Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|
aktualizacja

Kursy walut. Czy RPP osłabi złotego?

2
Podziel się:

Dziś przed nami pierwsza od niemal dwóch miesięcy decyzja RPP. Mogłoby się wydawać, że w sytuacji, gdy inflacja co chwila zaskakuje wzrostem, Rada wreszcie przystąpi do działania. Nie należy jednak na to liczyć, choć komunikat i konferencja mogą mieć wpływ na kurs złotego.

Kursy walut. Czy RPP osłabi złotego?
Kursy walut. Co z euro i dolarem? (Pixabay)

Złoty zauważalnie zyskał w ostatnim czasie, co przypisywane było po części przynajmniej sierpniowej inflacji, która odnotowała wieloletni rekord na poziomie 5,4 proc. Rozumowanie rynku było takie, że Rada wreszcie stanęła pod ścianą i nie będzie mieć wyjścia - musi zacząć podnosić stopy, szczególnie że robią to niemal wszystkie banki centralne w gronie rynków rozwijających się.

Pokazały to też zresztą stawki na rynku stopy procentowej. Faktycznie pomogło to złotemu, choć nie bez znaczenia był fakt, że przypadło to akurat na okres osłabienia dolara i ewidentnych przepływów na rynki wschodzące. W ostatnich dniach ten trend zatrzymał się, a nawet nieco odwrócił, ale złoty nie ucierpiał jakoś szczególnie bardziej niż inne waluty EM.

Stało się tak pomimo poniedziałkowego wywiadu z prezesem NBP, który nie daje złudzeń co do dzisiejszej decyzji RPP - pośpiechu z podwyżkami nie będzie. To nie oznacza jednak, że posiedzenie pozostanie bez wpływu na rynek.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

Inwestorzy oczekują deklaracji i jeśli Rada nie zakomunikuje ścieżki do zacieśnienia polityki pieniężnej, złoty może zareagować osłabieniem. Rynek odczytałby to jako ewidentne ignorowania ryzyka oderwania się inflacji od celu.

Posiedzenie Rady jest o tyle istotne, że na rynkach globalnych nie mamy dziś bardzo istotnych wydarzeń, bo decyzja Banku Kanady (16:00), czy Beżowa Księga Fed (20:00) to pozycje drugoligowe.

Oczywiście duże ruchy notowań są możliwe bez kluczowych publikacji i w tym kontekście warto przyglądać się kryptowalutom, których notowania mocno tąpnęły. Jak na razie wpływ na inne rynki jest umiarkowany, ale widzimy związane z tym umocnienie dolara.

W takich sytuacjach jednak sprawy potrafią szybko wyrwać się spod kontroli. Na razie jednak złoty jest stabilny. O 8:50 euro kosztuje 4,5125 złotego, dolar 3,8129 złotego, frank 4,1451 złotego, zaś funt 5,2484 złotego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
xtb
KOMENTARZE
(2)
komentarz
3 lata temu
Osłabi bo złoty nic nie wart a i kaczyści na słabej złotówce zarobią miliardy za co zapłacą wszyscy,pisi wyborcy też tylko oni o tym nie mają pojęcia bo ciemne.
miki
3 lata temu
Czyli dalej pisowska RPP będzie okradać Polaków z ich oszczędności, szykują nam Brazylię, inflacja ostro w górę stopy procentowe zerowe