Notowania

wiadomości
29.01.2012 13:24

Syria-Damaszek-walki-opozycja

Syryjska armia próbuje odzyskać kontrolę nad przedmieściami stolicy kraju, Damaszku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Według miejscowych aktywistów, w podmiejskich dzielnicach słychać strzelaninę i wybuchy. Opozycja twierdzi, że od rana zginęło już co najmniej 25 osób.
Przedmieścia stolicy są teraz opanowane przez Wolną Armię Syrii, czyli żołnierzy, którzy uciekli z wojska i teraz walczą o obalenie reżimu Baszara al-Asada. Przebywający na emigracji opozycjoniści oficjalnie poparli dezerterów z armii. Louay Safi z Syryjskiej Rady Narodowej nie chciał jednak powiedzieć, czy oznacza to, że dezerterzy dostaną broń z zagranicy. "Wolna Armia Syrii jest częścią naszej walki" - powiedział Safi. "Reżim nie chce politycznego rozwiązania sprawy, ale jest zdeterminowany, by walczyć w imię bezpieczeństwa. Dlatego chcemy wspierać Wolną Armię Syrii, składającą się z dezerterów, choć nie zmienia to natury rewolucji" - podkreślił Louay Safi.
Sytuacja w Syrii gwałtownie się zaostrzyła po wczorajszej decyzji Ligi Arabskiej o zawieszeniu misji swoich obserwatorów. Zaledwie w kilka godzin po tej informacji pojawiły się doniesienia o oddziałach syryjskiej armii, bombardujących miasta Homs i Hama, jedne z głównych ośrodków opozycji.
Decyzję Ligi Arabskiej skrytykowały władze Syrii, które uznały, że kraje arabskie chcą w ten sposób wywrzeć presję na ONZ i doprowadzić do międzynarodowej interwencji zbrojnej w kraju. Zawieszenie misji potępiła też Rosja, która od wielu tygodni na forum ONZ blokuje rezolucję potępiającą syryjski reżim.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz