Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Niemcy chcą zlikwidować zasiłek dla bezrobotnych. Stawiają na dochód obywatelski

181
Podziel się:

Dotychczasowy zasiłek socjalny Hartz IV zostanie w 2023 r. zastąpiony przez tzw. dochód obywatelski - pisze "Rzeczpospolita". Jego wprowadzenie ma zwiększyć bezpieczeństwo socjalne, wyrównywać szanse i sprawić, że wzrośnie szacunek wobec korzystających z zasiłku. Federalny minister pracy Hubertus Heil (SPD) przedstawił szczegóły planu likwidacji świadczenia.

Niemcy chcą zlikwidować zasiłek dla bezrobotnych. Stawiają na dochód obywatelski
Niemcy stawiają na tzw. dochód obywatelski zamiast zasiłku dla bezrobotnych (GETTY, Sean Gallup)

Nadal nie wiadomo, ile wyniesie tzw. dochód obywatelski, ani jakie będą sankcje za nieprzestrzeganie zasad pobierania pomocy socjalnej. Zmiany muszą jeszcze zostać przyjęte przez rząd. Obecny zasiłek Hartz IV pobiera w Niemczech ponad 5 milionów osób.

Z informacji przekazanych przez Heila wynika jednak, że w pierwszych dwóch latach beneficjenci tego rodzaju pomocy będą mieli możliwość pozostania w swoich domach lub mieszkaniach, nawet jeśli ich wielkość będzie przekraczać powierzchnię przewidzianą w przepisach.

Będą też mogli posiadać majątek w wysokości do 60 tysięcy euro bez konieczności jego naruszania. Do tego każda z osób pozostających w gospodarstwie domowym będzie mogła dysponować majątkiem do 30 tysięcy euro - czytamy.

Komu obetną dochód obywatelski w Niemczech?

Osoby poszukujące zatrudnienia będą mogły zawrzeć tzw. plan współpracy z urzędami pracy. Przez pierwsze pół roku ma nie być groźby cięć świadczeń. Dopiero potem, gdy osoba pobierająca tzw. dochód obywatelski, nie zgłosi się do zaproponowanej pracy, wielkość świadczenia będzie można obniżyć.

"Po upływie dwóch lat wysokość majątku, który będzie można zatrzymać, wyniesie maksymalnie 15 tys. euro. Obecnie jest to 150 euro za każdy rok życia. Ponadto uczniowie, studenci i stażyści będą mogli dorobić 520 euro miesięcznie, zamiast 100 euro obecnie. Do tego osoby pobierające świadczenia nie będą musiały przyjmować każdej pracy, jeśli okaże się, że podwyższenie kwalifikacji będzie miało w ich przypadku więcej sensu - pisze "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rynek pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(181)
dziadzio
2 lata temu
zaczyna się....drogie dzieci to już nie są żarty,,,socjaliscizrobia tak, ze nie bedziesz mial nic i bedziesz zadowolony za miche ryzu w korpo lub od panstwa za calkowite podporzadkowanie
bacaa
2 lata temu
takie przemyślenie,wojna to straszna tragedia ale 3/4 Ukrainy jak narazie jest od niej wolna,wiec dlaczego miliony Ukrainców emigrują do Polski skoro mogą się bezpiecznie schronić na terenie swojego kraju?
haj kitla
2 lata temu
Niemcy wymyślili kodeks drogowy to i wymyślą system życia i pracy w niewoli w sposób wielce zadowalający hehe naród wybrany wychodzi na to...
Frantz Kaszub
2 lata temu
Po wojnie szfabow sponsorowali amerykanie.A potem gospodarke budowali im gastarbeiterzy z Jugoslawi I Turcji , za grosze!! Konczy I’m sie Tania sila robaocza z biednych krajow, nie ma komu robic, bo niemiaszki to lenie. Co godzina przerwa na piwo, to i gospodarka im siada!!!
Niemcy
2 lata temu
mieli zawsze nadwyżkę budżetową -nie wydawali pieniędzy -to stać ich na podwyższenie socjalu
...
Następna strona