Forum Forum podatkowePIT

Zmiana sposobu rozliczania się, po złożeniu deklaracji, ale przed rozpoczęciem działalności.

Zmiana sposobu rozliczania się, po złożeniu deklaracji, ale przed rozpoczęciem działalności.

Norbert_Rendar / 77.253.228.* / 2008-04-11 23:26
Witam Serdecznie!

Zastanawiam się, czy jest możliwość przejścia ze sposobu rozliczania się na zasadach progresywnych, na podatek liniowy, w trakcie roku podatkowego. (Przepraszam, jeżeli nie używam fachowej terminologii)

Wiem, że teoretycznie jest to możliwe tylko do 20 stycznia nowego roku...ale,
sytuacja jest dość specyficzna:

Firmę założyłem pod koniec stycznia, w ciągu 7 dni załatwiłem formalności w US, w tym sposób rozliczania się. Od tego czasu, NIE uzyskałem, żadnego dochodu z tytułu prowadzonej działalności (płaciłem tylko ZUS), więc, jak gdzieś wyczytałem formalnie, moja firma jeszcze nie działa, a zadeklarować sposób rozliczania się, można najpóźniej 1 dzień przed rozpoczęciem działalności (uzyskaniem pierwszego dochodu).

Na podstawie tej przydługawej i mało strawnej dywagacji :P Czy mogę w takiej stytuacji jeszcze zmienić sposób rozliczania się z fiskusem? (chcę przejść na podatek liniowy).
Jeżeli tak, to czy wymaga to dobrej woli naczelnika US, czy jest mi gwarantowane na mocy jakichś ustaw?

Będę bardzo wdzięczy za odpowiedź.

Najnowsze wpisy