Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie górnictwo. Egzotyczny sojusznik w walce o rentowność

0
Podziel się:

Możliwy jest udział polskiego sektora górniczego w modernizacji indyjskich kopalń oraz hinduskie inwestycje kapitałowe w niektóre polskie kopalnie.

Polskie górnictwo. Egzotyczny sojusznik w walce o rentowność
(Andrzej Mikruta/Reporter)

Udział polskiego sektora górniczego w modernizacji indyjskich kopalń oraz hinduskie inwestycje kapitałowe w niektóre polskie kopalnie - o tych tematach członkowie polskiej misji gospodarczej rozmawiali z przedstawicielami indyjskiego rządu i biznesu.

W piątek w New Delhi rozpoczęła się polska misja gospodarcza, której przewodniczy wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Spotkał się on m.in. z indyjskim ministrem ds. stali Narendrą Singh Tomarem i przedstawicielami indyjskiego biznesu.

Jak powiedział Pietrewicz, obecnie Indie produkują ok. 90 mln ton stali, a w perspektywie 10 lat chce zwiększyć produkcję do 300 mln ton. _ To ogromna liczba, wręcz szokująca. Aby tę stal wyprodukować potrzeba do tego węgla koksującego, ale też energii, której produkcja również wymaga węgla. Indie stawiają głównie na energetykę węglową, potrzebują tego surowiec i chcą go kupować. Chcą też modernizować swoje kopalnie. () Mowa jest o 92 kopalniach _ - powiedział dziennikarzom po spotkaniu.

Jego zdaniem, to szansa dla polskich firm, które mogłyby wziąć udział w procesie modernizacji. _ Mamy potencjał, mamy przecież Główny Instytut Górnictwa. Modernizacja to kwestia pewnej wiedzy i wymogów związanych z bezpieczeństwem, nowymi sposobami eksploatacji. Tego oni potrzebują, a my jesteśmy do tego dobrze przygotowani _ - powiedział.

Jak dodał, Indie zainteresowane są również kupowaniem kopalń za granicą. _ Hindusi przyjrzą się także polskiemu rynkowi. Jeszcze niedawno nie rozmawialiśmy na temat kupna kopalń. Przykładowo, kopalnia Kazimierz-Juliusz będzie zamykana. Być może, byłby to obszar potencjalnego zainteresowania kapitału hinduskiego, który chciałby zainwestować w rozwój tej kopalni. Jeśli byliby zainteresowani, to pozwoliłoby to kopalni przetrwać i stworzyć nowe miejsca pracy _ - powiedział.

Dodał, że z Indiami można rozmawiać także o ewentualnym przedłużeniu działania polskich kopalń, dzięki kapitałowi hinduskiemu, na potrzeby węgla kierowanego na rynek hinduski. W misji gospodarczej biorą udział przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jak powiedziała wiceprezes Monika Piątkowska, w ciągu najbliższych lat Indie chcą wyprodukować ogromne ilości stali, potrzebują na to mnóstwa energii, a tę energię w postaci polskiego węgla Polska może im dostarczyć.

_ Druga kwestia, równie ważna, a być może w perspektywie długofalowej istotniejsza, to możliwość pozyskania hinduskich inwestorów, którzy modernizując swoje kopalnie być może nawiążą współpracę w zakresie restrukturyzacji i produkcji węgla na swoje własne potrzeby _ - zaznaczyła.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)