Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Zmiany w receptach wchodzą w życie. Nowe wymogi

9
Podziel się:

Lekarz sprawdzi, czy pacjent nie przyjmuje zbyt dużo leków psychotropowych. Dotyczy to osób, które posiadają Internetowe Konto Pacjenta - pisze w środę "Rzeczpospolita".

Zmiany w receptach wchodzą w życie. Nowe wymogi
Lekarze przed wypisaniem recepty na leki psychotropowe, będą sprawdzać konta pancjetów (East News, MAREK BAZAK)

Tak wynika z wchodzącej w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje - informuje "Rzeczpospolita".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Teleporady, e-recepty i e-skierowania. "Koronawirus przyspieszył transformację cyfrową służby zdrowia"

To element walki z kupowaniem recept przez internet. Jak jednak zaznacza Ministerstwo Zdrowia, chodzi nie tylko o badanie stacjonarne, ale też o konsultację przeprowadzoną z pacjentem zdalnie - czytamy w dzienniku.

"Rz" informuje, że nowy wymóg nie obejmie przepisywania recept, gdy leczenie jest kontynuowane, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja, że ten czas nie został przekroczony, trafi do dokumentacji medycznej pacjenta.

Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz sprawdzi ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem – jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP. Taką weryfikację lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach - czytamy.

Nowe zasady wystawiania recept

Dziennik przypomina, że zmiana prawa to reakcja m.in. na śmierć dwóch młodych kobiet, które dostały silne leki psychotropowe po e-poradzie przez tzw. receptomat.

Nowe zasady wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia. Środowisko lekarskie przyjęło zmiany z aprobatą - dodaje "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Kraken
3 miesiące temu
💡 Receptę od początku do końca, można zrealizować tylko w jednej aptece. Gdy zabraknie leku w aptece w której recepta jest rozpoczęta trzeba znowu się zarejestrować i wypisać nową. Doktory i magistry mają wizyty i obroty a biedny chory pacjent biega po mieście i generuje koszty i kolejki 🤣
Wolny człowie...
3 miesiące temu
To ja wiem czy lek mi pomaga i jestem za tym , żeby lekarze przestali mnie rozliczać ile i jakie leki biorę. To kolejne ograniczenia wolności w dziwnym państwie.
JGr
3 miesiące temu
Wszystko mogą ukrócić urzędy skarbowe ,konował wystawił receptę ,tym samym wziął kasę a czy odprowadził podatek????
iza
9 miesięcy temu
porażające jest to że nie o pacjęta i jego zdrowie tu chodzi, tylko żeby utrzymać i doic go u siebie a to że zabija sie go psychotropami że rozala sie rodziny to w nosie
Marek
9 miesięcy temu
Jakim prawem dorosłemu człowiekowi zabrania się brania i zażywania czego chce?