Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Ataki na RPP są przesadzone

0
Podziel się:

- Stóp procentowych nie trzeba bardziej podnosić - twierdzi wicepremier.

Pawlak: Ataki na RPP są przesadzone
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Biorąc pod uwagę sytuację w polskiej gospodarce nie ma przesłanek do tego, żeby podwyższać stopy procentowe, gdyż główny wpływ na wzrost inflacji mają ceny żywności i energii, niezależne od polityki NBP - uważaWaldemar Pawlak, wicepremier, minister gospodarki.

**- _ Jeżeli oddzielimy ceny paliw i ceny żywności, które mają charakter globalny, to wskaźnik wzrostu cen kształtuje się poniżej celu inflacyjnego, a to oznacza, że sytuacja w kraju jest stabilna i gospodarka ma trwałe, solidne podstawy do rozwoju _ - powiedział Pawlak.

Wicepremier ocenił, że ostatnie dyskusje publiczne na temat polityki pieniężnej i pretensje do RPP są nieco przesadzone.

- _ Moim zdaniem, od strony fundamentalnej, biorąc pod uwagę sytuację w polskiej gospodarce, nie ma przesłanek do tego, żeby podwyższać stopy procentowe. Decyzje NBP, czy nawet EBC mają niewielki wpływ na kształtowanie się cen ropy na rynkach światowych i cen zboża na rynkach światowych, a to są dwa główne czynniki, które wywołują wzrosty cen na naszym rynku _ - twierdzi.

| RPP podniosła stopy |
| --- |
| Od 26 czerwca referencyjna wyniesie 6 procent, natomiast stopa redyskonta weksli - 6,25 procent, stopa lombardowa - 7,5 procent, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków - 4,5 procent (czytaj więcej)
. |

Zdaniem Pawlaka trzeba zwrócić uwagę na to, że w Polsce energia elektryczna jest produkowana z węgla, a tu nie było takich podwyżek cen jak na rynku ropy naftowej. Należy więc skupić się nad wykorzystaniem zasobów krajowych.

- _ Powinniśmy zwracać uwagę na pełne wykorzystanie krajowych zasobów energii i dbać też o to, aby dawać sygnały uspokajające sytuację na rynku, żeby nie było tworzenia wrażenia, że w Polsce jest problem ze wzrostem cen. Mamy inflację znacznie niższą, niż w krajach, które są zależne od gazu. Tam inflacja przekroczyła 10-15 procent _ - mówi Pawlak.

Według wicepremiera należy również rozpatrywać możliwości wykorzystywania alternatywnych źródeł energii. - _ Wielką przyszłość mają przed sobą m.in. czyste technologie węglowe. Należy ograniczać zużycie ropy czy gazu, a skierować się w kierunku możliwości przetwarzania wodoru czy gazowania węgla _ - powiedział.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)