Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny miedzi najniższe od prawie 6 lat. KGHM jest jednak spokojny

0
Podziel się:

Niższe ceny czerwonego metalu na rynku neutralizuje pewien czynnik.

Ceny miedzi najniższe od prawie 6 lat. KGHM jest jednak spokojny
(materiały prasowe/kghm.pl)

W ślad za spadającymi notowaniami miedzi nurkują akcje spółki KGHM. Od początku 2011 roku cena tego surowca spadła o 45 procent. Firma twierdzi, że negatywne skutki taniejącego surowca neutralizuje mocny dolar, w którym przeprowadzanych jest większość rozliczeń. Na niekorzyść działają jednak również ceny srebra.

Nic nie wskazuje na to, aby trend dotyczący notowań miedzi został zatrzymany. Aktualnie mamy do czynienia z najgorszym początkiem roku na rynku tego metalu od 27 lat. W ubiegłym miesiącu jego cena spadła aż o 14 procent do poziomu poniżej 5400 dolarów za tonę. Ostatni raz miedź kosztowała tyle w lipcu 2009 roku.

Notowania miedzi od początku 2011 roku

Budzi to obawy o finanse naszego miedziowego giganta. Polska spółka znajduje się w pierwszej dziesiątce największych producentów miedzi na świecie. W ostatnio zaktualizowanej strategii na lata 2015-2020 KGHM założył, że ceny tego surowca będą się plasowały na poziomie 7600 dolarów za tonę. Wyjątkiem jest 2015 rok, kiedy według spółki miedź będzie kosztowała 6800 dolarów za tonę. Jak widać, założona w strategii cena na ten rok na razie jest znacznie wyższa od ceny rynkowej. Spółka jednak przekonuje, że się tym nie martwi.

- _ Warto zwrócić uwagę, że z punktu widzenia KGHM spadek cen miedzi na światowych giełdach w dużym stopniu rekompensowany jest przez wzrost cen dolara. Obserwowana obecnie cena miedzi notowana w polskich złotych waha się na podobnym poziomie jak średnioroczne notowania metalu w złotych w 2014 roku (21 620 zł za tonę). Na stabilizację wyników finansowych spółki korzystnie wpływa także osłabienie kanadyjskiego dolara i chilijskiego peso wobec dolara _ - komentuje dla Money.pl Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM.

Waluta Kanady i Chile jest o tyle istotna, że w obu tych krajach miedziowy gigant prowadzi inwestycje. Większość rozliczeń przeprowadza jednak w dolarach amerykańskich, dlatego istotne jest, że w strategii spółka założyła też ich cenę na poziomie 3,30. Zatem ten czynnik działa na jej korzyść. Para USD/PLN notuje aktualnie poziom około 3,70. Na fakt ten zwraca również uwagę Paweł Cymck, menadżer komunikacji inwestycyjnej ING.

- _ Dla KGHM-u najważniejsze _ są _ rozliczenia w dolarze. Aktualny poziom amerykańskiej waluty jest wyższy od założonego przez spółkę w strategii o około 15 procent. Dzięki temu nawet tak duże spadki cen miedzi nie uderzą mocno w finanse spółki _ - mówi portalowi Money.pl Paweł Cymcyk.

Według przedstawiciela KGHM-u, sytuacja na rynku miedzi będzie się poprawiała ze względu na problemy spółek górniczych._ - Napływające informacje o problemach firm górniczych z produkcją przy spodziewanym stabilnym popycie na czerwony metal w 2015 roku, skłaniają analityków do prognozowania zbilansowanego rynku w obecnym roku. Jest to dużo bardziej pozytywna prognoza niż jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy oczekiwano dużej nadwyżki produkcji _ - dodaje rzecznik KGHM.

Dariusz Wyborski podkreśla również, że nie ma zagrożenia dla finansowania nowej strategii, która zakłada że roczna produkcja firmy wyniesie milion ton rocznie. Strategia dotyczy 6 lat i przez ten czas cena czerwonego metalu może się jeszcze zmienić.

Paweł Cymcyk zwraca również uwagę, że istotnie dla spółki są także notowania srebra, które w ostatnim czasie również nie mają się najlepiej. Surowiec ten osiągnął swój szczyt pod koniec kwietnia 2011 roku. Od tego czasu mamy do czynienia z trendem spadkowym.

Notowania srebra od kwietnia 2011 roku

Miedź tanieje, inwestorzy sprzedają akcje

Notowania akcji KGHM są silnie powiązane z cenami miedzi. Przez ostatnie dwa lata akcje spółki potaniały około 40 procent.

- _ Ceny miedzi wpływają na notowania akcji KGHM, których cena spadła z poziomu 170 złotych. Największym zagrożeniem dla spółki jest dalsza przecena miedzi oraz ewentualny mocny złoty, ze względu na rozliczenia spółki w dolarze _ - tłumaczy Paweł Cymcyk.

Cena akcji miedziowego giganta zbliżyła się ponownie do poziomu 100 złotych. Według analityka ING cena 100 złotych za akcję jest w zasięgu.

- _ Przecena akcji spółki powinna zatrzymać się na cenie 96 złotych, która jest jednocześnie poziomem minimalnym z ubiegłego roku. Spadkiem do tego poziomu raczej bym się nie przejmował, gdyż nadal jest to wielka spółka, która jest w polu zainteresowania wielu inwestorów instytucjonalnych _ - dodaje Cymcyk.

Notowania akcji spółki KGHM od początku 2012 roku

Patrząc na wykres notowań spółki można dostrzec, że kolejne wsparcie pojawi się na poziomie 83 złotych. Jest on na tyle silny, że spadek poniżej niego jest mało prawdopodobny.

Domy maklerskie w zaleceniach dotyczących KGHM wskazują raczej na oczekiwanie. Większość z nich wydało rekomendację _ trzymaj _ lub _ neutralnie _. Stosunkowo wysoka może się wydawać średnia cena docelowa, która w porównaniu do obecnego kursu akcji wydaje się nieco wysoka.

##Rekomendacje domów maklerskich dla spółki KGHM
Rodzaj Data wydania Cena docelowa Instytucja
Źródło: Money.pl, na podstawie raportów domów maklerskich
Trzymaj 29-01-2015 108 Unicredit CA IB
Sprzedaj 16-01-2015 91 Trigon DM
Neutralnie 05-01-2015 144 Credit Suisse
Trzymaj 12-11-2014 133 Wood&Company

Na wzrost cen miedzi na razie nie ma co liczyć

-_ Jeżeli chodzi o przyszłość cen miedzi, to nie ma powodów do optymizmu. W 2015 roku jej ceny będą pod wpływem wysokiej podaży, co wynika z dużego wydobycia (wynikającego z nowej infrastruktury wydobywczej) oraz z obaw o sytuację w globalnej gospodarce. Najważniejsza jest tu kondycja gospodarki Chin, ponieważ ten kraj odpowiada za ponad 40 procent światowego popytu na miedź. Biorąc pod uwagę niezbyt dobre prognozy dla gospodarki Państwa Środka, można uznać, że cena miedzi wciąż ma potencjał spadkowy _- komentuje w rozmowie z Money.pl Dorota Sierakowska, analityk surowcowy Domu Maklerskiego BOŚ.

Jak poinformował ostatnio Bloomberg, w 2014 roku dynamika wzrostu PKB chińskiej gospodarki wyniosła 7,4 procent, czyli najsłabiej od ponad 20 lat. W stosunku do państw Europy wzrost jest spory, jednakże patrząc na fakt, że wzrost gospodarczy Państwa Środka przez ostatnie trzy dekady wynosił średnio 10 procent, to wyniki jest niezadowalający.

Niedawno pojawiły się również prognozy mówiące o tym, że PKB Chin w 2015 roku spadnie poniżej poziomu 7 procent. Sytuację mogły by jednak uratować programy stymulacyjne Banku Chin. Nagłego odwrócenia trendu na rynku miedzi nie spodziewa się również Paweł Cymcyk z domu maklerskiego ING.

Ważna dla KGHM-u sytuacja na rynku srebra w dużej części zależy od kondycji złota na rynku finansowym. - _ Notowania srebra są silnie skorelowane z cenami złota. Bieżący rok rozpoczął się na rynkach metali szlachetnych bardzo dobrze ze względu na trudną sytuację gospodarczą w strefie euro, co skutkowało zwiększoną awersją inwestorów do ryzyka. To zaś sprawiało, że złoto było atrakcyjne jako tzw. bezpieczna przystań. Niepewność na rynkach finansowych może być w tym roku czynnikiem sprzyjającym wzrostom cen złota. Jednak dopóki amerykański dolar pozostaje silny, potencjał do zwyżki cen metali szlachetnych jest ograniczony - _ komentuje Dorota Sierakowska_ . _

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)