Forum Forum prawneCywilne

prawo wspólnot mieszkaniowych

prawo wspólnot mieszkaniowych

martha_ś / 2007-11-05 10:02
Trzy lata temu kupiliśmy z mężem mieszkanie w bloku. Poprzedni właściciele wykupili przylegający kawałek klatki schodowej i zaadoptowali go na korytarzyk. W związku z tym mieszkanie ma prawie 5 m2 więcej, a my mamy ten metraż wpisany do księgi wieczystej, płacimy większy czynsz oraz fundusz remontowy. Ostatnio powstał problem, gdyż wspólnota mieszkaniowa ustaliła wymianę okien na klatce schodowej w całym bloku. Dostaliśmy pismo, w którym wspólnota oczekuje od nas pokrycia kosztów wymiany okna. Odpisaliśmy odmownie. Zaczęto nas nachodzić i prosić o zmianę decyzji, proponując rozłożenie kosztów na raty.
Oprócz tego dowiedzieliśmy się od przewodniczącego wspólnoty, że korytarzyk został wydzielony nielegalnie za kadencji poprzedniego zarządu.
Znalazłam akty prawne dotyczące wspólnot, ale ich interpretacja mnie przerasta. Wydaje mi się, że wymiana okna powinna być pokryta z funduszu remontowego, z części przeznaczonej na remonty części wspólnej - według mnie okno to stanowi fasadę budynku, mimo że znajduje się w moim mieszkaniu. Tak naprawdę nie mam możliwości wybrania wykonawcy ani okna - bo na całej klatce muszą być takie same.
Czy powinniśmy zapłacić za wymianę okna, mimo, że w ogóle nie jest to konieczne (okno jest przez nas odnowione i szczelne)?
Wyświetlaj:
po / 93.105.86.* / 2008-12-02 20:35
+ 5 m2 (pomieszczenia przynalezne) niestety okno leży w tym pomieszczeniu.- trzeba ponieść koszt.
ziniam / 217.136.64.* / 2008-12-01 14:50
Mam podobny problem! dwa miesiace temu wykupilam mieszkanie w bloku i od razu dowiedzialam sie ze musze wplacic 2 300zl na wymiane rur! nie mam jeszcze funduszu remontowego a oni strasza mnie sadem jesli nie wplace tych pieniedzy! nie mam takiej sumy tymbardziej ze wykupujac mieszkanie zadluzylam sie u rodziny! Nie wiem co mam zrobic i czy musze im wplacic od razu te pieniazki tym bardziej ze o tej wymianie rur slysze juz od 5 lat!
Martha Ś. / 195.187.76.* / 2008-12-01 15:13
My niestety musieliśmy wpłacić pieniądze za wymienione okno, tyle że wspólnota poszła nam na rękę i spłacamy na raty przy każdym czynszu. Dowiedziałam się (niestety już po fakcie) od prawnika, że miałam prawo odmówić wymiany okna, skoro wspólnota uznała je za moją własność.
W przypadku rur, jest to chyba niepodważalne, że jest to część wspólna. Czy każdy mieszkaniec bloku musi ponieść ten koszt?
A fundusz remontowy jest częścią czynszu, więc chyba każdy płaci go obowiązkowo...

Najnowsze wpisy