Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Ustawa o obrocie ziemią do zmiany. Nie będziesz musiał być rolnikiem, by kupić nawet hektar

93
Podziel się:

Minister rolnictwa zapowiada "lekkie poluzowanie" w ustawie o obrocie ziemią rolną. Skorzystać mają ludzie, którzy nie są rolnikami.

Nie-rolnik będzie mógł kupić nawet hektar ziemi rolnej.
Nie-rolnik będzie mógł kupić nawet hektar ziemi rolnej. (Bartosz Wawryszuk)

W tej chwili nie-rolnicy mogą kupić co najwyżej 30 arów ziemi rolnej. Jak jednak powiedział w TVN24 Jan Ardanowski, skłania się on ku temu, żeby ten limit został podniesiony do jednego hektara. Tak, żeby na wsi mogli osiedlić się ludzie, którzy chcą mieć "większy ogród lub sad".

Ardanowski zapowiedział, że jesienią do Sejmu powinien trafić projekt, zakładający "lekkie poluzowanie rygorów" w tej kwestii. Zastrzegł jednak, że nie będzie odejścia od ogólnej zasady "ziemia rolna dla rolników".

Zobacz także: Zobacz też: Minister rolnictwa o "Planie dla wsi": takiego programu w Polsce jeszcze nie było

O poluzowaniu przepisów mówi się już od co najmniej kilku miesięcy.Na początku tego roku pojawiła się propozycja, żeby zamiast 30 arów, każdy mógł kupić ziemię do 2 hektarów. Projekt liberalizacji nieżyciowych przepisów wniósł do Sejmu poseł Porozumienia Michał Cieślak. Polityk rządzącej koalicji wprost przyznawał, że obowiązujące od 2016 r. przepisy ograniczają "obrót niewielkimi działkami", a to utrudnia życie Polakom.

W myśl działającej od ponad dwóch lat ustawy ziemię rolną może kupić tylko rolnik indywidualny. Zgodnie z przepisami to osoba, która nie tylko posiada kwalifikacje rolnicze, ale oprócz tego jest właścicielem maksymalnie 300 hektarów użytków rolnych i mieszka w gminie, w której chce kupić gospodarstwo. Ustawa przewiduje też wyjątki. Prawo do zakupu ziemi - oprócz rolnika indywidualnego - mają jednostki samorządu terytorialnego, Agencja Nieruchomości Rolnych, Kościół Katolicki i inne związki wyznaniowe.

Zasadniczą zmianą, którą wprowadziły nowe przepisy, jest całkowite wstrzymanie sprzedaży nieruchomości, wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przez najbliższe 5 lat. Według stanu na początek 2016 roku dotyczy to około 1,5 miliona hektarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(93)
Zojkas
5 lata temu
A co z ogródkami działkowymi nabytymi przez pracowników byłych PGR na zasadach współwłasności, których nie wyłączono z ustawy i nie można ich dowolnie sprzedawać? Przecież to bzdura, że może je nabyć tylko rolnik indywidualny!
Ewa
5 lata temu
Mam problem ze sprzedażą mieszkania, bo w skład wchodzi działka orna o powierzchni 1,300 ha i 9 osób mieszkających w bloku posiada współwłasność do tej działki, . To ziemia wokół bloku, zmiencie przepisy bo mamy problem ze sprzedażą mieszkania. Notariusz musi przestrzegać tej ustawy , a chcąc sprzedać mieszkanie trzeba złożyć wniosek do Agencji Rolnej. Na odpowiedź o zgodę trzeba czekać nawet 9 miesiecy. ZMIENCIE USTAWĘ, bo nikt z nas nie jest rolnikiem, ma tylko mieszkanie,gdzie dopisania jest działka orna bo na Pag-rach tak bylo i przez tą ustawę nikt nie moze sprzedac mieszkania.
Niby rolnik
5 lata temu
Inne ustawy idą w jedną dobę, a ta kiedy będzie? Idzie ślamazrnie, a przecież wystarczy w dotychczasowej ustawie zamiast 30 arów wpisać do 1 ha ziemi. Certolą się w nieskończoność. Oj, chyba już na PIS nie zagłosuję, bo tym tematem jestem zainteresowany.
gs
5 lata temu
ustawa miała wejść jesienią mamy zimę będzie wiosna a poprawka się poprawia wy głąby kapuściane dbacie tylko o swoje ustawy
matka i ojcie...
5 lata temu
nie ufajmy PIS to matactwo polska ziemia jest robione .PRZECIWKO POLAKOM..bedziemy wywlaszczeni z ziemi z wody .bedziemy niewolnikami o wszystko bedziemy prosic na kolanach
...
Następna strona