Obcokrajowcy przebywający w Polsce najczęściej wnioskują o łączone zezwolenia na pobyt i pracę. To właśnie takie postępowania ma uprościć nowelizacja przepisów.
Projekt przewiduje rezygnację z wymogu posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu dla udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
W zamian wprowadzony jest inny wymóg - osoba ubiegająca się o legalizację pobytu musi otrzymywać wynagrodzenie za pracę, które nie będzie niższe niż minimalna krajowa. Niezależnie od rodzaju umowy, jaką podpisała z pracodawcą.
Łatwiej o zmianę
Projekt zakłada również poszerzenie katalogu okoliczności, które nie wymagają zmiany zezwolenia na pobyt czasowy. Ma też przyspieszyć uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę przez cudzoziemców zamierzających pracować w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki.
"Wprowadzone zostało rozwiązanie dotyczące odniesienia wynagrodzenia, jako wymogu udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji do przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie tego zezwolenia, a nie w roku poprzedzającym zawarcie umowy dotyczącej wykonywania pracy" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu.
Praca sezonowa
Regulacja zakłada też wprowadzenie zmian dotyczących postępowań w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi poprzez wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy do 24 miesięcy.
Ponadto w projekcie zaproponowano umożliwienie przyspieszenia wydania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla gospodarki Polski. Zgodnie z projektem, podmioty te określi minister właściwy do spraw gospodarki.
Projekt zakłada również ułatwienie wnioskowania o Kartę Polaka.