Na skróty
Money.plPodatkiPoradniki podatkowePoradnik: Podatki od sprzedaży na Allegro
Bartłomiej Dwornik
Bartłomiej Dwornik, redaktor Money.pl
2008-02-05 06:26

Poradnik: Podatki od sprzedaży na Allegro

Poradnik: Podatki od sprzedaży na Allegro

Od których aukcji fiskusowi należy się podatek? Kiedy płaci sprzedawca, a kiedy kupujący? Jak obliczyć zaliczkę? Kiedy musisz założyć firmę - radzi Money.pl.

Każdego dnia w polskich serwisach aukcyjnych kupić można ponad 4 miliony przedmiotów. Prawie cały rynek e-aukcji podzieliło między siebie trzech największych graczy: Allegro, eBay i Świstak. Jak co roku, użytkownicy tych serwisów zaczynają właśnie intensywnie dyskutować o podatkach.

Handlujące na aukcjach firmy sytuację mają w zasadzie jasną. Obrót ewidencjonują fakturami lub rachunkami, na ich podstawie rozliczają się z fiskusem tak, jak za sprzedaż w tradycyjnym sklepie. Wątpliwości pojawiają się w przypadku osób fizycznych. Money.pl radzi, jak rozliczyć się z fiskusem za sprzedaż na aukcjach, jeśli nie prowadzi się działalności gospodarczej.

Przepisy niedoskonałe

Podatek należy zapłacić od każdego sprzedanego przedmiotu, który był w posiadaniu sprzedającego krócej niż 6 miesięcy. Dochód uzyskany z takiej sprzedaży należy wpisać do formularza PIT w rubryce inne dochody i zapłacić podatek. Dla osoby, której roczne dochody nie przekraczają pierwszego progu będzie to 19%. Podatnicy, którzy progi podatkowe przekroczyli, zapłacą również większy podatek za aukcje - odpowiednio 30 lub 40 procent.

Opodatkowanie aukcji internetowych
przedmiot aukcji podatek kto płaci
przedmioty, które posiadamy krócej niż 6 miesięcy dochodowy
19, 30 lub 40%
sprzedający
przedmiot droższy niż 1000 zł PCC
2%
kupujący
łączna sprzedaż za ponad 10 tys. euro* VAT
22%
sprzedający

*w roku 2008 limit wynosi 50 tysięcy złotych

W roku 2007 zmieniły się natomiast zasady w podatku od czynności cywilnoprawnych. Kupując na aukcji od osoby fizycznej przedmiot droższy niż 1000 złotych, trzeba zapłacić podatek PCC. Obowiązek - w odróżnieniu od poprzednich lat - spoczywa na kupującym, a sprzedawca nie zawsze informuje o tym w opisie aukcji.

Duże wątpliwości budzi kwestia obowiązkowego zakładania działalności gospodarczej przez tych sprzedawców, którzy na aukcjach sprzedają dużo i często. Przepisy pod tym względem są mocno nieprecyzyjne - działalność gospodarczą powinien zarejestrować każdy uczestnik aukcji, który zarabia na nich w sposób zorganizowany i ciągły. Przepisy nie precyzują jednak tych terminów.

Kiedy osoba staje się firmą?

Użytkownik kupuje na aukcjach internetowych książki. Po przeczytaniu sprzedaje je, również na aukcjach. Co miesiąc przez jego ręce przechodzi w ten sposób 10 książek. W ciągu roku jest ich około 150. Żadnej książki nie trzyma dłużej niż 6 miesięcy. Rocznie ze sprzedaży ma 1000 złotych przychodu. Czy w takiej sytuacji trzeba założyć działalność gospodarczą? Jak oszacować dochód?

- Jeżeli celem zakupu było wykorzystanie towarów na cele osobiste, wówczas późniejsza ich sprzedaż nie powinna być traktowana jako działalność gospodarcza, mimo regularności transakcji i spełnienia warunku ciągłości - tłumaczy Krzysztof Gratka z biura Accreo Taxand. - Nie zwalnia to jednak od zapłaty podatku dochodowego. Dochodem do opodatkowania będzie cena uzyskana ze sprzedaży pomniejszona o koszt zakupu towaru oraz prowizje zapłacone przy sprzedaży danej rzeczy.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy towar kupiony został od razu z myślą o sprzedaży. Na przykład dziesięć odtwarzaczy mp3 na bazarze, żeby sprzedać je z zyskiem w internecie.

- Takie działanie będzie potraktowane jako zorganizowana działalność - mówi Zbigniew Wiliński, specjalista od podatkowych aspektów internetowego handlu z Urzędu Skarbowego Wrocław Psie-Pole. - W takiej sytuacji sprzedawca powinien zarejestrować działalność gospodarczą.

Jakie dokumenty zachować?

Ważne, żeby mieć dokumenty potwierdzające daty transakcji, wysokość poniesionych kosztów oraz uzyskanych przychodów - cenę zakupu, cenę sprzedaży i wartość prowizji dla platformy aukcyjnej.

- Dowodami takimi mogą być np. dane z serwisu aukcyjnego lub wyciągi bankowe - wyjaśnia Krzysztof Gratka.

Dokumentacja taka jest bardzo ważna. Jeżeli użytkownik aukcji nie ma rachunku, faktury czy choćby zarchiwizowanej strony z serwisu aukcyjnego, nie udowodni ile zapłacił na za przykładową książkę, którą potem sprzedał. W takiej sytuacji musi policzyć podatek od całej kwoty sprzedaży, a nie tylko od tej, którą na transakcji zarobił.

Identyczny problem pojawi się w sytuacji, jeżeli uczestnik aukcji nie będzie w stanie wykazać 6-miesięcznego okresu używania sprzedanego przedmiotu. - Transakcja sprzedaży tego towaru również będzie podlegać opodatkowaniu - przestrzega specjalista Accreo Taxand.

Skala podatkowa za rok 2007
wysokość podatku od aukcji zależy od sumy Twoich dochodów*:
Podstawa obliczenia
podatku w złotych
Podatek wynosi
Ponad do

43 405 PLN 19% minus 572,54 PLN
43 405 PLN 85 528 PLN 7 674 zł 41 gr + 30% nadwyżki ponad 43 405 zł
85 528 PLN
20 311 zł 31 gr + 40% nadwyżki ponad 85 528 zł

* Jeżeli w 2007 roku nie zarobisz więcej niż 3013,37 zł, podatku nie będziesz płacił w ogóle.

Odsprzedając towar kupiony w sklepie, trzeba więc zachować fakturę, rachunek albo paragon. Jeśli kupowaliśmy na aukcjach - przyda się zestawienie transakcji. Na Swistak.pl pełne archiwum dostępne jest po zalogowaniu. W przypadku Allegro i eBay trzeba poprosić administratorów o przesłanie wykazu dla swojego konta. Historię transakcji z serwisów aukcyjnych należy przechowywać przez pięć lat, na wypadek kontroli skarbowej.

Warto pamiętać, że w przypadku handlu na aukcjach kosztem, który można, a nawet trzeba uwzględnić w obliczaniu podatku, są prowizje dla platformy aukcyjnej.

- Technika obliczania podatku dochodowego nakazuje odliczanie tego typu kosztu od przychodu osiąganego przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością - tłumaczy Krzysztof Gratka.

Skarbówka kończy z pobłażliwością

Fiskus ma prawo zbadać wszystkie transakcje użytkowników platform aukcyjnych w ciągu ostatnich pięciu lat. Z tej możliwości urzędnicy korzystają coraz częściej, prosząc serwisy aukcyjne o zestawienia archiwalnych transakcji.

- Urzędy kontrolują przede wszystkim tych sprzedawców, którzy w ciągu roku zarobili ponad 1000 złotych - przyznaje Rafał Agnieszczak z serwisu Swistak.pl. - Na naszym forum, poświęconym podatkom ten temat pojawia się bardzo często.

- Powód jest prosty: wyeliminowanie szarej strefy i nieuczciwej konkurencji w e-handlu - podkreśla Zbigniew Wiliński. - Działamy w interesie legalnych firm, którym trudno konkurować cenowo z kimś, kto nie ponosząc kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej może oferować te same towary w niższych cenach.

Jeśli kontroler skarbowy uzna, że sprzedawca powinien, a nie zapłacił podatku - będzie musiał uiścić należność z odsetkami. Nawet za transakcje sprzed pięciu lat. Gorzej, jeśli urzędnicy dojdą do wniosku, że sprzedaż na aukcjach miała charakter niezgłoszonej działalności gospodarczej. Wówczas podatnikowi grozi w najlepszym przypadku grzywna, a w najgorszym - sprawa karna skarbowa.

Najbardziej spektakularnym przykładem sankcji, jakie mogą grozić za unikanie płacenia podatków za handel na internetowych aukcjach jest historia pewnego małżeństwa ze Szczecina. Anna i Bogdan N. przez trzy lata handlowali na Allegro sprzętem AGD. Muszą zapłacić 1,5 miliona złotych zaległego podatku. Grozi im również 5 lat więzienia.

Pomoc doraźna

- Przy podatkach od aukcji w większości wątpliwych sytuacji wystarczy zdrowy rozsądek. Kierujmy się logiką - podkreśla Zbigniew Wiliński.

Serwisy aukcyjne co prawda nie udzielają porad podatkowych, ale na ich forach można znaleźć wątki poświęcone podatkom, gdzie poruszona i wyjaśniona jest większość przypadków, z którymi zetknąć się może osoba sprzedająca na licytacjach. Jest duża szansa, że ktoś z użytkowników platformy aukcyjnej miał podobną sytuację i nasz przypadek będzie opisany i wyjaśniony.

Ciekawa dyskusja na temat podatków od aukcji toczy się również na forum Money.pl.

Sytuacje wątpliwe

Kiedy sprzedający ma wątpliwości, czy i jaki powinien zapłacić podatek oraz czy musi zarejestrować działalność gospodarczą, może o to zapytać w Krajowej Informacji Podatkowej, pod numerem telefonu 0801 055 055.

Informacja taka nie ma jednak wiążącej mocy prawnej. Jeśli więc Urząd Skarbowy inaczej oceni sytuację, może wydać inną decyzję. A to oznacza kłopoty. Jedyna możliwość zdobycia opinii, którą musi respektować każdy Urząd Skarbowy w Polsce, to pisemny wniosek na formularzu ORD-IN do dyrektora jednej z czterech Izb Skarbowych: w Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu lub Warszawie.

Organy upoważnione przez Ministra Finansów
do wydania interpretacji indywidualnej
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy organ właściwy dla województw:
kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie
adres do korespondencji organu:
Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu,
ul.Św.Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach organ właściwy dla województw:
małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie
adres do korespondencji organu:
Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej,
ul.Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu organ właściwy dla województw:
dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie
adres do korespondencji organu:
Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie,
ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie organ właściwy dla województw:
lubelskie, łódzkie, mazowieckie, oraz wnioskodawcy, który ma miejsce zamieszkania lub siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
adres do korespondencji organu:
Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku,
ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
źródło: Krajowa Informacja Podatkowa

Formularz w wersji elektronicznej można wypełnić i wysłać również na stronie Krajowej Informacji Podatkowej - www.kip.gov.pl. We wniosku należy opisać dokładnie wątpliwą sytuację i zapłacić 75 złotych za wydanie decyzji. Dyrektor ma na odpowiedź 3 miesiące. Opinia jest jednak dla skarbówki wiążąca. Osoby, które potrzebują stuprocentowej pewności powinny więc wysyłać zapytania już teraz, żeby otrzymać decyzję przed ostatecznym terminem składania PIT-ów.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi:fiskus, podatek, podatki, urząd skarbowy, ebay, allegro, aukcje, świstak
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

MariuszM / 109.231.9.* / 2014-12-04 21:33
Witam,
Może ktoś już był w takiej sytuacji i będzie w stanie udzielić jakiejś rady.
W październiku otrzymałem nagrodę o wartości 2000zł od której zapłaciłem podatek 10%. Sprzedałem w listopadzie nagrodę na Allegro za 1200zł. Czy mam obowiązek uwzględniania tego w zeznaniu podatkowym?
Kilka dni temu otrzymałem drugą nagrodę o wartości rynkowej około 3700zł (podatek w tym wypadku pokryła firma nagradzająca). Jeżeli sprzedam tą nagrodę poniżej wartości rynkowej, dajmy na to 3000zł, czy będę musiał płacić podatek?
pozdrawiam
wiwan / 2014-12-05 10:57 / Tysiącznik na forum
SKoro zbycie nastąpiło przed upływem pełnych 6 mc. kalendarzowych to jest to źródło dochodu podlegające PIT, a więc do wykazania w zeznaniu rocznym w 'innych źródłach'. Zapłacony podatek od wygranej z tego nie zwalnia oraz NIE stanowi (art. 23 ust. 1 pkt 12 ustawy o PIT) KUP, który pomniejszy przychód ze sprzedaży.
Jako koszt nabycia należy podać wartość nagrody, jaką przyjęto do obliczenia podatku od nagrody.
Z tej transakcji zatem nie będzie dochodu.
Podobnie z drugą transakcją.

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

Maluśka / 83.27.218.* / 2014-08-19 15:03
Witam a ja mam pytanie, kocham kwiaty w ogrodzie,,,Kupuje sobie nowości i gdy mi się tego sporo nazbiera odsprzedaje nadwyżki by mieć miejsce na nowe.W całym roku może zarobie 500 zł może i mniej i czy mogą się mnie czepiać że sprzedaje kwiaty z ogrodu...Niema określenia czy kwiat jest nowy czy stary I czy można określić na jaką kwotę mogę zarobić rocznie na nadwyżkach...tak bym była spokojna...Pozdrawiam

Re: Poradnik: Podatki od sprzedaży na Allegro

strubak / 2014-07-07 22:05
Witam. Kupiłem ostatnio 10 rzeczy razem za okolo 150 zł. chciałbym je wystawić na Allegro,na jednej rzeczy zarobiłbym 20 zł co daje nam 200,ale dowiedziałem się, że muszę zapłacić podatek albo zalożyć działalność. Płacy z tyt. umowy mam 2000 do tego miesięczne wpływy 200 z Allegro. Muszę się rozliczać ? czy pozbyć się tego by nie zakładać działalności. Pozdrawiam
wiwan / 2014-07-08 09:17 / Tysiącznik na forum
Już w tym wątku to padło- o obowiązku założenia DG decyduje rozmiar, częstotliwość, cel działania itd.
Jeśli jest spełnione kryterium owych 6 miesięcy- wydaje się, że przy tej skali wystarczy dochód po prostu wykazać w rozliczeniu rocznym, a więc opodatkować.

Re: Poradnik: Podatki od sprzedaży na Allegro

mmcw / 83.28.244.* / 2014-06-11 20:35
Kupiłam jakiś czas temu 3 obudowy do telefonu i chce je sprzedać np na Allegro ,są używane ,czy będę musiała zapłacić podatek jeśli uda mi się je sprzedać po np 50 zł a nie mam stałego dochodu jestem studentkom . Chce tylko sprzedać jednorazowo te 3 obudowy .
wiwan / 2014-06-12 09:06 / Tysiącznik na forum
Przeczytaj artykuł przewodni do wątku. Co prawda skala podatkowa jest już nieaktualna, ale zasada 6 miesięcy nadal obowiązuje.

Zaliczki w trakcie roku nie ma, więc to, czy finalnie owa sprzedaż zostanie opodatkowana będzie wynikać z rozliczenia rocznego, gdzie dochód zostanie zsumowany z innymi dochodami.
Dopiero przekroczenie rocznego dochodu 3091 zł ze wszystkich źródeł podlegających podatkowi na zasadzie ogólnej skutkuje zapłatą podatku.

Ale nawet dochody mniejsze należy w rozliczeniu rocznym wykazać. Dochodów ze sprzedaży ruchomości po upływie 6 miesięcy nie wykazuje się.

Re: Poradnik: Podatki od sprzedaży na Allegro

Felino / 93.154.217.* / 2014-02-26 01:26
Sprzedaję na Allegro rzeczy ze śmietników.
Czy obowiązuje mnie podatek od sprzedawanych śmieci?

Re: Poradnik: Podatki od sprzedaży na Allegro

Edi32 / 213.241.92.* / 2014-01-13 15:11
Witam wszystkich forumowiczów mam takie pytanie. Sprzedaje na allegro od paru lat, używaną odzież za niewielkie kwoty, rocznie uzbiera się około 5000zł, ubrania pochodzą z ciucholandów ale i sporo sprzedałem swoich własnych. Większość rzeczy szła zawsze z licytacji od 1zł. Nie płaciłem nigdy nic do US tylko standardowe opłaty allegro. Aktualnie chcę otworzyć swoją działalność handlowo usługową, a dokładnie sklep internetowy na allegro z odzieżą sportową! I w tym momencie nie wiem jakie mam zrobić opłaty? Czy musze zapłacić podatek za np. 4 lata wstecz co handlowałem na allegro? Czy np. tylko za ostatni rok? A może nic nie muszę płacić tylko otwieram działalność i od teraz wszystko już legalnie opłacać? Jeśli muszę robić opłaty za te lata co nie płaciłem to w jakiej wysokości ile%? Nie posiadam rachunków z second handów wszystko wyrzucałem./ a jak sprzedawałem swoje rzeczy to przeważnie dodawałem rachunek jak były te rzeczy jeszcze na gwarancji jeśli nie to wszystko szło do kosza.

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

Karola07 / 93.233.104.* / 2013-04-26 22:08
Witam!
Mam pytanie. Zrobiłam sobie zestawienie sprzedanych produktów na allegro. W ciągu dwóch lat sprzedałam za kwotę łączną 1231zł. Są to różnego rodzaju przedmioty, poprostu to co było mi niepotrzebne w domu. Czy powinnam zapłacic za to podatek do US?
belladonna / 2013-04-27 19:43 / Tysiącznik profesjonalny
Jak tematyka brzmi "sprzątanie szafy" to możesz spać spokojnie :)

Źródłem przychodu jest sprzedaż rzeczy ruchomej, którą posiadaliśmy krócej niż 6 miesięcy liczone od końca miesiąca kiedy ją nabyliśmy. A do opodatkowania jest dochód, czyli przychód minus koszty uzyskania (np cena zakupu itp.) :)
Wacki / 94.254.193.* / 2013-03-02 12:51
Zależy ile sprzedaje jeśli raz w roku za 800 zl coś, mało tego że dowali allegro mi 3% to jeszcze państwo Polskie przeciez kasa każdemu musi się zgadzać ....
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

benia112wa / 83.27.146.* / 2012-12-26 22:04
Witam,
Mam kilka problemow jako pocztakujaca w biznesie, prosze was o pomoc w miare mozliwosci

1. Sprzedaje odziez na all
2. rozliczam sie w formie ryczaltu 3%
3. prowadze ewidencje sprzedazy, dzienne zestawienei sprzedazy i ewidencje przychodu.

i teraz moje pytania :)

1. jak zrobic remanent poczatkowy? (nie zrobilam go do tej pory, ale pamietam rzeczy ktore wnioslam do firmy jako kupione przez rozpoczeciem dzialanosci).

2. czy rzeczy ktore np. dostalam od rodziny na rozpoczecie dzialalnosci i nie mam na nie faktury ani rachunkow moge swobodnie wprowadzic do remanentu pocztakowego i pozniej uwzglednic je w remanencie koncowym (jesli zostaly na stanie)??

3. jak ma wygladac moj remanent koncowy? nie jestem vatowcem, czy podaje w takim przypadku tylko ilosc i ceny brutto czy cos jeszcze?

4. nie prowadze ksiazki przychodow i rozchodow czy zatem mam pominac wpisywanie stanu remanentow i trzymac je wylacznie do wgladu?

5. czy w moim wypadku remanent koncowy ma jakis wplyw na moj dochod roczny? dodam ze co miesiac jak na razie nie uzyskiwalam dochu byl on = zero

6. czy musze wprowadzac do remanentu poszczegolne towary po kolei np. kupilam 4 bluzki po 20 i 6 bluzek po 40 a zostalo mi 3 blzki, to mam napisac ze 1 z tych po 20 i 2 z tych po 60 czy moge ogolnie ze zostaly mi 3? tylko po jakiej cenie wtedy? jeju tego sie przeciez nie da ogarnac :(


bardzo prosze o pomoc

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

beta03 / 2012-06-27 16:05
Czy sprzedając na allegro stare, używane książki muszę płacić od nich podatek?

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

mamonans / 213.216.88.* / 2012-03-22 13:51
czy musze założyc dzialanosc gospodarcza jesli sprzedawalem karykatury na allegro?? dodam ze nigdzie nie pracuje i zarobilem na nich przez dwa miesiące 400 zl

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

mireczek52 / 2012-03-05 12:11
Witam

W 2011 r sprzedawałem na allegro,czasami były to używane rzeczy z domowej szafy a czasami nowo kupiony film czy gra która nie przypadła mi do gustu.
W ostatnim kwartale sprzedaż znacznie wzrosła do kilkudziesięciu nawet sztuk.
W sumie przychód za cały rok sięgnął 12tys a dochód po potrąceniu wszystkich możliwych kosztów był prawie 4tys.
W kosztach ująłem opłaty allegro jak prowizje za sprzedaż czy wystawienie towaru, posiadam faktury zakupu towarów oraz paragony a także potwierdzenia nadania wysyłki z poczty polskiej czy wszystkie udokumentowane transakcje na allegro,

Nie prowadziłem DG ale teraz chcę rozliczyć to w picie za rok 2011.Oczywiście zapłacę przez to podatek.

Pytanie brzmi:
Wpisuję to wszystko w "inne źródła" czy US może wezwać mnie w celu wyjaśnienia skąd są te kwoty?

czy będę musiał jeszcze coś dopłacić?

proszę o radę

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

gjhjvmn / 94.101.24.* / 2012-02-26 01:35
chciałbym sie spytać czy kupując przysłowiowe 30 mpetrujek na bazarze i zarabiając na każdej np 10zł, czyli razem 300zł... powiedzmy raz na 2 miesiące
musiałbym zakładać firme?

zakładając ze normalnie pracuje w firmie i zarabiam 30000zł rocznie.

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

123allegro456 / 94.240.25.* / 2012-02-15 02:12
Witam,

potrzebuję pomocy.
Sprzedaje konta premium, klucze do gier itp. tyle że mój dochód wynosi okolo 2tys.
Kwota wolna od podatku to 3000zł ale czy to łącznie z pracą czy oddzielnie?
Muszę zakładać działalność żeby to sprzedawać?

Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

0gi1986 / 83.31.43.* / 2012-02-09 15:40
Wystarczy się zatrudnić gdzieś pracować legalnie , pracodawca za ciebie będzie płacił ZUS dwóch zusów nie możesz opłacać w między czasie mieć sklep internetowy , który obsługujesz po godzinach zostań vatowcem bo na książce przychodów i rozchodów i tak musisz zapłacić podatek i tak więc nie ma różnicy. Idziesz rejestrujesz działalność gospodarczą jeżeli wykazujesz dochód to płacisz podatek jeżeli nie to jego nie płacisz :) i po problemie ! :)

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

dexxxterek / 2011-12-11 09:29
Witam

Otrzymalem takiego oto maila niby to z urzędu Skarbowego:

"Szanowny Panie !

W związku z podejrzeniem prowadzenia niezarejestrowanej działalności gospodarczej, wzywam Pana do niezwłocznego złożenia pisemnych wyjaśnień oraz przesłania skanów dokumentów: NIP, REGON, wpis do ewidencji. W wyjaśnieniach należy zawrzeć informacje o sposobie ewidencjonowania przychodów.

Korespondencja na adres urzadskarbowy5@prokonto.pl

Starszy Inspektor Witold Zarychta
Urząd Skarbowy Łódź Polesie
ul. 6 Sierpnia 84/86 90-646 Łódź tel. 42 25 46 000"

Dostalem go w sprawie wystawienia nowego przedmiotu o wartości 850zl. Aukcje usunalem ale dostalem kolejne maile ze spawra juz zostala zgloszona do odpowiednich organow. Dodatkowo kupił ode mnie przedmiot z innej aukcji i dostalem nastepnego maila maile ze spawra juz zostala zgloszona do odpowiednich organow powolujac sie na dane co mam na allegro

Sprawa mi troch e smierdzi, gdyż:
- od kiedy US wysyla maile?
- mail jest z US nie z mojego miasta
- mail jest wyslany z jakiegos hostnigu a nie z domeny US
- nigdzie nie moge znalezc ze osoba z maila pracuje w US
- podany nr telefonu jest ogolny do US
- mail przyszedl z konta bez aktywacji z 0 komentarzami
- nr telefonu z konta jest fikcyjny (komórkowy)
- Konto zarejestrowane na US (???)

Czy tylko mi sprawa smierdzi czy US wysyla teraz maile i kupuje przedmioty na allegro zeby zdobyc dane? jesli tak to mowie od razu ze przedmiotu nie posiadalem, moglem go okazyjnie kupic i sprzedac dalej. Co w takim wypadku?
Barabasz454 / 83.21.118.* / 2014-05-23 10:35
Jeśli sprzedałeś 1 lub kilka rzeczy do kwoty 1 000 zł to nie płacisz podatku . Jeśli handlujesz , a udowodnią to - masz "przerąbane".
wiwan / 2014-05-23 10:43 / Tysiącznik na forum
Nie ma takowego limitu 1000 zł przy podatku dochodowym. Jest takowy przy PCC, a więc po stronie kupującego ruchomość o wartości wyższej, gdy transakcja nie ma okoliczności:

1. w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym;

2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron umowy jest:
a) opodatkowana podatkiem VAT,
b) zwolniona z VAT, z wyjątkiem:
– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

3. które w rozumieniu przepisów prawa celnego stanowią towary:
a) wprowadzone do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego,
b) objęte procedurą składu celnego.

Także jeżeli nabywamy coś od podatnika VAT lub sami jesteśmy podatnikiem VAT (dotyczy to także podmiotów, które wybrały zwolnienie podmiotowe z VAT).

Co zresztą jest w artykule przewodnim do wątku napisane.
tnt123 / 83.4.181.* / 2012-01-15 13:02
nie jestem specjalista, ale moim zdaniem ktos sobie robi z Ciebie jajca, skoro w google nie ma takiego adresu e-mail to znaczy ze on nie nalezy do instytucji panstwowej:P
Opron / 2012-03-22 16:44
zawsze możesz napisać do US ze otrzymujesz maile z takiego adresu (nie podawać treści) i że osoba pisząca do ciebie podaje się za US i prosisz o zweryfikowanie tego maila.

Re: Kupujesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

pthu.agatom@wp.pl / 78.131.195.* / 2011-12-04 18:58
witam
a co jeśli kupiłam rzecz za 1450 od sklepu internetowego na allegro i otrzymam paragon lub rach?to też płacę podatek?
sterydo1982 / 178.36.227.* / 2012-02-18 19:39
tak powinnaś zapłacić podatek PCC jakies 2 % od wartości. Kazdy zakup na allegro powyżej 1000 zł podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilno prawnych i opłacenie tego podatku spoczywa na osobie kupującej
rudaa / 178.43.12.* / 2012-06-28 13:07
;D:D wez bo uwierzy jeszcze!
belladonna / 2012-03-13 18:50 / Tysiącznik profesjonalny
Ni prawda..... jak mamy paragon, czy FV nic nie płacimy.... jeśli kupujemy na allegro coś BEZ paragonu lub FV o wartości ponad tysiąc zł, to wtedy traktowane jest to jako umowa kupna i składamy PCC płacąc 2% :)
masakra666 / 195.116.31.* / 2012-03-13 18:39
nawet jesli sprzedający był płatnikiem VAT?

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

ZblakanyMICHAL / 87.206.138.* / 2011-10-13 18:50
Pomocy proszę:
A ja mam 13 lat i chcę sprzedawać z konta JUNIOR.
Ale jak? Na allegro piszą, że mam odprowadzić podatek, ale jak wejdę do skarbówki, i powiem, że chcę się rozliczyć to mnie wyśmieją i powiedzą: do zobaczenia za 5 lat.
A ja chcę sprzedawać , bo mam swoje produkty.
Ale co zrobić. Bo po coś konto JUNIOR jest.
Mama mi mówi, że nie chce ewentualnie sprawy w sądzie i 5 tys kary.
Co zrobić aby było legalnie.
Czy skarbówka może się podszyć pod klienta i udowodnić ,,nielegalną'' sprzedaż.
Proszę o odp: michal555@onet.com.pl
Lub tutaj.
Nikodem510 / 95.49.103.* / 2011-12-01 09:07
Michale nie masz co się martwić. Jeżeli pójdziesz do skarbówki nikt nie ma prawa cię wyrzucić. Po podejściu do okienka, wytłumacz całą sytuacje urzędnikowi i myślę, że na pewno coś z tym zrobi.
ZblakanyMICHAL / 87.206.138.* / 2012-02-17 16:46
Witam!
Mam skarbówkę na przeciwko bloku. Do jakiego okienka podejść?
aaaaaakkk / 89.72.34.* / 2012-12-25 13:02
do otwartego
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

Bugs Bunny / 2011-10-13 15:40
Witam
Jak zalegalizować sprzedaż na allegro rzeczy na które nie mamy faktury ani paragonu zakupu, jedynym dowodem zakupu jest wyciąg z karty kredytowej lub z konta bankowego, chodzi o stałą sprzedaż takich artykułów chciałem to robić legalnie i płacić od tego podatek.

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

MKnobek / 46.151.139.* / 2011-07-21 21:16
Mam pytanie: otóż sprzedaję na allegro nawozy do akwarium nie przekroczyłem jeszcze progu 3000zł, mam zamiar zarobić ok 10.000zł i tu rodzi się moje pytanie czy muszę zakładać działalność aby sprzedawać dalej mój nawóz? i czy wystarczy jak się rozliczę z US odliczając od zarobionej kwoty 18% ?

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

marta5524 / 77.254.83.* / 2011-07-14 15:58
Rozumiem, że jeżeli nie pracuję i kwota rocznej sprzedaży na serwisach aukcyjnych nie przekroczy 3.091zł to nie muszę niczego płacić US, niezależnie od tego czy posiadałam sprzedane rzeczy pół roku, czy nie?
szklarek / 2011-07-15 10:45 / Tysiącznik na forum
Nie.
Jeśli- były używane,posiadane ponad 1/2 roku- nie wykazujesz w rozliczeniu rocznym, nie płacisz podatku.
Jeśli krócej, nowe- wykazujesz w rozliczeniu rocznym bez względu na kwotę i opodatkowujesz łącznie z dochodami z pracy.
marta5524 / 77.254.83.* / 2011-07-15 12:10
A jeśli nie pracuję, to rozliczam jakiś osobny pit, gdzie opodatkowuje osobno dochody ze sprzedaży? Czy jak?
szklarek / 2011-07-15 19:30 / Tysiącznik na forum
A rzeczywiście- nie doczytałem, że nie pracujesz. Ale to nic nie zmienia jeżeli chodzi o rozliczenie- dochód z allegro wykazujesz na PIT-36 w terminie do końca kwietnia roku następnego w wierszu "inne źródła". Nawet gdybyś pracowała byłby to ten sam formularz.
Przy tej kwocie ( tj. do 3091 zł ) podatek będzie 0.
marta5524 / 77.254.83.* / 2011-07-16 14:32
Więc jeśli wynosi 0 nie musze go wykazywać, a jeśli przekroczę ta kwote muszę, tak? Czy musze wykazać mimo wszystko i poprostu wynosi on 0?
belladonna / 2011-07-16 16:39 / Tysiącznik profesjonalny
Wszystko wykazać i po prostu wynosi on zero. Utarło się stwierdzenie "kwota wolna" i stąd niejednokrotnie niezrozumienie o co chodzi... dochód wykazany w PIT jest dochodem podlegającym opodatkowaniu, aczkolwiek do kwoty 3 091 nie powstają obowiązki podatkowe, czyli to jest dochód podlegający opodatkowaniu, od którego nie powstają obowiązki podatkowe, a nie dochód zwolniony z podatku... dochody zwolnione z podatku nie wykazuje się w PIT... a Twoje zwolnione nie są... rozumiesz?
michal11 / 176.97.95.* / 2012-01-10 12:03
Witam, mam pytania do znających ten temat : jak na allegro zrobić roczne zestawienie sprzedaży np. za 2011 rok ,tak aby wiedzieć z jakiej kwoty rozliczyć się z US i sprawdzić czy się przekroczyło tę kwotę 3091 czy nie. Czy ta kwota 3091 dotyczy tylko i wyłącznie sprzedaży na aukcjach tj. sprzedaż rzeczy jakieś plus koszt wysyłki i koszt wystawienia aukcji czy też jeżeli ktoś pracuje np. jako piekarz i z tego tytułu ma dochód a sprzedał na allegro kilka używanych przedmiotów to te dochody z tytułu pracy zarobkowej (piekarz ) i sprzedaż na allegro łącznie muszą nie przekroczyć 3091 aby kwota była wolna od podatku, czy też chodzi tu tylko o łączną wartość sprzedaży na allegro - w skali roku aby nie przekroczyła 3091 . Proszę o odpowiedź

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

SemirStilic / 89.76.117.* / 2011-05-07 20:36
A jaki mam 'dochód' jeśli kupiłem coś za 2000zł (mam dowód zakupu) po 7 miesiącach mi się znudziło i sprzedałem używane za 1500zł. Nie mam działalności gospodarczej. Rocznie zarabiam przyjmijmy że ponad 4tyś. Bo w PIT chyba nie mogę sobie wpisać straty...

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

afrodyta2 / 83.22.247.* / 2011-03-27 14:25
Mam pytanie. Jeśli chcę na allegro sprzedać kilka swoich obrazów to czy muszę się rozliczać urzędem i płacić jakiś podatek czy zakładać działalność gospodarczą?Czytałam, że jeśli przedmiot jest straszy niż 6 miesięcy to nie trzeba, a co jeśli wykonałam go sama?
squun / 78.133.227.* / 2011-04-01 09:20

a co jeśli wykonałam
go sama?


może to podchodzić pod działalność gospodarczą

Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

lulusia / 193.239.59.* / 2011-03-14 01:33
ufff, juz nie potrzebuje odpowiedzi, na 2011 ok 3020 to kwota zwolniona od podatku, ja tyle nie zarobie, choćbym się bardzo starała;-) plus- mam wszelkie dowody poniesionych kosztów.
po analizie przepisow i stawek bardzo się dziwię osobom, które tak narzekają na podatki płacone za sprzedaż na allegro- myślę, że w większości przypadków wynika to z niewiedzy.
nikt nie będzie Państwa ścigał za sprzedaż starych ubrań, nawet jeśli nie macie paragonów za chocby używane ubranka dziecięce- no bez przesady:-)
jeżeli tak jak ja, dorabiacie sobie 'od wielkiego dzwonu' jakąś małą sumkę, a poza tym nie pracujecie- do 3000 zł rocznie dochodu (tylko pamiętajcie o dowodach poniesionych kosztów- przelewach/fakturach/paragonach)- nic nie płacicie. pamiętajcie też, że koszty to nie tylko sam zakup przedmiotu, ale prowizja dla allegro i choćby- transport paczki na pocztę (!).
a dlaczego protestować mieliby ci, którzy zarabiają więcej? przecież tu widać, że prowadzona jest jakaś działalność zarobkowa. bądźmy fair- inni płacą podatki, też je płaćmy.
choć kwestia tego, czy podatki w tej wysokości są odpowiednie, to inna bajka- moje poglądy są absolutnie temu przeciwne, ale podporządkowuje się woli większości- ach ta demokracja (dzięki wielkie za wybieranie socjałów... w życiu sie nie dorobię).

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

lulusia / 193.239.59.* / 2011-03-14 01:16
hej:-) nie wymiguję się od niczego, więc bardzo chętnie zapłacę podatek, o ile rzeczywiście muszę. moja 'akcja sprzedażowa', trwała niecały miesiąc, wątpie, czy będzie trwala dłużej (pewnie wystawię kilka rzeczy, których uzywałam dłużej niż 6mcy i mam na to paragony, standardowa odsprzedaż ciuchów). aktualnie wystawiłam kilka par obuwia kupionych w promocyjnej cenie, z czego większość zamawialam dla znajomych i z nich zrezygnowały- musiałam się pozbyć butów, kilka par kupiłam z zamiarem odsprzedaży. nie uważam jednak, że powinnam rejestrować działalnośc gosp, gdyż było to działanie tylko i wyłącznie jednorazowe- jestem pewna, że to jednak nie pomysl na zarobek dla mnie, nie da się pogodzić tego czasowo ze studiami (szacując większe kwoty, więcej aukcji...). w sumie mój zarobek nie przekroczy 650 zł. proszę o odpowiedź!:-)

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

CarlaBB / 2011-02-28 14:59
Przepisy nie są jasne, wiele osób tak jak ja sprzedaje drobne rzeczy bardzo rzadko. Wystawiłam na Sprzedajemy.pl ciuszki, z których wyrósł mój syn, ale co dalej. Jesli uda mi sie sprzedać wszystkie zrobię około 500 zł, to też trzeba gdzieś odnotować?

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

q1 / 83.4.141.* / 2010-08-23 23:49
w Polsce tylko na lewiznach sie dorobisz. SYF.

QUO VADIS POLAND?

Mew / 188.93.162.* / 2010-02-13 21:54
To mi przypomina, sytuację z przeszłości, kiedy widziałam jak urząd skarbowy ukarał srogo starego dziadka sprzedającego chrzan..

Żaden problem założyć działalność gospodarczą na sprzedaż 10 szt mp3, tylko niech państwo zniesie haracz do ZUS.
anachoda / 2010-06-28 14:38
A to jak sprzedam na Allegro co kilka miesięcy np po 30 sztuk towaru kupionego wcześniej po okazyjnej cenie, to muszę od razu zakładać dg? Czy wystarczy jak to w rocznym picie odliczę?
H Szatkowski / 2010-07-03 15:46 / Tysiącznik na forum
Wystarczy. Z tym, że zamiast PIT-37 będzie to już PIT-36. Dochód z allegro wykazać należy w rubryce 'inne źródła'.
inka123456 / 80.48.180.* / 2010-04-20 13:22
a co jesli chce sprzedac obraz haftowany krzyzykiem ktory sama wykonalam, powiedzmy za 1500zl?zrobie to po raz pierwszy i nie mam zamieru robic tego w sposob ciagly, do tego nie pracuje tylko sie ucze czy musze zaplacic podatek? bardzo prosze o odpowiedz

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

:))) / 89.75.25.* / 2010-02-13 11:19
Sprzedaje ciuszki po swoich dzieciaczkach ale nie mam na nie paragonu,bo kto to zbiera to w jaki sposób można to udowodnić, że maja już ponad 6 m.

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

:))) / 89.75.25.* / 2010-02-13 11:16
Mam pytanko
Czy ta ktowa ponad 3 tyś to chodzi o kwotę miesięczną czy roczną

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

reca / 80.53.112.* / 2010-02-12 17:26
Takie teksty mają na celu zastraszyć ludzi, jakoś nie widać by urzędy walczyły z szarą strefą. Ludzie jadą do 10000 komentarzy i zmiana konta na allegro, kto to sprawdzi? Będąc ostatnio w US widziałem ich komputery to jest syf więc nie wierzę, że ktoś przegląda coś na tym w necie.... bzdura!!! Szara strefa jest w necie i nikt z nią sobie nie poradzi a już napewno nie US.

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

KLAUDIA111111111111111 / 194.146.217.* / 2010-01-20 00:39
TAK!
-ISTOTNIE -TO WSZYSTKO JEST CHORE!
CHORY SYSTEM!
JESTEŚMY JAK TE MYSZY W KLATKACH
-NIC NAM NIE MOŻANA ZAROBIĆ
W ZESZŁYM ROKU MIAŁAM JAK MI SIE WYDAWAŁO ŚWIETNY BIZNES PLAN-ZACZĘŁAM WIĘC INWESTOWAĆ W SWOJĄ EDUKACJE ŻEBY W OGÓLE MÓC SIE TYM ZAJĄĆ-JAK JUŻ ZROBIŁAM WSZYSTKIE POTRZEBNE UPRAWNIENIA,LICENCJE,ZDOBYŁAM POZWOLENIA I NAPRAWDE ZADAŁAM SOBIE WIELE TRUDU WYDAJĄC NA WSZYSTKO FORTUNE...
ZAREJESTROWAŁAM DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ
MIAŁAM NA NIEJ ZAROBIĆ W NAJGORSZYM INAJMROCZNIEJSZYM SCENARIUSZU 25000 W CZASIE SEZONU LETNIEGO
PRZEŻYŁAM WIELE PRZYGÓD ,WIELE SIE DOWIEDZIAŁAM,DOŚWIADCZYŁAM I NAUCZYŁAM
LEKCJA NR.JEDEN! -NIE ZAKŁADAJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ JEŻELI NIE JESTEŚ MULTIMILIONEREM NIE MASZ WSZĘDZIE PLECÓW I CENNYCH ZNAJOMOŚCI
ZAMIAST 25.000ZŁ MIAŁAM 8.000ZŁ DŁUGÓW TAKI BYŁ WYNIK MOICH AMBICJI.
NAJLEPIEJ JEST NIC NIE ROBIĆ KOMBINOWAĆ I BRAC ZASIŁKI!
TEN KRAJ TO SYF!!!!!!
nazwazarezerwowana / 109.110.217.* / 2011-04-09 01:20
hehe to klaudia jesteś frajer jak większość biznesmenów na kredytach:)
banda niewypłacalnych cwaniaków.

Ja jednak polecam pojechać na zachód zapier... i dopiero z kapitałem myśleć o działalności, ale takim kapitałem co nie jest oprocentowany 20%. Po takiej pracy ma się tyle doświadczeń i kasy, że można zacząć budować sobie plecy:)
jakoby / 78.88.57.* / 2010-07-02 19:48
100% racja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
radoart / 109.196.145.* / 2010-06-28 14:12
Dlatego własnie nie należy głosować na socjalistów. Korwin-Mikke od dawna tłumaczy to ludziom i podaje recepty na tą chorobę a ludzie go biorą za wariata i dlalej głosują na socjalistów!
Tak więc pretensje można mieć jedynie do siebie samego.

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

pawcio567 / 212.14.62.* / 2009-09-22 14:50
Jesli moim dochodem jest tylko allegro i zarabiam mniej niz 3 000 zł to nie musze odprowadzac podatków???

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

iksinski / 91.193.197.* / 2009-04-16 00:35
A ja mam takie pytanie. Konto na allegro stoi na mojego brata natomiast wszelkie wpływy z aukcji idą na moje konto bankowe. I kto ma się rozliczać, ja czy brat?
autor 2 / 178.36.150.* / 2011-09-22 18:50
Dobre pytanie... :)

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

absurd / 78.28.26.* / 2009-03-08 13:02
chore jest to wszystko- przypuszczam ze opłaty urzędowe związane z prowadzeniem działalności często przekroczyły by wartość sprzedawanych rzeczy,wiec byłby to zarobek na opłaty, zresztą i z samym zamorzeniem takiej działalności jest problem (mam tu na myśli papirologie,10tys okienek etc,"święte krowy" etc ). Absurd ! Wymagają a nie ma nic w zamian(nawet milej obsługi) ,tylko więcej i więcej :-/

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

bwi / 83.3.66.* / 2009-01-20 10:42
polaska to kraj złodziei - nie tych co sprzedają ale tych co narzucają na to podatek bo ile razy go płacimy - przy zakupie is sprzedaży. przeklęty kraj

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

mariusz140587 / 2008-04-25 17:40
witam zamierzam sprzedawac sprzet na allegro ale jako osoba prywatna nie chce zakladac firmy czy to jest zgodne z prawem. prosze o odpowiedz
z gory dziekuje

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

adam2010 / 2008-03-10 06:20
w niedługim czasie chcę zacząć sprzedawać na allegro różne przedmioty. czy w tej sytuacji muszę założyć działalność gospodarczą jeśli liczba sprzedanych przedmiotów w tygodniu przekroczy ok 4-10szt., czy może wystarczy tylko odprowadzanie podatku z uzyskanego dochodu do US. A jeśli zakupiłem towar przed 6 miesiącami i leżał on u mnie w magazynie i mam na niego fakturę zakupu z taką datą, a chcę go teraz sprzedać czy muszę uiścić za niego podatek po dokonanej sprzedaży.

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

bakemono / 172.206.115.* / 2008-03-01 13:28
Jak wyjaśnia Magdalena Garbacz, ekspert podatkowy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, podatnikami VAT stają się wszystkie osoby, u których wartość sprzedaży przekroczy równowartość 10 tys. euro. Rozporządzenie Ministerstwa Finansów określa, że w 2007 r. jest to 39,7 tys. zł.

Wyjaśniała, że sprzedaż towarów na aukcjach internetowych to taka sama forma sprzedaży, jak np. w sklepie. Więc osoba sprzedająca towar na aukcji internetowej staje się podatnikiem, jeśli sprzeda towary powyżej 39,7 tys. zł. Musi wówczas płacić podatek VAT.

Jak czytamy w ustawie o podatku VAT, z podatku zwalnia się podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym łącznie 10 tys. euro.
=======================================

czyli wiekszosc z nas interesuje tylko podatek dochodowy... O_o?
indigoo / 95.40.109.* / 2010-01-23 19:11
oczywiście wszystko się zgadza, ale to bardziej dotyczy już funkcjonujących firm, które po przekroczeniu progu powinny przejść na rozliczenie z vat. Natomiast każda sprzedaż towaru który został zakupiony mniej niż 6 miesięcy temu lub sprzedaż powtarzalna, typowo w celach zarobkowych, wymaga otworzenia działalności gospodarczej.

sprzedawanie rzeczy własnej produkcji

sz.p. ciekaw / 83.26.220.* / 2008-02-29 00:42
a co z towarami i usługami własnej produkcji? czy wystawianie na allegro freelancerskiej oferty z projektami logotypów, wizytówek, stron internetowych powinno być zarejestrowane jako działalność?
a jeśli ktoś chce dorobić na studiach? Nie mówię tu o masowej sprzedaży, ale takiej "od czasu do czasu" po kilka z wyżej wymienionych rzeczy

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

Zorrozi / 85.89.191.* / 2008-02-24 16:00
A co jak sie oddaje książkę do antykwariatu? Albo jak ktoś odnosi złom do punktu skupu? Też musi zapłacić podatek?

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

sejana / 81.15.197.* / 2008-02-18 13:51
Ja np na allegro sprzedaję ciuszki używane po bliźniaczkach... I od tego też mam zapłacić podatek?? Bzdura.

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

zbulwersowany / 83.17.159.* / 2008-02-15 13:51
Nasze kochane wladze znalazly kolejny sposob jak wyciagnac od nas wiecej pieniedzy. To juz jest kpina. Niedlugo bedziemy placic zaleznie od tego ktora noga rano wstalismy...

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

www_kuba_waszkowiak_com_pl / 2008-02-14 15:18 / Bywalec forum
Jeśli chcesz przekazać 1% swojego podatku za 2007r. organizacji pożytku publicznego, a nie wiesz komu - dowiesz się na
www.kuba.waszkowiak.com.pl
zakładka "Jak wypełnić zeznanie podatkowe?".

Nie zmarnuj swoich pieniędzy! Możesz pomóc dziecku!

www.kuba.waszkowiak.com.pl

.

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

fiil / 87.254.81.* / 2008-02-11 19:56
A co jeśli ktoś nie ma stałego i czasowego zameldowania na terytorium RP
misiekr801 / 94.232.148.* / 2011-12-12 19:03
Witam, powiedzmy że chcę sprzedawać coś na allegro na co nie mam możliwości posiadać faktur ani paragonów, mianowicie perfumy. Proszę o pomoc, może być to e-mail

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

muha / 83.17.72.* / 2008-02-10 12:50
Obalić socjalizm !!!

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

jerz.U. / 89.77.2.* / 2008-02-10 07:45
A co z osobami -omijającymi-allegro?Kto przy zdrowych zmysłach kupi auto,droższy sprzęt RTV,AGD,dzieła sztuki czy choćby zwierzę w ciemno?Na ogół najpierw się jedzie zobaczyć tę konkretną rzecz i kupuje bezpośrednio od wystawcy już z pominięciem allegro.Boże co za strata dla allegro i Urzędu Skarbowego!Dlatego proponuję w tym totalitarnym kraju - gdzie urzędnicy się nudzą-postawić 1 urzędnika przy każdym zalogowanym na aukcjach tak aby czuwał przy tej osobie jak anioł stróż czy czegoś nie sprzedał albo nie kupił!!! Wtedy w Polsce ludzie będą żyli długo i w dostatku........
A tak na poważnie > to pomroczność NIEjasna jakaś......

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

pomroczność NIEjasna przepisów / 85.219.232.* / 2008-02-09 18:52
aaa - proponuję również opodatkować ziewanie, jako czynność powodującą spadek efektywności w pracy, a tym samym sprawiającą zahamowanie pomnażania narodowego dochodu brutto :P. Straty skarbu państwa z powodu ziewania są przecież ogromne :P. W tym celu należy powołać odpowiednią służbę, która będzie kontrolować ilość ziewań i naliczać stosowne podatki. Oczywiście ta służba musi być należycie uposażona oraz wyposażona w komórki, laptopy, służbowe samochody. W celu dobrej organizacji pracy należy wybudować odpowiednie siedziby dla służby ds. ziewania - przynajmniej po jednym w każdym mieście :P Oczywiście wcześniejsze emerytury dla pracowników na codzień stykających się z nudą(ziewaniem) są jak najbardzie wskazane haha, nuda przecież wyjaławia organizm.
Kto za to wszystko zapłąci? oczywiście my - obywatel jest przecież frajerem z którego najłatwiej ściągnąć pieniądze. Dobranoc :P
bober00000 / 95.41.119.* / 2009-08-22 01:14
a ja chcem być lojalny wobec skarbówki,a tak a co uczciwość to przykazanie boże.Z radością podziele się gównem,zużytym kondomem i szczochami,wkońcu produkuje tego rocznie na masową skale,więc moja uczciwość wręcz mi każe wysłać im podatek od tych procederów,czuje się naprawde zhańbiony że wcześniej naraziłem państwo na tak istotne straty,ale teraz oddam im to z nawiązką.np.co tydzień przesyłką pocztową.
żałuje bober

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

pomroczność NIEjasna przepisów / 85.219.232.* / 2008-02-09 18:38
jeśli ktoś kupił sprzęt za 500 zł i po np 3 miesiącach mu się znudził i sprzedaje teraz po 400 (bo przecież za 500 używanego nikt nie kupi, bo może sobie kupić nowy :P) to gdzie tu jest dochód??? od którego podatek należy płacić? Jest raczej strata równa 100 zł :P Całe szczęście dla mnie, ja nie sprzedaję w internecie i nie muszę czytać bzdurnych przepisów, których celem jest zastraszenie i zniechęcenie ludzi do szukania okazji.
!!!
Po 2: jeśli kupię w normalnym sklepie coś za np 1200 zł to też mam płacić od niego podatek 2%? A jeśli nie muszę płacić to dlaczego mam płacić za coś kupione w innym sklepie, który sprzedaje internetowo, skoro różni się tylko tym, że nie muszę do niego jechać i fakturę też dostaję. Pachnie mi to nierównym traktowaniem, co zdaje się jest sprzeczne z konstytucją.
WNIOSEK:
Złe przepisy poznaje się po tym ile budzą niejasności :P

Proponuję ironicznie "opodatkować wszystko" i oczywiście (jak mawiał poeta Świetlicki) zdelegalizować również jajko :P
eWnioski.pl / 194.50.49.* / 2010-10-12 13:04
Podatek w wysokości 2% (czyli podatek od czynności cywilnoprawnych) zapłacisz tylko wtedy, jeśli kupujesz na aukcji towar o wartości przekraczającej 1000 zł OD INNEJ OSOBY FIZYCZNEJ, która z tytułu dokonania tej sprzedaży NIE ODPROWADZI PODATKU VAT.
Co więcej, jeśli w jednej transakcji (na jednej aukcji) kupisz kilka towarów jednocześnie, a ich koszt przekroczy 1000 zł, to również będziesz musiał uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych, pomimo tego, że każdy z tych przedmiotów kosztował osobno mniej niż 1000 zł. Np. na jednej aukcji kupiłeś od osoby fizycznej (prywatnej) 3 monety, każda w cenie 500 zł za sztukę. Ponieważ to była jedna transakcja - czyli jedna umowa kupna sprzedaży - to musisz ją opodatkować podatkiem od czynności cywilnoprawnych, bo ustalając wysokość podstawy opodatkowania nie patrzy się osobno na ceny poszczególnych rzeczy, ale na wartość całej umowy. Dlatego lepiej jest kupować drogie rzeczy pojedynczo - w ramach oddzielnych aukcji, tak aby wartość jednej transakcji nie przekroczyła 1000 zł - a właściwie to 1000 zł i 49 gr, ponieważ zgodnie z ordynacją podatkową, gdy końcówka kwoty wynosi od 1 gr do 49 gr, zaokrągla się ją w dół do zera, a od 50 gr do 99 gr - w górę do 1 zł. Zatem jeśli wartość transakcji wynosi od 1000,01 zł do 1000,49 zł, to i tak podstawę opodatkowania zaokrągla się w dół do 1000 zł i wówczas nie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dokonania czynności cywilnoprawnej (zawarcia umowy kupna sprzedaży). Ale to wszystko dotyczy transakcji pomiędzy osobami prywatnymi. W przypadku zakupu towaru od firmy nie ma mowy o podatku od czynności cywilnoprawnych, o ile ta firma rzetelnie rozliczy VAT z tytułu danej sprzedaży (lub też sprzedaż danej rzeczy jest zwolniona z VAT). W takiej sytuacji nabywca w ogóle nie musi przejmować się podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ takie transakcje nie podlegają temu podatkowi - to jest tak samo, jak by się ten towar kupowało w sklepie. Ale w takim przypadku należy domagać się bezwzględnie wydania paragonu lub faktury VAT z danymi sprzedawcy - żeby mieć dokument potwierdzający fakt nabycia towaru od płatnika VAT, który powinien z tego tytułu rozliczyć podatek VAT. Jeśli tego nie zrobi - będzie to jego problem i może być "ścigany" przez odpowiednie organy podatkowe.
Bartłomiej Dwornik / 2008-02-10 00:59 / Redaktor Money.pl
Kupując na aukcji od osoby fizycznej przedmiot droższy niż 1000 złotych, trzeba zapłacić podatek PCC

Jeśli kupuje Pan w internetowym sklepie, a nie od osoby fizycznej, nie zapłaci Pan żadnego dodatkowego podatku. Bez względu na cenę.

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

dociak / 89.151.18.* / 2008-02-09 16:08
Ja uważam że prawo u nas jest chore i nienormalne. Jak można coś tak bezsensownego wymyślić. Urzędnicy mają za dużo czasu w pracy że takie coś wymyślają. Sama widziałam jak malują paznokcie, rozwiązują krzyżówki itp. Uważam że jakby tak dać im miotłę w łapy na zakończenie pracy, dobrze by im to zrobiło na ten chory mózg.
anka1311d / 217.113.225.* / 2008-02-10 19:25
po pierwsze: mózg to Ty masz chory jezeli takie bzdety wypisujesz
po drugie: prawa się nie wymyśla tylko "stanowi"
po trzecie: to nie urzędnicy stanowią prawo tylko Ci których wybrano w demokratycznych, powszechnych wyborach, więc nie miejmy do nikogo pretensji bo to są NASI PRZEDSTAWICIELE. Pretensje miejmy do siebie,
po czwarte: urzędnicy mają tu najmniej do powiedzenia - prawo obowiązuje także urzędników
Yta / 79.175.221.* / 2010-10-13 17:45
Głupia krowa-wybory demokratyczne;)
-1 spadek
2008-02-10 19:25:12 | 217.113.225.* | anka1311d
po pierwsze: mózg to Ty masz chory jezeli takie bzdety
wypisujesz
po drugie: prawa się nie wymyśla tylko "stanowi"
po trzecie: to nie urzędnicy stanowią prawo tylko Ci których
wybrano w demokratycznych, powszechnych wyborach, więc nie
miejmy do nikogo pretensji bo to są NASI PRZEDSTAWICIELE.
Pretensje miejmy do siebie,
po czwarte: urzędnicy mają tu najmniej do powiedzenia - prawo
obowiązuje także urzędników
logic / 83.24.26.* / 2009-12-13 23:26
Aleś ty mądra z jakiego szpitala dla wariatów cie wypuścili !
boberro / 95.41.119.* / 2009-08-22 00:40
anka 1311d!!!!! czy ty jesteś jakaś nie dorobiona?czy w urzędzie świnio robisz?o takiej ułomności dawno nie słyszałam..chętnie bym ci w ten pusty łeb dała,oszczędż ludzią nerwów,a sobie wstydu głupia prostaczko,widać że chyba w urzędzie siedzisz pokrako!!!pewnie nieżle się już nachapałaś zwykłych ludzi kosztem!!!szczyt prostactwa i głupoty!!!!takim ludziom tylko szpital psychiatryczny się należy!!!
::) / 213.134.186.* / 2008-09-05 11:10
uzednidczka sie znalazla:P
nioebieski / 89.151.18.* / 2008-02-12 21:46
A co to za mądrala że tak próbujesz kogoś poprawiać. Może byś się wzięła za gary a nie za pouczanie ludzi. Tylko prostaki i niedouki się tak dowartościowują.
Kassandra / 87.248.90.* / 2008-03-08 12:37

A co to za mądrala że tak próbujesz kogoś poprawiać. Może byś się wzięła za gary a
nie za pouczanie ludzi. Tylko prostaki i niedouki się tak dowartościowują.

tekst należy czytać ze zrozumieniem. Jak się tego nie rozumie to innych uważa się za prostaków i niedouków. Wystawiłeś sobie niezłą laurkę. Pomyśl i głosuj na mądrzejszych od siebie to nie będziesz musiał takich bzdur pisać
dociak / 89.151.18.* / 2008-02-12 21:43
Ja mam prawo się mylić co do ustanawiania a ty nie masz prawa mi ubliżać. Czyżbyś się dowartościowywała cudzym kosztem? Pewnie jesteś jedną z tych malujących się w biurze.
johnyD / 89.76.117.* / 2011-05-07 19:59

Ja mam prawo się mylić co do ustanawiania a ty nie masz
prawa mi ubliżać. Czyżbyś się dowartościowywała cudzym
kosztem? Pewnie jesteś jedną z tych malujących się w
biurze.


A przecież i tu i wcześniej komuś sama UBLIŻASZ... nie zauważyłem natomiast żeby gdzies ktod tobie ublizal.
Narzędzia