Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeBezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat
2014-01-21 05:45

Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

Autor: Damian Słomski

1 / 2
Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat
[fot: Andrzej Stawinski/REPORTER]

Sezonowy wzrost liczby osób bez pracy między listopadem a grudniem jest najniższy od 2007 roku. Do tego przyspiesza zatrudnienie w firmach. W grudniu było to na razie tylko plus 0,3 procent, ale ekonomiści zapytani przez Money.pl sugerują nawet 2-procentowe tempo przybywania nowych miejsc pracy w skali roku. Tej pozytywnej tendencji nie powinno przeszkodzić nawet proponowane przez rząd oskładkowanie umów zlecenia. Zobacz, które branże będą najwięcej zatrudniać.

W grudniu w przedsiębiorstwach pracowało prawie 5,5 miliona osób. Oznacza to, że - według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny - w ciągu roku przybyło ich 16,5 tysiąca. Dokładnie taki wynik prognozowali wcześniej analitycy PKO BP. Według nich, złożył się na to wzrost zatrudnienia w handlu, motoryzacji i transporcie. Niewielki spadek natomiast odnotowały administracja, a także budownictwo i przemysł.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach wyniosło natomiast 4221,50 zł, co oznacza, że rok do roku przeciętna płaca zwiększyła się o 2,7 procent, a w ujęciu miesięcznym o 8,3 procent. Analitycy PKO BP zwracają jednak uwagę, że tak duża miesięczna zmiana to wynik wypłat premii i nagród świątecznych w grudniu. Szacują też, że najmocniej w górę poszły płace w energetyce, administracji i przemyśle.

To tylko statystyka, czy faktycznie jest lepiej?

Ubiegły rok na rynku pracy był bardzo trudny. Bezrobocie osiągnęło najwyższy poziom od 7 lat. W lutym oficjalnie bez pracy było 14,4 procent Polaków.

Bezrobocie w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Giełda na żywo

Mocny pretekst do przeceny euro

Dzisiejsze plotki, które pojawiły się około południa wyraźnie zmieniły układ...

Publikowana przez GUS dynamika zatrudnienia odnosi się do danych sprzed roku, co jak zauważa Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości, nieco sztucznie tworzy zbyt optymistyczny obraz.

- Obecnie na rynku pracy obserwujemy stabilizację, natomiast wzrost wskaźnika zatrudnienia to tylko efekt tak zwanej bazy, czyli niskiego poziomu zatrudnienia w analogicznym okresie poprzedniego roku - tłumaczy Morawski. Ekonomista PBP podkreśla jednocześnie duży optymizm w związku sytuacją w kolejnych miesiącach. - Już dane za grudzień napawają optymizmem. Zwiększenie liczby bezrobotnych między listopadem a grudniem okazało się najniższe od 2007 roku.

W urzędach pracy w końcu grudnia zarejestrowanych było 2,158 miliona bezrobotnych. W porównaniu do listopada ich liczba wzrosła o 41,8 tysiąca. - Choć bezrobocie zwiększyło się w tym czasie do 13,4 procent, to jednak zawdzięczamy to tylko i wyłącznie sezonowości. Zawsze w tym okresie bezrobocie lekko wzrasta. Dodatkowo, jeśli odsezonujemy te dane to okazuje się, że bezrobocie spadło najmocniej od 2008 roku - wylicza ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.


źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

Na bardzo pozytywną wymowę grudniowych danych zwraca uwagę także minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. - Po czterech latach rosnącego bezrobocia wreszcie mamy wyhamowanie. Tegoroczny wynik jest lepszy od prognoz nawet najbardziej optymistycznych ekonomistów i ekspertów od rynku pracy. Jeszcze na początku zeszłego roku oczekiwali oni wzrostu stopy bezrobocia do 14-15 procent - komentował na początku stycznia minister.

Premier nie blefuje. Bezrobocie spadnie do 13 procent

Szef rządu prognozuje w 2014 roku bezrobocie na poziomie 13 procent. Zapytani przez Money.pl eksperci uważają, że są to realne szacunki.

- Dynamika zatrudnienia będzie w kolejnych miesiącach stale rosnąca i może dojść nawet do 1,5 lub 2 procent rok do roku. Tym samym realne wydają się zapowiedzi premiera o 13 procentach. W pozytywnym scenariuszu nie wykluczam nawet niższego wyniku w grudniu - przyznaje Ignacy Morawski.

Prognozy bezrobocia w Polsce w 2014 roku
instytucjaprognoza na 2014 rokgrudzień 2013
Ministerstwo Pracy 13,80% 13,40%
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową 13,10% 13,40%
Międzynarodowy Fundusz Walutowy* 11,00% 10,90%
OECD* 11,00% 10,90%
Komisja Europejska* 10,80% 10,90%

źródło: dane instytucji
* - stopa bezrobocia liczona przez te instytucje oparta jest na innej metodologii (BAEL) niż ta podawana przez GUS

Nieco ostrożniej w temacie wypowiadają się ekonomiści PKO BP. - Zarówno średniorocznie jak i na koniec roku powinno to być 13,2 procent. Szczyt bezrobocia wypadnie w lutym. Jest zagrożenie, że jego stopa przekroczy wtedy 14 procent. Później będzie już spadać i dołek powinien przypaść we wrześniu, na poziomie 12,5 procenta - prognozuje Kamil Cisowski, ekonomista PKO BP.

Na drugiej stronie przeczytasz, w których branżach
pracy przybędzie, a gdzie szykują się zwolnienia

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

SOLIDARUCH / 212.91.17.* / 2014-02-03 10:02
Znowu zaklamane media otumaniają społeczestwo-JAK DUGO JESZCZE ZLODZIEJE PLATFORMIASCI BĘDA NA PASKU POSKO-JEZYCZNYCH MEDIÓW

właśnie usłyszałem w PUP albo żona albo pan

MUPS / 159.205.77.* / 2014-01-30 17:24
Bo inaczej będzie źle,więc dzisiaj bezrobocie u mnie w rodzinie spadło o 50%.TO SĄ TYLKO LICZBY NA PAPIERZE.

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

j894 / 80.55.54.* / 2014-01-29 17:30
Bezrobocie może zbliżyć się do 0 jeśli wszyscy zdolni do pracy wyjadą za granicę. Poprawa sytuacji będzie jeśli wzrośnie zatrudnienie a jak widać powyżej jest niższe niż w 2012r

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

wicenigga / 89.229.46.* / 2014-01-27 18:44
Zatrudnienie oszałamiająco rośnie, a śmiertelność? Też?

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

tomekkkkkkk / 94.129.98.* / 2014-01-26 18:38
Rzeczywiscie syuacja na rynku pracy w Polsce jest najlepsza od kiedy kolwiek. 2 milony wyjechalo za chlebem, 2 milony bezrobotnych zarejestrowanych w kraju plus 2 miliony bezrobotnych niezarejestrowanych w kraju. Sytuacja jest 100 na 100.
Nie wiem kto pisze takie artykuly jak ten powyzej.
:(

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

Realista / 62.87.248.* / 2014-01-24 22:23
Ten artykuł to jeden wielkie bełkot i sprowadza się do pisaniny w stylu: analityk A prognozuje, że jakiś tam wskaźnik B wzrośnie o 5%, ale analityk C uważa, że tylko o 4,5%. Pan Słomski nawet nie ma własnego zdania, tylko musiał przekopiować opinię kogoś z PBP. To nie artykuł tylko prasówka, sprowadza się skopiowania różnych rzeczy i sklecenia tego w bezwładną całość.

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

Francopilot / 89.71.99.* / 2014-01-24 13:46
GUS podał,że bezrobocie rośnie drugi miesiąc z rzędu....i to jest ta najlepsza sytuacja od sześciu lat.......

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

Starża / 89.71.99.* / 2014-01-22 17:20
premier nie blefuje,bezrobocie spadnie do 13%!jeszcze nigdy tak dobrze nie było....

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

BKJan / 89.71.99.* / 2014-01-22 17:16
wszystkie prognozy są zawsze optymistyczne...znowu "sukces"-magia wskażników!od lat jesteśmy zieloną wyspą!

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

Tani Drań / 93.159.53.* / 2014-01-22 13:57
Sezonowy wzrost liczby osób bez pracy między listopadem a grudniem jest najniższy od 2007 roku. - CZYLI BEZROBOTNYCH PRZYBYWA ALE PRZYBYWA ICH NAJMNIEJ OD 6 LAT.

RESZTA WYJECHAŁA.

Fakt jest się z czego cieszyć. PROPAGANDA SUKCESU TRWA.

pozdrawiam NAIWNYCH !

rezystor / 94.42.189.* / 2014-01-22 10:12
Według raportu nowojorskiej firmy doradczej ConvergEx Group pensje minimalne Polaków, w porównaniu do innych nacji należących OECD i rynków wschodzących są raczej niewielkie i plasują nas w ogonie stawki. Za godzinę pracy według stawki minimalnej otrzymamy tylko 2,83$, czyli o 0,85$ więcej niż Brazylijczycy i już o 0,96$ mniej niż Argentyńczycy.
Do liderującej w stawce Australii dzieli nas przepaść. Tam za godzinę pracy można minimalnie zarobić aż 16,88$ (w przeliczeniu na polską walutę: 53,67 zł).
We Francji wynagrodzenie minimalne za 1 godzinę pracy wynosi 12,09$ (38,32 zł).
W Wlk. Brytanii stawka minimalnego wynagrodzenia jest równa kwocie 9,83$,
w Hiszpanii - 5,57$, w Grecji - 5,06$,
w Portugalii - 4,19$, w Argentynie - 3,79$,
w Polsce - 2,83$.

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

fdsa / 78.30.93.* / 2014-01-22 09:26
pewnie że super jest- w pośredniakach zero kolejek do okienek z pracą - po zasiłki pełno ale do okienek z pracą zero :/

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

njliber / 83.9.137.* / 2014-01-21 23:17
Ja tak myślę że 13% to najniżej ile da się zejść przy naszym pół socjaliźmie pół kapitalizmie.

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

houk / 5.145.81.* / 2014-01-21 15:46
hm wielki sukces 5 milonow pracuje + 2 milony za granica 3 milony bezrobotnych czyli policzyłem daje 10 milionów to gdzie są te pozostałe miliony ? Co oni robia?
potop / 89.71.99.* / 2014-01-22 17:32
wskażniki bezrobocia to bezrobocie oficjane,jest też bezroboce ukryte np.na wsi,tam w branży rolniczej oficjalne bezrobocie jest b. małe w stosunku do liczby ludności.Sporo ludzi pracuje na czarno.....
H Szatkowski / 2014-01-22 18:23 / Tysiącznik na forum
Gros pracujących na czarno jest właśnie zarejestrowana w PUP-ach- ze względu głównie na ub. zdrowotne.
Są też bezrobotni zawodowi- odmawiający szkoleń/staży/ofert pracy, tracący status na 120, 180 a wreszcie na 270 dni i...znów wracający. Itd. itp.

Więc na ile pkt. proc. oceniasz udział tych zarejestrowanych, a pracy nie szukających ?

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

Waniek / 2014-01-21 14:39 / Bywalec forum
No cóż bezrobocie zostanie zlikwidowanie poprzez braki zamówień w służbie zdrowia na opiekę długoterminową podłączonych do respiratorów - nie mogą się bronić??

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

Prawd. / 62.244.151.* / 2014-01-21 12:15
Wielka bzdura !!!!! Następna próba zamydlenia oczu.

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

i to by było na tyle / 83.22.88.* / 2014-01-21 12:05

Premier nie blefuje. Bezrobocie spadnie do 13 procent

Q..a, ale sukces! Tylko 13% ! Tylko 13% w kraju a reszta na saksach.

może by tak wprowadzić dotację na bilet w jedną stronę

bilotoman / 178.37.166.* / 2014-01-21 11:48
bezrobocie zlikwidować w jeden dzień,bo wiele bezrobotnych nie ma za co stąd uciec.

niech GUS poda ile jest ludzi w Polsce

pikeuropa / 178.37.166.* / 2014-01-21 11:42
Niemcy podali 200 tys Polaków osiedliło się na stałe w 2013 roku,to są te dobre wyniki rządu , PO WALCZY ALE Z BEZROBOTNYMI BY ZREZYGNOWALI Z REJESTRACJI,w obojętne w jaki sposób,sam tego doświadczyłem

pootwierano nowe sieci handlowe, kasjerki sa pożądane. Płaca 1200 zł

drugi brzeg / 94.42.189.* / 2014-01-21 11:31
spokojnie mamy łącznie ok 3 milionów bezrobotnych tych zewidencjonowanych i tych niezgłoszonych do urzędów pracy.

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

FDA / 93.154.157.* / 2014-01-21 09:48
NIE MÓWIŁEM? PISAŁEM ŻE JUZ JUTRO BĘDZIE RAJ :) PISAŁEM O TYM ŻE WCZORAJ BYŁO DNO KOMPLETNE A DZIŚ JUŻ ŻE RAJ :) JUŻ NIE MA BEZROBOCIA I WSZYSCY NA PIERWSZEJ STRONIE NAGŁÓWKÓW MAJĄ PRACĘ :) EHH NIE CZYTAM WIĘCEJ TEGO PAPILOTKA BO SZKODA CZASU :/ NIE DOŚĆ ŻE CENZURA WYPOWIEDZI PERMANENTNA I TOTALNA TO JESZCZE GŁUPOTA SIANA JAK KWIATKI NA WIOSNĘ
tiaa / 194.99.117.* / 2014-01-21 10:17

A DZIŚ JUŻ ŻE RAJ :)

gdzie to jest napisane?

JUŻ NIE MA BEZROBOCIA I WSZYSCY NA PIERWSZEJ STRONIE NAGŁÓWKÓW MAJĄ PRACĘ :)

możesz wskazać gdzie jest napisane że nie ma bezrobocia i wszyscy (na pierwszej stronie nagłówków) mają pracę?

EHH NIE CZYTAM WIĘCEJ TEGO PAPILOTKA

a czytałeś w ogóle?
i to by było na tyle / 83.22.88.* / 2014-01-21 12:09
Debos, to się nazywa ironia. To coś takiego czego inteligentni ludzie czasem używają.
fdas / 84.39.169.* / 2014-01-21 10:46
no czytam że najlepiej od 8miu lat :) a wczoraj czytalem że jest coraz gorzej bezrobocie rośnie :/ no jak gdzie..
tiaa / 194.99.117.* / 2014-01-21 10:57

a wczoraj czytalem że jest coraz gorzej bezrobocie rośnie

przecież ten artykuł też traktuje o zwiększonej liczbie bezrobotnych, tyle że jest napisane także o przyroście bezrobotnych z listopada na grudzień na przestrzeni paru lat. Gdzie jest niespójność?
debos / 178.42.78.* / 2014-01-21 11:55

tyle że jest napisane także o przyroście bezrobotnych z listopada na grudzień na przestrzeni paru lat.

Opamiętaj się chłopie. Przyrost bezrobotnych w grudniu w stosunku do listopada jest stałym fragmentem gry. To ze względu na pogodę. Wygasają wtedy pewne prace. Więc mów o jednym miesiącu a nie o latach. Bo gdybyś np. pokazał o ile spadło zatrudnienie m/m w tym roku w stosunku do np. ubiegłego to mogłoby być ciekawe chociaż jednak ciągle nic nie znaczące. Żadne tendencje nie da się określić opierając się na krótkoterminowych danych. Prawdziwe wskaźniki oparte są o wyniki roczne. Ale i wtedy trzeba mieć w tyle głowy wysokość bazy.
tiaa / 194.99.117.* / 2014-01-21 12:04
kompletnie nie zrozumiałeś co napisałem. Przeczytaj sobie kilka powyższych postów kilka razy a potem przeproś.
Niby dlaczego mam się opamiętać? Bo przedstawiłem co jest między innymi zawarte w artykule? Napisałem gdzieś jakieś kłamstwa?
debos / 178.42.78.* / 2014-01-21 12:51

Przeczytaj sobie kilka powyższych postów kilka razy a potem przeproś

Oczywiście przepraszam. Zgubiło mnie to, że przypisałem Ci intencje w/g mojego widzimisię. To nigdy dobrze się nie kończy.
fdas / 185.4.215.* / 2014-01-21 11:15
no ja czytałem nagłówek :) I TAM WYRAŹNIE BYŁO NAPISANE ŻE ROŻNIE BEZROBOCIE I CORAZ MNIEJ OFERT PRACY ... :/ NO NIE BĘDĘ SIĘ KŁUCIŁ BO WIEM CO CZYTAŁEM... nie zacytuję bo już dawno artykułu nie ma
tiaa / 194.99.117.* / 2014-01-21 11:31

I TAM WYRAŹNIE BYŁO NAPISANE ŻE ROŻNIE BEZROBOCIE

Przecież nie neguje tego. Ludzie CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM SIĘ KŁANIA (i ortografia także)!
Nie musisz mi więc nic cytować ze starego artykułu, bo wierzę że było napisane o zwiększeniu bezrobocia, ale ten artykuł także o tym mówi a ty w pierwszym poście sugerujesz, że media podają, że nie ma bezrobocia - no litości...

...cała Polska czyta dzieciom...
FDAS / 78.30.93.* / 2014-01-22 09:31
gramatyka? a przecinki tojuż się nie wie po co są? ALE MĄDRUJESZ [...] BO MEDIA WŁAŚNIE TAK PROMUJĄ ŻE BEZROBOCIE TO NIE PROBLEM ŻE NIE ISTNIEJE JEST NIEWAŻNE.. I DO TEGO TO ZMIERZA


### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###
modny erator / 178.36.180.* / 2014-01-21 09:52
twój wpis będzie usunięty ponieważ narusza i porusza do głębi moderatorów forum
fdsa / 84.39.169.* / 2014-01-21 10:47
no to się domyślam :)

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

debos / 95.49.59.* / 2014-01-21 09:23
Jakie to szczęście, że my światli Polacy daliśmy władzę Donaldowi Tuskowi. Jakie to szczęście, że ministrem finansów w okresie kryzysu był genialny Vincent Rostowski. Przeżywam trwogę jak pomyślę, że mogli rządzić ci drudzy.
p r o / 178.36.180.* / 2014-01-21 09:50
Wielki Premiero zapewniał, że kryzys ominął "zieloną wyspę" po czym stwierdził że kryzys właśnie się kończy.

I tak kończy się coś czego nie było.

Sorry ale taki mamy klimat, tzn. tzw. rządzących
875 / 88.199.162.* / 2014-01-21 10:38
a ostatnio ogłosił "zimowe przebudzenie rządu" - posrednio przyznając że dotąd rząd spał.
debos / 95.49.59.* / 2014-01-21 10:09
I to prawda. W Polsce kryzysu nie było. Ale jednak w 2013 gospodarka spowolniła. Premier ogłosił koniec tego spowolnienia. I rzeczywiście gospodarka kręci się coraz szybciej. To jest najważniejsze. A nie ten jazgot polegający na tym, że premieer powiedział to albo powiedział tamto. I permanentne plucie niezależnie od tego co by nie obwieszczył. Premier ma obowiązek mówić to co w danym momencie jest dla kraju najlepsze. Lud ma prawo nic nie rozumieć. I Polacy z tego prawa korzystają jak nikt.
p r o / 178.36.180.* / 2014-01-21 12:16
"Kłamaliśmy rano, w południe i wieczorem, w dzień i w nocy, miesiącami, latami, wszystkich oszukaliśmy i przez fałsz dorwaliśmy się do władzy..."

motto Partii Oszustów
p r o / 178.36.180.* / 2014-01-21 10:40
Człowieku ty lepiej zmień w swoim nicku dwie ostatnie litery na "il" bo to co wypisujesz to jest chore.

Nie usprawiedliwia tego nawet to że robisz to za pieniądze.
Sławek Tik Tak / 78.131.154.* / 2014-01-21 10:33
czy ty zdajesz sobie sprawę,że twoja propaganda,delikatnie mówiąc jest prostacka?
tego portalu nie czytają fani tańca z gwiazdami i M jak Mdłości
debos / 95.49.59.* / 2014-01-21 11:00

tego portalu nie czytają fani tańca z gwiazdami i M jak Mdłości

Nie udowodnisz tego.
Ani tego, że jedno chociaż zdanie które napisałem jest nieprawdziwe. To oraz merytoryczna zawartość twojego komentarza rodzi podejrzenia, że jesteś fanem takich właśnie ambitnych programów jakie raczyłeś wymienić.

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

zerro / 178.37.163.* / 2014-01-21 09:11
agitator PR-elowski bis? właśnie radio podało że nastąpił dalszy spadek miejsc pracy większy niż oczekiwano? Prosimy o fakty a nie o chciejstwo!!!

BZDURY !!!!

PRowe oszustwa / 178.36.180.* / 2014-01-21 09:06
W białostockim pośredniaku kolejki.

Bezrobotni alarmują, że w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku od początku roku są olbrzymie kolejki.

W styczniu każdego roku rejestruje się w urzędzie więcej osób niż w pozostałych miesiącach, ponieważ kończą się umowy okresowe, prace sezonowe, wygasają umowy zawarte na czas określony.

W styczniu 2011 roku zarejestrowało się 3192 osoby, rok później - 3239 osób, a w ubiegłym roku - 3472.
FDAS / 93.154.157.* / 2014-01-21 09:50
NO CZY TY DOBRZE CZYTASZ? JEST NAJLEPIEJ OD OŚMIU LAT W KRAJU Z PRACĄ. KOLEJKI? CO TY BIERZESZ NIE MA KOLEJEK. NIGDY WCZEŚNIEJ NIE BYŁO TAK WYŚMIENICIE... NIE PRZECZ PRAWDZIE !! BO CIĘ WSADZĄ DO P****** ZA SPRZECIWIAN8IE SIĘ WŁADZY JAK NA UKRAINIE :/

debilna informacja

rymert / 188.47.166.* / 2014-01-21 09:01
jezeli przewiduje sie spadek bezrobocia bez wzrostu inflacji ;- to oznacza minimalne ruchu w zakresie wzrostu PKB 0.1-0.2. Ato jest tyle co nic.
Koniec z Money'- portal dla obcizonych czy propaganda glupoty
p r o / 178.36.180.* / 2014-01-21 09:08
PRowe newsy,

jak nie będa pisać "po linii" to kaska przejdzie bokiem

Re: Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

67897969 / 88.199.162.* / 2014-01-21 08:25

Bezrobocie w Polsce. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od sześciu lat

taniej siły roboczej i wołów tyrajacych za kopiejkę miesięcznie można kupić już za 10 groszy, Pracodawcy to wielka okazja!!!!!!