Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Wkrótce w Polsce pojawią się trzy nowe banki. Jest szansa na lepsze oferty lokat

3
Podziel się:

Do Polski chcą wejść dwa nowe zagraniczne banki – estoński Inbank i holenderski MUFG Bank. Na dodatek polski Bank Pocztowy planuje uruchomienie nowej marki – Envelo Bank. Ma to być bank internetowy skierowany do młodych klientów. Start prawdopodobnie w pierwszej połowie 2017 r.

Wkrótce w Polsce pojawią się trzy nowe banki. Jest szansa na lepsze oferty lokat
(Steven Lilley/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Do Polski chcą wejść dwa nowe zagraniczne banki – estoński Inbank i holenderski MUFG Bank. Na dodatek polski Bank Pocztowy planuje uruchomienie nowej marki – Envelo Bank. Ma to być bank internetowy skierowany do młodych klientów. Start prawdopodobnie w pierwszej połowie 2017 r.

W tym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że zapoznała się z notyfikacją dotyczącą utworzenia w Polsce oddziału estońskiego banku AS Inbank. Inbank ma działać na naszym rynku na zasadach tzw. paszportu europejskiego.

Polacy w końcu dostaną więcej na lokatach?

Inbank będzie oferował przede wszystkim pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne i konsolidacyjne, ale również lokaty terminowe. To wszystko ma być dostępne dla klientów on-line, ale też za pośrednictwem partnerów działających w handlu i sektorze usług finansowych.

Inbank uruchomił już nawet polską stronę internetową. Na razie jeszcze usługi bankowe nie są na niej dostępne. Bank przedstawi się jedynie swoim potencjalnym klientom:

"Wywodzimy się z Estonii, europejskiego lidera cyfrowej transformacji. Z naszych produktów korzysta już przeszło 160 tys. klientów. Działamy w krajach bałtyckich, Austrii i Niemczech. Obecnie przygotowujemy się do rozpoczęcia świadczenia usług bankowych w Polsce".

Na rodzimym rynku Inbank, wraz ze swoimi spółkami zależnymi, ma 25 proc. udziału w rynku kredytów ratalnych i 20 proc. udział w kredytach gotówkowych.

Wejście Inbank może być dobrą informacją dla polskich klientów. Na rodzimym rynku bank ten słynie z oferowania wysokiego oprocentowania lokat. Sam chwali się, że w Estonii zwykle znajduje się na czele rankingów najwyżej oprocentowanych depozytów.

Drugie wejście Mitsubishi

Drugim zagranicznym bankiem, który chce wejść na nasz rynek, jest holenderski MUFG Bank Europe. Bank ten dostał od KNF podobne wytyczne jak estońska instytucja kilka dni wcześniej.

Co ciekawe, MUFG Bank Europe jest częścią holdingu The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, który działa w Polsce już od 2001 r. Dotąd jednak obsługiwał wyłącznie klientów korporacyjnych, w dodatku niemal wyłącznie japońskich, którzy w Polsce prowadzą interesy.

Teraz Holendrzy chcą uruchomić w Polsce swój oddział również dla klientów indywidualnych. Czy można się spodziewać jakichś wisienek do zgarnięcia? Na razie trudno więcej powiedzieć na temat potencjalnej oferty tej instytucji finansowej.

Z poczty do internetu w pierwszej połowie 2017 r.

Trzecim nowym bankiem, jaki prawdopodobnie pojawi się na polskim rynku w tym roku, jest Envelo Bank – nowa marka Banku Pocztowego. Ma to być bank internetowy skierowany do grupy młodych klientów, którzy wolą elektroniczne kanały obsługi.

Envelo ma łączyć bankowość tradycyjną z ubezpieczeniami i usługami pocztowo-kurierskimi. Te ostatnie mają być dostępne dla klientów w bardzo atrakcyjnych cenach. To jedna z jego przewag nad konkurencją. Drugą ma być bardzo nowoczesna aplikacja mobilna.

- Nie możemy liczyć na to, że będziemy nadal agresywnie pozyskiwać klientów na rynku Polski powiatowej. Marka Banku Pocztowego sprawdza się na tradycyjnych rynkach, ale jest ograniczeniem rozwoju w kontekście ludzi młodych. Klienci przenoszą się do internetu, dlatego nowy bank uruchamiamy pod brandem cyfrowym – mówił w lutym 2016 r. Szymon Midera, prezes Banku Pocztowego.

Envelo Bank miał ruszyć we wrześniu 2016 r. Jednak mocno zaangażowany w ten projekt prezes Midera odszedł z Pocztowego w czerwcu, co prawdopodobnie opóźniło cały proces.

Dziś Pocztowy nie składa żadnych konkretnych obietnic co do terminów. - Zależy nam na tym, żeby bank ruszył jeszcze w 2017 r. Jedyne, co mogę zdradzić, to że będzie to prawdopodobnie pierwsze półrocze – mówi WP money Bartosz Trzciński, rzecznik prasowy Banku Pocztowego.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
jasper
7 lat temu
Ale to źle wam, że nowe banki wchodzą? Wiadomo, że nowy bank to lepsze warunki, bo muszą wystartować z promocjami i chyba w tym nie ma akurat żadnego zaskoczenia, co nie? Inbank dał lepsze lokaty i lepsze kredyty. Wejdą inni, to będą musieli zrobić podobnie - normalka.
gosc2345423
7 lat temu
Miał być podatek, kryzys, a tu nowe banki wchodzą.
/?/
7 lat temu
Banków w Polsce będzie jak w Kuwejcie . Tylko nie ma komu tam pieniędzy lokować ,bo i skąd ?