Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

10 sygnałów, które świadczą o tym, że za bardzo chcesz zadowolić ludzi dookoła

7
Podziel się:

Niektóre osoby próbują za wszelką cenę przypodobać się innym, w efekcie np. nie potrafią odmawiać, gdy są o coś proszeni. Jak jednak wskazuje Amy Morin, terapeutka, wykładowczyni Northeastern University, takie zachowanie może doprowadzić do sytuacji, w której dana osoba zatraci poczucie tego, jakie są ich własne wartości. Ekspertka w swoim wpisie na LinkedIn wskazała 10 objawów tego, że próbujemy za wszelką cenę zadowolić ludzi dookoła.

10 sygnałów, które świadczą o tym, że za bardzo chcesz zadowolić ludzi dookoła
Przepraszasz nawet wtedy, gdy nie uważasz, że zrobiłeś coś złego, a kiedy ktoś prosi cię o przysługę, mówisz "tak" nawet, gdy nie chcesz tego robić? Terapeutka podpowiada, że wiele osób myli zadowalanie innych z uprzejmością (Getty Images, Westend61)

Amy Morin w swoim wpisie na LinkedIn stwierdza, że istnieje wiele typów "ludzi-zadowalaczy" (z ang. people-pleasers). Jedni nie potrafią odmawiać, gdy są proszeni o przysługę, a zgoda na wszystko staje się ich nawykiem. Inni z kolei za wszelką cenę poszukują akceptacji z zewnątrz, a ich poczucie własnej wartości jest zależne od aprobaty innych osób - zrobią więc wszystko, by ją uzyskać.

Próbujesz zadowolić wszystkich dookoła? To może być problem

Morin zaznacza, że większość jej pacjentów na terapii, mających podobne problemy, myli zadowalanie innych z uprzejmością:

Wypowiadają zdania typu: "Nie chcę być egoistyczny" albo "chcę tylko być dobrą osobą". W konsekwencji wielu z nich tak bardzo zatraca się w robieniu rzeczy dla innych ludzi, że zapominają o własnych wartościach - pisze terapeutka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polski startup w szeregach jednego z największych funduszy świata w Dubaju. Jak się robi biznes z szejkiem?

Morin dodaje, że problem ten jest poważny, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że go ma. Jak więc poznać, czy przypadkiem nie próbujemy zadowolić wszystkich dookoła za wszelką cenę? Terapeutka wskazała 10 objawów, które o tym świadczą:

  • Czujesz się odpowiedzialny za to, jak czują się inni ludzie.
  • Myśl o tym, że ktoś może być na ciebie zły, wprawia cię w dyskomfort.
  • Udajesz, że zgadzasz się z innymi ludźmi, bo nie śmiesz wyrażać opinii przeciwnej do ich.
  • Przepraszasz nawet wtedy, gdy nie uważasz, że zrobiłeś coś złego.
  • Zwykle nie mówisz ludziom, że sprawili ci przykrość.
  • Gdy ktoś prosi cię o przysługę, mówisz "tak" nawet, gdy nie chcesz tego robić.
  • Wkładasz mnóstwo energii w próby zaimponowania innym ludziom.
  • Czujesz się ze sobą dobrze tylko wtedy, gdy inni cię chwalą.
  • Często czujesz się nadmiernie obciążony wszystkim, co musisz zrobić.

Morin zaznacza jednak, że "złe nawyki" można zawsze zmienić. Należy jednak pamiętać, że w przypadku podejrzenia u siebie problemów psychicznych, najlepszym wyjściem jest zwrócenie się do specjalisty - psychologa lub terapeuty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rozwój osobisty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
victor
2 lata temu
Tam gdzie widac sprzecznosc - sprzecznosci nie ma, a nienawisc pochodzi z nie tego swiata - zwarzyc tez nalezy, ze ksiaze wladca tego swiata przedstawia swiat jako ratunek dla czlowieka i zwodzi, ze ten swiat mozna uczynic sprawiedliwym i lepszym, mimo, ze widac ze idzie na gorsze. I tak on zabiera zycie wieczne przez tych co za nim powtarzaja.
IZA
2 lata temu
Ha... skąd ja to znam. Właśnie zerknęłam w lustro i już wiem , ta pani która patrzy na mnie z lustra to książkowy przykład pańci co to chce aby wszyscy byli szczęśliwi....
ADHD
2 lata temu
Co to jest "zawodolić"?
xxl
2 lata temu
Niedługo jak się uśmiechniesz do innej osoby to już będziesz musiał lecieć na terapię bo to takie dziwne uśmiechać się. Wymyślą wszystko żeby zdobyć klientów/pacjentów. Młodzieży psychologowie i terapeuci tak mieszają w głowach, że dzieciak ma o wszystko pretensje: byłaś za bardzo opiekuńcza-źle, za mało poświęciłaś czasu-źle, pchałaś na dodatkowe zajęcia-źle, nie proponowałaś dodatkowych zajęć-źle. A te dzieciaki już same nie wiedzą co jest dobre a co złe. Świat się zmienia, na pewno nie na lepsze...
pismak
2 lata temu
Wbiło mnie w fotel, wstałem osłupiałem i zdębiałem co tam zobaczyłem. A tam jalepsza herbatka na raka. Oniemiałem.