Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm-Pawlak-gaz

0
Podziel się:

Wicepremier Waldemar Pawlak oświadczył, że w rozmowach o polsko-rosyjskiej umowie gazowej kierował się interesem Polski. Wicepremier przedstawił w Sejmie informację rządu o tej umowie.

Pawlak powiedział, że w 2006 roku, przy podpisywaniu umowy gazowej z firmą Ros-Ukr-Energo, Polska została zmuszona do przyjęcia niekorzystnych warunków. Dodał, że ówczesny premier Jarosław Kaczyński mógł o tym nie wiedzieć. Pawlak oświadczył, że chciał uniknąć tych błędów przy podpisywaniu nowej umowy. Wyjaśnił, że chciał podpisać umowę długoterminową, gdyż dotychczas nie było problemów z takimi umowami i dodał, że w nowej umowie udało się uzyskać korzystne zmiany w rozliczeniu za dostawy gazu gazociągiem jamalskim.
Wicepremier oświadczył, że rząd Donalda Tuska stara się zmniejszyć uzależnienie Polski od dostaw gazu z jednego źródła. Przykładem takich działań jest rozpoczęcie budowy terminalu LPG w Świnoujściu. Pawlak podkreślił, że polski bilans energetyczny i bezpieczeństwo energetyczne opiera się na węglu, a gaz to tylko 8 procent tego bilansu. Wicepremier podkreślił, że rozmowy w sprawie gazu powinny być prowadzone w sposób spokojny, a nie emocjonalny. Opowiedział się przy tym za budowaniem pozytywnych relacji z sąsiadani. Na zakończenie informacji Waldemar Pawlak powiedział, że międzynarodowa pozycja Polski jest mocna, a nasz kraj jest najmniej w całej Europie uzależniony od dostaw energii z zewnątrz.
Według Jarosława Kaczyńskiego, umowy gazowej z Rosją nie można w żadnym wypadku zaakceptować. Prezes Prawa i Sprawiedliwości w swoim wystąpieniu podkreślił, że umowa jest dla Polski szkodliwa i że nie wolno jej podpisywać. Zarzucił rządowi, że zrzekł się ściągnięcia z Gazpromu dużego zadłużenia oraz części przyszłych zysków z tranzytu. Kaczyński uznał, że z punktu widzenia polskich interesów ekonomicznych jest to całkowicie nie do przyjęcia. Od przebiegu sejmowej debaty i tego, co powie Pawlak, PiS uzależnia złożenie przeciwko niemu wniosku o wotum nieufności.
Dzisiaj w Moskwie odbędą się kolejne polsko - rosyjskie rozmowy na temat umowy gazowej. Przewiduje ona między innymi zwiększenie zakupów rosyjskiego gazu do 10 miliardów 300 milionów metrów sześciennych rocznie, a warunki umowy obowiązywałyby do 2037 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)