Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Pakietowe wykupowanie mieszkań. Rząd szuka rozwiazań, żeby nie było jak w Berlinie

140
Podziel się:

- Intensywnie pracujemy nad tym, jak zapobiec pakietowemu wykupowi mieszkań i problemami, z jakimi obecnie boryka się Berlin - poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński podczas czwartkowego wystąpienia w Sejmie.

Pakietowe wykupowanie mieszkań. Rząd szuka rozwiazań, żeby nie było jak w Berlinie
- Intensywnie pracujemy nad tym, żeby zapobiec tego typu problemom, jakie teraz są w Berlinie - mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński (money.pl, Rafał Parczewski)

Piotr Uściński pytany był o transakcje pakietowych zakupów mieszkań i sytuację sprzed kilku miesięcy, gdy norweski fundusz wykupił ponad 1000 mieszkań w Warszawie.

- Faktycznie takie transakcje na rynku się zdarzają. My to obserwujemy. Widzimy i obserwujemy to, co dzieje się w Berlinie - mówił wiceminister, informując, że rozmawiał z przedstawicielem berlińskiego samorządu w tej sprawie.

- Zastanawiamy się, jak to rozwiązać. Intensywnie pracujemy nad tym, żeby zapobiec tego typu problemom, jakie teraz są w Berlinie - powiedział, zwracając się do opozycji z pytaniem, czy poprze rozwiązania ograniczające tego typu transakcje.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Problem wykupu mieszkań przez fundusze inwestycyjne jest szczególnie palący w Berlinie, gdzie w niedzielnym referendum mieszkańcy opowiedzieli się za wywłaszczeniem mieszkaniowych funduszy inwestycyjnych. Największe takie fundusze, jak Deutsche Wohnen SE czy Vonovia SE, posiadają blisko 100 tys. mieszkań w niemieckiej stolicy.

Według Euronews, od 1990 r. fundusze wykupiły w Berlinie ok. 200 tys. mieszkań, windując w górę czynsze.

Ceny mieszkań w Polsce w ostatnim czasie rosną jak szalone. Powodem są m.in. drożejące materiały budowlane i koszty robocizny. Ostatnio doszedł jeszcze jeden element - zagraniczne fundusze, które kupują od deweloperów całe bloki, a nawet osiedla, i to często już na etapie projektowania.

Z raportu firmy JLL "Rynek mieszkaniowy w Polsce. II kwartał 2021" wynika, że to jednak dopiero rozgrzewka. W najbliższym czasie planowane są kolejne tego typu zakupy. W efekcie w następnych miesiącach pod wynajem szykowanych jest ponad 24 tys. nowych mieszkań. Duża część z tych inwestycji to projekty mieszkaniowe realizowane specjalnie dla zagranicznych funduszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(140)
Ja22
3 lata temu
Szybciej działajcie,a nie tylko myślicie! Rujnujecie Polskę, nie chce się żyć w takim kraju,pod waszymi rządami! NIE DLA PIS, OBALIĆ NIERZĄD!
Ha ha ha
3 lata temu
Tylko podatek katastralny od drugiej i następnych nieruchomości
Vhhhu
3 lata temu
Nałożyć ogromne podatki na zagraniczne firmy, które wynajmują mieszkania.
Szlak by traf...
3 lata temu
Solidaruchy po 89 roku aż po dzień dzisiejszy pozwoliły wraz z resortowymi okraść Polaków a wytrchem był niejaki Balcerek. Podziękujmy im.
góral
3 lata temu
te fundy zarabiały w Eu zachodniej ok 1,5-2% rocznie, w Polsce szacują ok. 4-5%, więc kasa płynie. Groźne jest też zjawisko w drugą stronę. Jak będzie źle, to hurtowa sprzedaż może niejednemu obniżyć wartość zabezpieczenia (na jego mieszkaniu, które spadnie na wartości) i "zdifoltuje" kredyt.
...
Następna strona