Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Fundusz Transformacji Śląska, czyli "śląski PFR". Prace postępują, efekty może jeszcze w tym roku

14
Podziel się:

Praca nad Funduszem Transformacji Śląska wre. Projekt ustawy uruchamiającej nowy mechanizm, nad którym pracują wspólnie związkowcy i Ministerstwo Rozwoju, być może trafi do Sejmu jeszcze w tym roku. Dominik Kolorz ze śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" nazywa fundusz "śląskim PFR-em".

Fundusz Transformacji Śląska, czyli "śląski PFR". Prace postępują, efekty może jeszcze w tym roku
Fundusz Transformacji Śląska. Prace nad "śląskim PFR-em" postępują (Getty Images, Getty Images)
- Ustawa jest po dwóch rundach negocjacyjnych, w zeszłym tygodniu w piątek dostaliśmy projekt ze strony rządowej - nie wygląda to najgorzej. Na początku listopada mają odbyć się następne tury rozmów. Z tym że terminy oczywiście dochowane już nie są, ponieważ rząd miał ustawę przedstawić do końca września - wyjaśnił przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz na antenie Radia Piekary.

Fundusz Transformacji Śląska to jedno z ustaleń umowy społecznej, którą górnicy i rząd przyjęli w maju. Górnicy projekt ustawy powołującej wspomniany Fundusz związkowcy przesłali do Kancelarii Premiera już miesiąc później. Do sierpnia rząd miał przeprowadzić analizy ekonomiczne i prawne, a do 30 września - wrócić do negocjacji z ostateczną wersją ustawy.

Kiedy zatem możemy spodziewać się projektu ustawy? - Jak będzie ta ustawa już w wersji ostatecznej przedstawiona do parlamentu, to pewnie będzie koniec tego rokupowiedział Dominik Kolorz, który ocenił ministerialną propozycję jako "wyglądającą przyzwoicie".

Zobacz także: Elektrownia atomowa w Polsce. Apel ministrów o pieniądze z UE

Związkowcy z rezerwą

"S" uważa, że poprzedni pomysł wsparcia regionu, czyli "Program dla Śląska", nie miał zapewnianego finansowania na odpowiednim poziomie. Dlatego też związkowcy przygotowali własną ustawę. Jak zaznaczył Kolorz, pieniędzmi z Funduszu Transformacji Śląska, "Solidarność" ma zarządzać na Śląsku. Stąd też pojawiły się zarzuty o "robienie autonomii".

- Odpowiedziałem, że tak - ponieważ wszystkie pieniądze, które mają iść na Śląsk, to wy najzwyczajniej w świecie w tej Warszawie marnujecie. My chcemy być gospodarzami tutaj, w tym bardzo trudnym regionie, który wymaga bardzo trudnej, uczciwej transformacji - stwierdził Kolorz w Radiu Piekary.

"Śląski PFR"

Sam Fundusz Transformacji Śląska związkowiec nazywa "śląskim PFR-em". Nawiązuje tym do Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiadał za tzw. tarcze finansowe.

A to dlatego, że Fundusz Transformacji Śląska ma działać podobnie jak Polski Fundusz Rozwoju. Kapitał początkowy funduszu ma wynieść nie mniej niż 500 mln złotych, a dodatkowe mechanizmy gwarancyjne - 1 mld złotych. Akcjonariuszami Funduszu mają zostać m.in. Polski Fundusz Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Skarb Państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
ziga
3 lata temu
Jak maczają w tym paluchy związkowcy to nic z tego dobrego nie może być zyskają tylko tłuste koty jak zwykle a ochłapy dla reszty
POL
3 lata temu
Super Brawo Panie Morawiecki,Brawo Pis.
maniek
3 lata temu
Kto zatrzyma tę ruletkę zadłużania. Istota z Żoliborza nie ma dzieci i wnuków ale my mamy. Dzieci ponokia kształcą się w niepolskich szkołach i nie zostaną w Polsce. A nasze dzieci i wnuki zostaną z worami długu.
Ehh
3 lata temu
Będzie kasa na nowe pałace a materiały dla szarych ludzi znów 50% w górę.
joj
3 lata temu
Zaczniecie zmianę imion i nazwisk z niemieckich na polskie?