Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Znaczna przecena ropy. Takich cen rynki nie widziały od wybuchu wojny

Podziel się:

We wtorkowy wieczór cena baryłki europejskiej ropy Brent spadła poniżej 80 dolarów. Takiej ceny rynki nie notowały od 6 stycznia. W środę w momencie otwarcia cena wciąż utrzymuje się na poziomie poniżej 80 dolarów, mimo łagodnego wzrostu.

Znaczna przecena ropy. Takich cen rynki nie widziały od wybuchu wojny
Cena ropy jest najniższa od 11 miesięcy (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Сергей Храмов)

O notowaniach ropy pisze serwis rp.pl, który przyjrzał się cenie kontraktów na londyńskiej giełdzie ICE. We wtorek w pewnym momencie kontrakty na dostawę ropy Brent w lutym spadły poniżej 79 dolarów za baryłkę.

Ceny ropy poniżej 80 dolarów

W środę ceny odnotowują łagodny wzrost względem otwarcia, ale wciąż utrzymują się na poziomie poniżej 80 dolarów za baryłkę. Za lutowe kontrakty trzeba zapłacić obecnie ok. 79,61 dolarów (wzrost o 0,33 proc.).

Ponadto taniały też styczniowe kontrakty terminowe na amerykańską markę WTI. We wtorek na zamknięciu trzeba było za nie zapłacić 74,22 dolarów (spadek ceny o 2,87 proc.) – pisze serwis.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ropa tanieje, ale dla Rosji to nie jest problem. Rozwiązaniem "polski" pułap cenowy

W środę jednak dostrzec można delikatne odbicie cen. WTI na giełdzie w Nowym Jorku drożeje o 0,18 proc., do 74,38 dolarów za baryłkę.

Unijne sankcje, zamieszanie w Chinach

Na ceny kontraktów na ropę wpływ mogą mieć sankcje. W poniedziałek 5 grudnia weszły w życie embargo na sprowadzanie rosyjskiej ropy do Unii Europejskiej drogą morską, jak również uzgodniony przez UE, G7Australię limit ceny rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską (ustalony na poziomie na 60 dolarów za baryłkę). W ten sposób Zachód chce ograniczyć zdolności Rosji do finansowania wojny w Ukrainie, a zarazem utrzymać stabilność dostaw surowca na świecie.

Wpływ na notowania ropy może mieć również sytuacja w Chinach, gdzie władza przygotowuje się do łagodzenia zasad polityki "zero covid". Zdaniem ekspertów wciąż jednak trudno będzie przywrócić stabilizację gospodarki chińskiej. Negatywny wpływ dotychczasowej polityki wciąż będzie odczuwalny w takich dziedzinach jak produkcja i łańcuchy dostaw.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
surowce
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP