Notowania

wiadomości
07.01.2012 10:29

Czechy-prasa-Tymoszenko-azyl

Czeski dziennik "Lidove nowiny" pisze na pierwszej stronie, że Oleksander Tymoszenko, mąż byłej premier Ukrainy, nie dostałby azylu politycznego w Czechach, gdyby zależało to szefa dyplomacji Karela Szwarcenberga. Tymoszenko otrzymał azyl na mocy decyzji czeskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Lidove nowiny" podkreślają, że nikt nie pytał o zgodę na azyl polityczny szefa MSZ - jak to jest w zwyczaju w podobnych przypadkach. Istnieje bowiem obawa, że sprawa Tymoszenki może negatywnie wpłynąć na stosunki polityczne i gospodarcze miedzy Czechami a Ukrainą. Dziennik zauważa, że bardzo trudno będzie to wyjaśnić stronie ukraińskiej. Nazywa Oleksandra Tymoszenkę "milczącą byłą pierwszą osobistością Ukrainy" w czasach rządów jego żony Julii. Oboje byli oligarchami - stwierdza gazeta.
Tymoszenko oprócz tego, że jest wspólnikiem jednej z czeskich firm, jest również wiceprezesem Euroazjatyckiej Izby Handlowej z siedzibą w centrum Pragi. Ponadto nie jest pierwszym obywatelem postradzieckiej elity, która inwestowała wielkie pieniądze w nieruchomości w czeskim kurorcie Karlove Vary. Wcześniej robili to prezydenci Tatarstanu, Kazachstanu i były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma - piszą "Lidove noviny".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Szukała, Praga/dabr

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz