. który sobie Wspólnota uchwaliła
szcz68 / 195.90.127.* / 2014-08-11 09:20
czy w przypadku próby odwołania zarządcy, którym jest jeden z członków ma on prawo brać udział w głosowaniu.
wiwan / 2014-08-12 09:39
Jest zarządcą powołanym przez zarząd, czy jest członkiem zarządu ?
Wspólnota duża tj. obejmująca więcej niż 7 lokali (również niewyodrębnionych) ?
jarek jarecki / 2014-08-03 21:27
witam mam pytanie odnosnie prawa np domu zamieszkałego przez 2 rodziny czyli wspolnty obecnie ja zamieszkuje i dbam o lakal i co moge zrobic i osobie ktora tam nie mieszka i o niego nie dba jakie ja mam prawa i jakie on? bardzo prosze o odpowiedz
wiwan / 2014-08-04 10:13
Zasadnicza różnica tego, czy chodzi o dbanie o części wspólne, czy jego część indywidualną i o to, czy niedbanie o lokal indywidualny w jakikolwiek sposób (zwłaszcza techniczny i snaitarny) przenosi się lokal Pana jak i całą nieruchomość.
zibi3915 / 2013-08-17 13:01
czy wspolnota ma prawo do naliczania odsetek i ew.do jakiej wysokosci
katarzyna746 / 89.231.145.* / 2013-07-06 13:15
Mam pytanko czy wspólnota ma prawo do założenia ukrytych kamer na klatce schodowej i trzymanie zapasowych kluczy do skrzynek pocztowych
katarzyna746 / 89.231.145.* / 2013-07-06 13:14
Mam pytanko czy wspólnota ma prawo do założenia ukrytych kamer na klatce schodowej i trzymanie zapasowych kluczy do skrzynek pocztowych
katarzyna746 / 89.231.145.* / 2013-07-06 13:12
Mam pytanko czy wspólnota ma prawo do założenia ukrytych kamer na klatce schodowej i trzymanie zapasowych kluczy do skrzynek pocztowych
Jurek212 / 70.235.87.* / 2012-11-16 00:53
Jaka to demokracja i wolnosc skoro rzad ogranicza prawa wlascicieli nieruchomosci jawnie ingerujac w ich wlasnosc i kaze oplacac stwor,ktory sam powolal ZARZAD WSPOLNOTY.To jawne niewolnictwo w XXI wieku a nie demokratyczne panstwo prawa
Jurek212 / 70.235.87.* / 2012-11-16 00:39
Dlugie lata kazdy wlasciciel czy najemca lokalu podpisywal umowe cywilnoprawna z PEC-em - centralne ogrzewanie.Komu to przeszkadzalo ze dano takie prawo Wspolnocie ? ktora nie jest wlascicielem lokalu.Jest to jawna ingerencja rzadu w konstytucyjne prawo do wlasnosci kazdego polaka
aga771203 / 46.148.175.* / 2012-04-04 06:49
czy wspolnota mieszkaniowa moze podjac uchwale o ponowny wymiar mieszkania lokatora ktory do mieszkania ma zaakceptowana czesc strychu i sa nieprawidlowosci z metrazem tego mieszkania w dokumentach wspolnoty?
jak za komuny / 31.62.0.* / 2012-02-07 11:12
Mam 2 pytania bardzo proszę o pomoc! 1)Mieszkam w bloku 3 klatkowym jest wspolnota mieszkaniowa 18 rodzin przed moją klatką rosła tuja sięgala ona prawie 2 pietra zasłaniala kuchenne okna wszystkim rodziną w calym pionie naszej klatki zaslaniala wszelki widok z okna i ograniczała dostęp światła NIE DOTYCZYLA ONA W ZADNYM STOPNIU POZOSTALYCH MIESZKANCOW Z INNYCH KLATEK tyjko tych w moim pionie więc wspolnie z sąsiadami ktorych wysoka tuja dotyczyla postanowiliśmy jednogłośnie tuje przyciąć na jakieś 1'3 m rozlegl się hałas wspólnoty zarządcy żę nie prawnie że bez zgody bez podpisow strasza kara nasylaja policje czy słusznie bo mam wrazenie ze to ludzka złośliwosc po co mialam pytac o zgode kogos kogo drzewo nie dotyczy a dotyczący wyrazili zgode? Pytanie nr2) czy jesli zalegam z zaplatą za fundusz remontowy naszej wspolnoty za 1 miesiac a żona naszego zarządcy ze wspólnoty mieszkaniowej mając wgląd w nasze dokumenty w miejscu publicznym głośno w brzydki sposób wytyka mi i nakazuje zapłacic zaleglosci jak to powstrzymac jak sie bronic ta kobieta roznoszac rozliczenia np. za wode pukajac do drzwi informuje ludzi o stanie zaplat nadplat innych mieszkancow sieje ploty wykorzystujac mozliwosc wglodu w dokumenty co mam robic prosze o pomoc!?
Iwona / 89.231.99.* / 2011-09-30 19:33
Witam,
czy wpólnota może odciąć zimną wode do zadlużonego lokalu. Jeżeli tak, to zgodnie z jaką ustawą itp?
Czy moga to zrobić oni, czy PWK z uprzedzeniem minimum 20 dni.
Jurek212 / 70.235.87.* / 2012-11-16 00:45
Kto zawieral umowe na wode Ty czy Wspolnota i z tad masz prosta odpowiedz
tina1188 / 2011-08-30 10:43
Witam! mam pytanie czy wspolnota mieszkaniowa ma prawo podniesc stawke za centralne ogrzewanie w mieszkaniach komunalnych i to na rok wstecz? poniewaz ostatnio przyszła mi dosc wysoka niedoplata za c.o i dowiedzialam sie ze to niby wspolnota podniosla stawke. a ja nawet nie dostałam zadnego aneksu o powyzce tylko sam papier ze jest niedoplata. za wszelkie informacje serdecznie dziekuje
H Szatkowski / 2011-08-30 12:32
Nie może zmienić stawki zaliczki za CO wstecz, tylko na przód, natomiast musi rozliczyć niedopłatę jaka wynika z różnicy sumy zaliczek i wartości faktury od dostawcy ciepła.
Przy obecnej inflacji i innych wzrostach cen, na ogół zawsze są niedopłaty po rozliczeniu roku/ sezonu grzewczego.
I rozliczenie niedopłaty całej wspólnoty/budynku powinno co do zasady umocowane w regulaminie rozliczania mediów. Czy to wg podzielników, czy wg. metrażu, czy wg. metod mieszanych z osobną częścią stałą, za moc zamówioną, częścią zmienną i ogrzewaniem części wspólnych.
Niedopłata wynika więc po prostu z rozliczenia, a nie zmiany stawek zaliczki przeprowadzonej przez zarząd wspólnoty.
W ślad za tym rozliczeniem powinna być podjęta uchwała o wzroście zaliczki na kolejne miesiące, by za rok znowu niedopłata nie była zbyt szokująca dla mieszkańców.
Bez termomodernizacji, zmiany dostawcy ciepła czy technologii ogrzewania nie ma co liczyć na zamrożenie, czy obniżenie zaliczek.
Ps. Na rozliczeniu ciepła ( ja i innych mediów ) wspólnota musi wyjść na zero, nie może na tym zarabiać.

Najnowsze wpisy