Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek,SAS
|

Przestań pracować ponad siły kosztem zdrowia i nerwów. "Gdy poświęcasz czas sobie, nie oznacza to lenistwa"

8
Podziel się:

Życie w napięciu i praca kosztem zdrowia fizycznego i psychicznego może mieć wiele negatywnych następstw. Chroniczne zmęczenie, problemy emocjonalne czy obniżenia jakości życia to tylko kilka z nich. Najlepszym antidotum jest odpoczynek. Wielu z nas wciąż zapomina o jego wyjątkowym znaczeniu.

Przestań pracować ponad siły kosztem zdrowia i nerwów. "Gdy poświęcasz czas sobie, nie oznacza to lenistwa"
W umiejętności odpoczywania chodzi też o to, by czasem po prostu odpuścić (Getty Images, JOHN LAMB)

Żyjemy w czasach, kiedy dobrze postrzegane jest bycie zabieganym i produktywnym. Kultura pracoholizmu, wszechobecna zwłaszcza w korporacjach, sprawia, że wiele osób zaniedbuje własne zdrowie, relacje z bliskimi oraz czas na odpoczynek czy po prostu sen. Na problem ten zwrócił uwagę serwis Fortune.

"Jesteśmy uwięzieni w złudzeniu, że nieustanna produktywność i ciągły pośpiech przynoszą nam same korzyści i nagrody. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, jak wysoką płacimy za to cenę" – tłumaczy w rozmowie z Fortune Jacinta Jiménez, psycholog, autorka książki "The Burnout Fix" (pol. "Naprawa wypalenia zawodowego").

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Smartfony mogą źle wpływać na naszą pracę. "Mózg musi dostać dawkę odpoczynku"

Trudna sztuka odpoczywania

Angela Coleman, autorka książki "The Art of Chilling Out for Women" (pol. "Sztuka relaksu dla kobiet"), wyjaśniła w rozmowie z serwisem, jak ważne jest to, by nauczyć się odpuszczać i odpoczywać.

Częścią sztuki relaksu jest świadomość tego, że gdy przestajesz robić wszystko dla innych i poświęcasz czas sobie, nie jest to równoznaczne z byciem leniwym, samolubnym lub nieproduktywnym – mówi ekspertka.

Coleman wskazała kilka sposobów, które mogą pomóc opanować umiejętność odpoczywania. Wybraliśmy trzy z nich.

1. Zwolnij tempo i upewnij się, czy wszystko u ciebie w porządku

Słuchanie swojego organizmu polega na uważnym analizowaniu sygnałów wysyłanych przez ciało. Dzięki temu możemy zrozumieć i odpowiednio reagować na nasze potrzeby.

- Jeśli czujemy się zdołowani lub wyczerpani fizycznie, jest to znak, że być może powinniśmy zmienić naszą rutynę, zrobić sobie przerwę lub poszukać pomocy z zewnątrz – czytamy.

2. Wyznacz sobie czas na odpoczynek

Odpoczynek jest integralną częścią zrównoważonego i zdrowego stylu życia. Współcześnie wiele osób boryka się jednak z poczuciem winy, gdy tylko uświadomią sobie, że zamiast pracować, spędzają czas na relaksie.

Coleman twierdzi, że po każdym spotkaniu lub innym obowiązku w pracy powinniśmy robić sobie około 15-minutowe przerwy. Jest to korzystne dla naszego organizmu. Co więcej, jak pokazują badania, krótki odpoczynek w ciągu dnia poprawia naszą produktywność.

3. Przestań nazywać siebie leniwym

- W umiejętności odpoczywania chodzi też o to, by czasem po prostu odpuścić – czytamy. Jak przekonuje ekspertka, nie musimy żyć w ciągłym pośpiechu ani nieustannie starać się zadowolić innych, byśmy mogli być szczęśliwymi ludźmi.

W rzeczywistości, kiedy potrafimy się uspokoić i zrelaksować, pomagamy nie tylko sobie samym. Nasza zdolność do wyciszenia umożliwia skuteczniejsze rozwiązywanie spraw oraz wspieranie ludzi, którzy są wokół nas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
zdrowie
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
super darmowa...
9 miesięcy temu
Leż w basenie brzuchem do góry i czekaj aż kasa spadnie z nieba
Prozniak
9 miesięcy temu
Próżniok...tak mnie nazywali, Ci co odpoczynku nie znali. Próżniak niesie do wieczora, od chłopa co pole ora. Próżniak to jestem JA! U mnie wszystko gra! Ha! Ha!
Obiektywny195...
9 miesięcy temu
Artykuł fajny dla ludzi co już sa bogaczami.Dla zwykłego czlowieka odpoczynek będzie w grobie,bo nie wyobrażam sobie ludzi co nie mają 2 etatów i nie zapierdzielają po 10 h dziennie,bo zycie kosztuje a komornika dzisiaj łatwo mieć na karku,nie wspominajac o biednej emeryturze.A wiemy jakie są dzisiaj wzory na obliczenie emerytury ludzi za 20,30 lat.Ten kto nie dociśnie gazu,nie zacznie pracować długofalowo na minimum 2 etatach+ etat w weekend,to będzie jadł tynk z parapetu,bo nawet na czynsz mieszkania nie starczy nie mówiać o lekach.
ARTQ
9 miesięcy temu
Ludzie się zarzynają żeby kupić rzeczy, których nie potrzebują. A jeszcze są z tego dumni jak bardzo są zajęci i jak bardzo brakuje im czasu, najlepiej jakby w ogóle przestali sypiać - to dopiero byłby sukces.
Europejczyk
9 miesięcy temu
Polacy nie potrafią odpoczywać , większość na urlopie siedzi w domu i marzy o powrocie do pracy albo robi remont . Ludzi dla których praca nie jest najważniejsza nazywają nierobami . Polacy żyją żeby pracować i nic z tego nie mają bo nadal są biedakami na kredycie