Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Limity w receptach. Minister wydał nowe rozporządzenie

1
Podziel się:

Recepta na środki odurzające i psychotropowe może być wystawiona bez badania pacjenta, jeśli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej, niż trzy miesiące - wynika z rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w Dzienniku Ustaw.

Limity w receptach. Minister wydał nowe rozporządzenie
Warszawa, 17.07.2023. Posłanka PiS Violetta Porowska (L) i minister zdrowia Adam Niedzielski po posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów nt. "Ścieżka pacjenta z bólem przewlekłym w Polsce" w Sejmie w Warszawie. 17 bm. (ad) PAP/Radek Pietruszka (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Recepta na środki odurzające i psychotropowe może być wystawiona bez badania pacjenta, jeśli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej, niż trzy miesiące. Przepisanie recept na te środki ma poprzedzić m.in. weryfikacja w elektronicznej bazie zasobów o zdarzeniach medycznych - przewiduje rozporządzenie MZ opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Środki odurzające na 3 miesiące

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje przewiduje, że na preparaty zawierające środki odurzające i substancje psychotropowe można wystawić do trzech recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 90 dni stosowania.

Znowelizowane przepisy doprecyzowują, że recepta na preparat zawierający środek odurzający, substancję psychotropową lub prekursor kategorii 1 (substancje chemiczne posiadające potencjalne zastosowanie przy produkcji narkotyków) jest wystawiana po uprzednim dokonaniu przez osobę wystawiającą receptę weryfikacji za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych lub po zebraniu wywiadu od pacjenta, że ilość i rodzaj produktów leczniczych przepisanych pacjentowi na receptach wystawionych i zrealizowanych nie jest wystarczająca dla prawidłowego prowadzenia farmakoterapii.

W nowelizacji wskazano też, że recepta na środki odurzające i psychotropowe może być wystawiona bez badania pacjenta tylko wtedy, jeśli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej, niż 3 miesiące.

Wyjątki

Przepisów tych nie stosuje się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, którego pacjent wybrał przez złożenie deklaracji.

Znowelizowane przepisy przewidują też, że w przypadku wystawienia recepty na preparat zawierający środek odurzający, substancję psychotropową lub prekursor kategorii 1 w okresie stosowania tego preparatu, jego odpowiednika albo zamiennika, w dokumentacji medycznej opisuje się również przebieg weryfikacji za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych lub po zebraniu wywiadu od pacjenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
krk88
10 miesięcy temu
W uzasadnieniu do rozporządzenia jest napisane, że badanie pacjenta może być osobiste lub z wykorzystaniem wizji i fonii lub fonii. Więc wystarczy konsultacja telefoniczna.