Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Polski system podatkowy w ognie OECD. Tylko jeden kraj wypadł gorzej

48
Podziel się:

To nie wygląda dobrze. Polskie podatki należą do najbardziej skomplikowanych wśród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. A prócz złożoności systemu, pokutuje ciągła zmienności przepisów i niepewności związanej z ich uchwalaniem.

Polski system podatkowy w ognie OECD. Tylko jeden kraj wypadł gorzej
Minister finansów Tadeusz Kościński (KAS)

Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki, pisał Benjamin Franklin w liście do Jean-Baptiste Leroy'a. Kłopot w tym, że Polce, co do jasności względem podatków jest bardzo dużo do zrobienia.

Polski system podatkowy znalazł się w ognie państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Tax Foundation sklasyfikowała nas na przedostatniej 36. pozycji rankingu "International Tax Competitiveness Index". Gorzej wypadły już tylko Włochy. Pierwszą pozycję - po raz ósmy z rzędu - zajęła Estonia.

Badanie bierze pod uwagę nie tylko samą wysokość stawek, czyli tzw. konkurencyjność, oraz skomplikowanie związane z licznymi preferencjami i wyjątkami - to jest neutralność systemu.

Zobacz także: Polski Ład. Posłanka PO: Chaotyczny, nieprzemyślany i skomplikowany system

I tu obnażona została największa bolączka polskiego systemu podatkowego. Okazuje się on nadmierne skomplikowany. Ale Polska wypada też słabo pod względem bazy podatkowej dla opodatkowania konsumpcji, co wiąże się z istnieniem szerokiego licznych obniżonych stawek VAT.

"Piętą achillesową polskiego systemu podatkowego okazuje się skomplikowanie. O ile za samą wysokość klina w przypadku opodatkowania osób prawnych i fizycznych Polska zajęła odpowiednio piątą i szóstą pozycję (relatywnie słabo wypadając za to w przypadku opodatkowania konsumpcji - 28. miejsce), o tyle pod względem skomplikowania jej miejsca to: 28. (opodatkowanie osób prawnych), 30. (opodatkowanie osób fizycznych) oraz 37. (opodatkowanie konsumpcji). Słabo też Polska wypada pod względem bazy podatkowej dla opodatkowania konsumpcji, co wiąże się z istnieniem szerokiego wachlarza obniżonych stawek VAT" - czytamy w komunikacie.

Kłopot w tym, że to jedyna przywara polskich podatków. Tej jednak nie wychwytuje Tax Foundation. Chodzi bowiem o ich zmienność i niepewności związaną z ich uchwalaniem.

"Przepisy podatkowe są w Polsce co chwilę modyfikowane, co oficjalnie często ma służyć 'łataniu' luk. Co gorsza, w ostatnich latach niechlubną tradycją stały się prace pod koniec roku kalendarzowego nad zmianami podatkowo-składkowymi, które miałyby obowiązywać od 1 stycznia roku kolejnego" - czytamy w komunikacie.

Dodatkowo niepewność zwiększyły obecnie trwające prace nad ustawą podatkową tzw. Polskiego Ładu.

"Licząca prawie 260 stron nowelizacja ustawy nie sprawia bynajmniej wrażenia nieskomplikowanej, na co wskazują doradcy podatkowi i specjaliści od prawa podatkowego" - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(48)
Sowa
3 lata temu
Ten gość tylko siedzi przed monitorem
wujek dobra z...
3 lata temu
Podatki muszą być skomplikowane bo inaczej nie byłoby dodatkowych wpływów z kar nakładanych przez US i nie byłoby narzędzia do zamykania niewygodnych dla państwa biznesów.
Obserwator
3 lata temu
Tu trzeba określeń jednoznacznych. Polska pod rządami pis jest najbardziej niewiarygodnym i skomplikowanym krajem na półkuli północnej.
będziesz pan ...
3 lata temu
nie na darmo pokazują rzyda -taka władza.
BHO
3 lata temu
"W mętnej wodzie dobrze ryby łowić"
...
Następna strona