Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

10 proc. w skali roku? Ważą się losy lokat

34
Podziel się:

Co czeka rynek depozytów w nadchodzącym roku? Takie pytanie zadali sobie analitycy HRE. Z ich opracowania wynika, że wszystko zależy od decyzji podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Obecnie kilka instytucji stara się kusić oprocentowaniem na poziomie 8 proc., ale część banków pogorszyło swoje oferty.

10 proc. w skali roku? Ważą się losy lokat
Trudny czas dla oszczędzających. Na rynku pogorszenie ofert lokat (HRE Investments, Unsplash)

Jak podaje HRE Investments, w ostatnich dniach jeden z banków zaoferował lokatę z oprocentowaniem na poziomie 10 proc. w skali roku, jednak ta propozycja wyraźnie odstaje od rynkowego standardu.

Limitowane oferty

Jak czytamy w analizie HRE Investments, najlepiej oprocentowane lokaty są obarczone dodatkowymi wymaganiami np. dla nowych klientów lub nowych środków albo są sprzedawane razem z innymi produktami.

"A jak to jest z najnowszą lokatą Credit Agricole na 10 proc. w skali roku? Oferta jest skierowana dla nowych klientów. Można bowiem z niej skorzystać tylko z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, a do tego w ciągu 14 dni od otworzenia nowego konta. To z kolei wiąże się z dodatkowymi opłatami za prowadzenie rachunku i korzystanie z karty", podają Oskar Sękowski i Bartosz Turek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Różnice w zarobkach. "Wiele firm broni się przed audytem płac"

Nie brakuje ofert z gorszymi warunkami

W grudniu nie stwierdzono bezapelacyjnej poprawy warunków na lokatach. Przeciwnie – wiele banków pogorszyło swoje oferty. "Widać to także po średnim oprocentowaniu najlepszych, promocyjnych produktów, które wzrosło w ciągu miesiąca o około 0,16 p.p. Miesiąc wcześniej wzrost ten był większy (0,49 p.p.)", czytamy w analizie.

Autorzy dodają, że od kilku miesięcy bardzo wolno rośnie też przeciętne oprocentowanie depozytów, które Polacy faktycznie zakładają. Dane zbierane przez NBP w tym zakresie są opóźnione o ponad miesiąc, a najnowsze pochodzą z października 2022 roku. W tym miesiącu przeciętna nowa lokata była oprocentowana na nieco ponad 5,4 proc.

Brak powodów do optymizmu

"Humor oszczędzającym może psuć również inflacja. Wszystko dlatego, że ceny dóbr i usług rosną szybciej, niż banki dopisują im odsetki do oszczędności. W efekcie za trzymane w banku pieniądze z czasem kupić możemy coraz mniej. Tu wciąż próżno mieć nadzieję na jakieś rewolucyjne zmiany. Nawet wysokie oprocentowanie krótkoterminowych depozytów nie jest bowiem co do zasady w stanie wygrać ze spodziewaną inflacją w przyszłym roku", czytamy w opracowaniu.

Jak uzupełniają autorzy, inflacja ma w ostatnim kwartale 2023 roku wynosić 8 proc. "To znaczy, że dziś musielibyśmy założyć roczną lokatę na co najmniej 9,9 proc., aby zachować siłę nabywczą oszczędności. Dziś tylko jeden bank ma taką ofertę, choć trzeba mieć świadomość, że jest ona obarczoną kilkoma dodatkowymi warunkami, a ponadto promocyjne warunki obowiązują tylko przez 180 dni, a nie cały rok", uzupełniają autorzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
lokaty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
072
rok temu
Najlepiej by było i szybko by było gdyby wreszcie Putin zdecydował się zrzucić na Ukrainę z 30 bomb atomowych a na Polskę z 20.Była by ogromna atomowa skażona pustynia a ludność liczona w jednostkach na 100 km 2.
zcxxbx
rok temu
Niech się gonią z kartami
POLKA
rok temu
Źle się dzieje w państwie polskim.
POczwarka
rok temu
POczekaicie tusk przed WYBORAMI da WAM nawet 35%
bolek
rok temu
a Wacek z Mroczy daje 12% jak ktoś dostarczy mu kase w skarpecie
...
Następna strona