Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm-emerytury-Duda

0
Podziel się:

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda powiedział w Sejmie, że recepty na uzdrowienie systemu emerytur nie można poszukiwać w prostym podniesieniu wieku emerytalnego.

Debata w Sejmie nad wnioskiem Solidarności o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy emerytalnej rozpoczęła się z opóźnieniem, gdyż klub PiS wnioskował o zwołanie Konwentu Seniorów w związku z tym, że na galerię dla gości nie wpuszczono przedstawicieli związkowców. Posłowie odrzucili wniosek jednym głosem.
Piotr Duda mówił, że aby uzdrowić system emerytalny, rząd powinien wprowadzić rozwiązania motywujące do aktywności zawodowej oraz wspierające rodziny, które decydują się na dzieci. Dodał, że także według Komisji Europejskiej, podniesienie wieku emerytalnego przyniesie mniejsze dochody do budżetu, niż początkowo zakładano.
Piotr Duda zwrócił uwagę, że wniosek o referendum poparło ponad 2 miliony Polaków. Mówił też, że od dawna żadna inicjatywa obywatelska nie zyskała w Polsce tak dużego poparcia. "Polacy zasługują na to, by ich zdanie potraktować poważnie" - dodał przewodniczący Solidarności.
Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, wiek emerytalny kobiet i mężczyzn miałby być wydłużony i zrównany do 67 roku życia. W tej sprawie porozumiała się koalicja PO-PSL. Kompromis zakłada, że kobiety i mężczyźni będą przechodzili na emeryturę w wieku 67 lat, jednak zmianę tę mają złagodzić emerytury cząstkowe. Na te wcześniejsze emerytury kobiety będą mogły przechodzić w wieku 62 lat, a mężczyźni - w wieku 65 lat. Ta emerytura będzie finansowana z własnego kapitału emerytalnego. Cząstkowe świadczenie będzie wynosiło 50 procent wypracowanego. Wymogiem jego otrzymania będzie przepracowanie 35 lat w przypadku kobiet i 40 w przypadku mężczyzn. Świadczenie cząstkowe będzie można łączyć z pracą, jednak pobieranie go oznacza niższą emeryturę po 67 roku życia.
Przeciwko rządowym planom podwyższanie wieku emerytalnego przed Sejmem protestują związkowcy z Solidarności.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)