Archiwum artykułów autora Anna Wrzesińska
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: minutki FOMC nie zmienią oczekiwań na grudniową podwyżkę stóp
Z tego względu, iż dzisiejsze kalendarium nie obfituje w dane makroekonomiczne, to uwaga rynków skupi się na publikacji zapisków z wrześniowego posiedzenia FOMC. Dzisiejsze minutki powinny odzwierciedlać bardziej jastrzębi komunikat i wspierać dalszy stopniowy wzrost kosztu pieniądza w USA. Nie zmienią także oczekiwań na grudniową podwyżkę stóp procentowych przez Fed, gdyż wewnątrz FOMC panuje szeroki konsensus w tej kwestii.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: rynki w przeddzień decyzji Fed
W przeddzień decyzji Fed w kwestii stóp procentowych waluta amerykańska pozostaje nieco słabsza a indeks dolara utrzymuje się poniżej okrągłego poziomu 92 pkt.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: dane o inflacji w centrum uwagi
Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest publikacja danych odnośnie inflacji CPI w USA. Dane z uwagą będą monitorowane nie tylko przez rynek, ale także przez samych członków FOMC z tego względu, że pomimo dobrej kondycji amerykańskiego rynku pracy nie widać presji inflacyjnej.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: eurodolar powyżej 1,14 w oczekiwaniu na dane z rynku pracy w USA
Dane wskazujące w dalszym ciągu na dobrą kondycję rynku pracy powinny stanowić zielone światło dla Rezerwy Federalnej do dalszych podwyżek stóp procentowych oraz realizacji planów związanych ze stopniową redukcją bilansu Fed.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: tydzień ważnych publikacji
Poniedziałkowa sesja będzie pierwszą rozpoczynającą nowy kwartał. Ostatnie sześć miesięcy nie było łaskawe dla dolara. Waluta amerykańska silnie traciła na wartości na skutek publikacji nieco słabszych odczytów z USA i pomimo podwyżek stóp procentowych przez Fed.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: eurodolar powrócił w okolice 1,1150
Na początku bieżącego tygodnia utrzymuje się pozytywny klimat inwestycyjny i apetyt na bardziej ryzykowne aktywa. Z powodu braku istotniejszych publikacji makroekonomicznych gro uwagi koncentruje się na wystąpieniach przedstawicieli banków centralnych. W dniu wczorajszym Wiliam Dudley poparł kierunek obecnych działań Fed zmierzający do trzech podwyżek stóp procentowych jeszcze w tym roku.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: tydzień posiedzeń banków centralnych
W bieżącym tygodniu oczy inwestorów ponownie zwrócą się w stronę USA, po tym jak w ostatnim czasie dominowały czynniki europejskie. Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie czerwcowe posiedzenie FOMC, gdzie rynki wyceniają podwyżkę stóp procentowych za niemal pewną opcję. Na bazie kontraktów Fed Fund Futures prawdopodobieństwo wzrostu kosztu pieniądza w czerwcu wyceniane jest na ponad 95 proc.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: wynik wyborów w Wielkiej Brytanii ciąży funtowi
Dzisiaj oczy wszystkich inwestorów zwrócone są w stronę Wielkiej Brytanii z tego względu, że są już znane wyniki przyśpieszonych wyborów parlamentarnych. Choć zwyciężyła Partia Konserwatywna premier Theresy May, to jednak rezultat wyborów okazał się porażką dla Torysów, którzy stracili samodzielną większość w Izbie Gmin.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: w oczekiwaniu na dane z rynku pracy w USA
Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest publikacja oficjalnego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Po wczorajszym lepszym niż oczekiwano odczycie raportu ADP według którego w sektorze prywatnym w maju powstało 253 tys. nowych etatów nastroje przed publikacją danych Departamentu Pracy pozostają optymistyczne.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: dziś ADP i protokół z posiedzenia FOMC
Podczas środowej uwaga inwestorów będzie koncentrowała się na dwóch ważnych wydarzeniach. Pierwsze z nich to publikacja raportu ADP odnośnie zatrudnienia w sektorze prywatnym. Raport ten uznawany jest za dość dobry prognostyk piątkowego oficjalnego raportu z amerykańskiego rynku pracy.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: eurodolar w okolicy silnego oporu
Na początku bieżącego tygodnia można zaobserwować kontynuację deprecjacji waluty amerykańskiej, co jest wynikiem odwołania głosowania na projektem nowej ustawy dotyczącej opieki zdrowotnej, która miałaby zastąpić dotychczasowy system Obamacare.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: dzisiaj decyzja RBNZ
Wtorkowa sesja przebiegała pod znakiem utrzymującej się słabości waluty amerykańskiej. Indeks dolara pogłębił spadki i ponownie zbliżył się w rejon lokalnego minimum z 2 lutego 2017 roku. W okolicy 99,20 pkt. przebiega 200-okresowa średnia EMA w skali dziennej, która wraz ze wspomnianym dołkiem wyznacza silne wsparcie na tym instrumencie.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: eurodolar coraz bliżej poziomu 1,0800
Podczas piątkowej sesji rynki będą koncentrowały się na publikacji danych z gospodarki amerykańskiej. Festiwal posiedzeń najważniejszych banków centralnych się zakończył, tak więc inwestorzy ponownie skupią się na danych makroekonomicznych. Dzisiaj zostanie opublikowane produkcja przemysłowa z USA, gdzie w lutym oczekiwany jest wzrost o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: Fed i wybory w Holandii dostarczą emocji
Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest kończące się dwudniowe posiedzenie FOMC i decyzja odnośnie poziomu stóp procentowych. Podwyżka stóp o 0,25 proc. jest już w cenie, więc nie powinna mieć przełożenia na notowania dolara. Oprócz komunikatu zostaną opublikowane jednak najnowsze projekcje dotyczące wzrostu gospodarczego, inflacji i oczekiwań członków FOMC odnośnie kształtowania się stóp procentowych w przyszłości, które najprawdopodobniej zaważą na losach USD.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: Bank Kanady nie zaskoczy dziś zmianą stóp procentowych
Rynki pozostawały wczoraj w fazie wyczekiwania na wystąpienie Donalda Trumpa w Kongresie. Dane makroekonomiczne z USA miały mniejsze znaczenie. Drugi szacunek PKB za IV kwartał 2016 roku okazał się niższy niż oczekiwano, podobnie jak i odczyt wskaźnika bazowego PCE. Pozytywnie zaskoczył natomiast odczyt indeksu obrazującego aktywność w przemyśle Chicago PMI oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board za luty.
KOMENTARZ WALUTOWY / Wrzesińska: w centrum zainteresowania pozostaje dzisiaj GBP
Od początku tego tygodnia uwagę inwestorów zwraca funt brytyjski. Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie wystąpienie premier Theresy May o godzinie 12:45 podczas którego powinniśmy poznać szczegóły dotyczące planu wychodzenia Wielkiej Brytanii ze strefy euro.