Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Tusk mówił o "wyprowadzeniu Glapińskiego". Prokuratura zdecydowała

78
Podziel się:

Prokuratura Okręgowa w Radomiu umorzyła śledztwo w sprawie słów Donalda Tuska pod adresem szefa NBP Adama Glapińskiego, które padły latem 2022 r. na konwencji PO w Radomiu - poinformowała rzeczniczka prokuratury Agnieszka Borkowska.

Tusk mówił o "wyprowadzeniu Glapińskiego". Prokuratura zdecydowała
Prokuratura Okręgowa w Radomiu umorzyła śledztwo w sprawie słów Donalda Tuska pod adresem szefa NBP Adama Glapińskiego (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

- Postanowienie o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocne. Strony, które już otrzymały decyzję, mogą złożyć na nią zażalenie do sądu - zaznaczyła rzeczniczka.

Śledztwo dotyczyło wypowiedzi Donalda Tuska na "Konwencji Przyszłości" Platformy Obywatelskiej, która na początku lipca 2022 r. odbyła się w Radomiu. Doniesienie w tej sprawie złożył Narodowy Bank Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bruksela ma dobre prognozy dla Polski. Teraz zaciskajmy kciuki za Niemcy

Przewodniczący PO, mówiąc wówczas m.in. o powszechnej drożyźnie, skrytykował szefa Narodowego Banku Polskiego. Tusk powiedział wówczas m.in. Glapiński jest "niekompetentny, nieprzyzwoity w tym, co robi, jest też nielegalny". Szef PO zapowiadał wówczas "wyprowadzenie" Glapińskiego z NBP po wygranych przez ówczesną opozycję wyborach.

Po półtorarocznym śledztwie prokuratorzy z Radomia uznali, że wypowiadając te słowa, Tusk nie dopuścił się przestępstwa. Słowa szefa PO uznali za "krytyczne sformułowania, które - co prawda - są ostre, ale nie mają na celu poniżenia".

"Wystąpienie Tuska nie miało na celu poniżenia"

Według prokuratury "nie można utożsamiać ogólnego wyrażenia krytycznych poglądów wobec działalności Rady Polityki Pieniężnej czy też działań prezesa z wyrażaniem jakiejkolwiek groźby, która mogłaby wpłynąć na działania tego organu".

Kwestionowane fragmenty wystąpienia Donalda Tuska, nawet subiektywnie nieprzyjemne czy krzywdzące z perspektywy Adama Glapińskiego, nie miały na celu jego poniżenia, a cała wypowiedź jest to krytyka polityczna -napisano w uzasadnieniu decyzji o umorzeniu postępowania.

Prokuratura: jednorazowa wypowiedź Tuska bez działań

W ocenie śledczych także wypowiedź Tuska dotycząca "wyprowadzenia" Glapińskiego z NBP, nie wypełniła znamion przestępstwa określonego w art. 128 Kodeksu karnego, który mówi o usunięciu przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej.

- Poza jednorazową wypowiedzią nie było podjętych jakichkolwiek działań, które by bezpośrednio zmierzały do usunięcia przemocą - co jest istotne - konstytucyjnego organu państwa ani też nie podjęto w tym kierunku jakichkolwiek czynności - wyjaśniła Borkowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(78)
pete
2 miesiące temu
Piszecie o tym już chyba z 10 razy, a nie ma ani słowa o zamieszkach w Hadze. Ładnie to tak?
Uwazny
2 miesiące temu
Juz dawno powinien Tusk wyrzucic glapinskiego I rozliczyc go za szkody dla obywateli! Na co czekamy!!!
Lol
2 miesiące temu
Dlatego takie bezprawne czystki by kolesie mieli poczucie bezkarnosci
Ala
2 miesiące temu
Potrzebuje NBP by mogł wprowadzic euro , wystarczy jego i prezesa podpis nie bedzie zadnego referendum ,kosztem Polakow wspomoze niemiecka gospodarke bo to oni najwiecej korzystaja na euro
adwokat
2 miesiące temu
Dlaczego koperta i koń mają jeszcze immunitet.
...
Następna strona