Forum Forum prawnePracy

zmiana warunków umowy na pół etatu brak zgody pracownika

zmiana warunków umowy na pół etatu brak zgody pracownika

tomek romek i atomek / 83.21.103.* / 2015-02-26 20:35
Witam.Mam pytanie.Pracuje od kilku lat na umowie o prace na czas określony na cały etat.Od nowego roku szefostwo dało nam aneks do podpisania że zmienia umowę na pół etatu bo kryzys.Nie wyraziłem zgody na aneksie napisałem ze nie wyrażam zgody na zmianę warunków umowy.Przedtem zaczałem już szukać pracy.w połowie lutego złożyłem wypowiedzenie na którym napisałem ze powidem wypowiedzenia jest zmiana warunków umowy przez pracodawce.Szef to podpisał.Pracowałem przez 2 tygodniowy okres wypowiedzenia no i koniec.A teraz chca zebym zmienił wypowiedzenie na rozwiazanie za porozumieniem stron z artykułem jakims tam z inicjatywy pracownika(ze niby mam lepsza oferte i odchodze w zgodzie) ale ptawda jest taka ze ja odchodze bo mi zmienili na pół etatu.No i teraz nie wiem co zrobic?co jest dla mnie na pszyszłość lepsze?Wiem ze to wszystko zagmatwane bo powinno byc oswidczenie ze sie nie zgadzam z aneksem i szef powinien mnie sam zwolnic.miał bym wtedy kuroniówke.Ale na szczescie dla mnie to teraz bez znaczenia bo mam pewną stała nową prace.ZMiniac na porozumienie z mojej inicjatywy?Czy zostawic wypowiedzenie z powodu zmiany warunków umowy?
szklarek / 2015-02-27 13:36
Nie ma podstawy prawnej by teraz zmieniać tryb rozwiązania umowy o pracę. Owszem pracodawca może zasugerować wycofanie wypowiedzenia, ale formalnie byłby to Pana pomysł, a to wycofanie pracodawca musi wyrazić zgodę. Wtedy efektem jest sytuacja, jakby wypowiedzenia nie było. Tylko jaki ma to sens, jeśli ma być umowa rozwiązana następnie za porozumieniem stron. A jeśli nie zgodzi się na porozumienie ? Ponowne wypowiedzenie i odwleczenie sprawy o min. 3 tygodnie.

W takich okolicznościach owszem porozumienie stron z winy pracodawcy byłoby bardziej korzystne niż wypowiedzenie - ale tylko pod kątem zasiłku dla bezrobotnych- chodzi o czas jego pobierania. Ale zasiłek Pana jak rozumiem teraz nie interesuje, a 'oferta' byłego pracodawcy dotyczy porozumienia z inicjatywy pracownika i jak rozumiem bez winy pracodawcy.
---------

Warto jednak wiedzieć, że ze swoim wypowiedzeniem się Pan zbyt pospieszył. Skoro nie zgodził się Pan na aneks (czyli było to porozumienie zmieniające warunki pracy/płacy), to aby wymiar etatu zmienić- pracodawca musiałby złożyć wypowiedzenie zmieniające.

Najnowsze wpisy