Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.06.2020 18:23

Byli prezesi dużego banku oskarżeni o szkody na 13 mln zł. Bank chce 9 mln zł odszkodowania

Sześciu zatrzymanych pracowało dla banku PBS w Ciechanowie. Nikt z nich nie został aresztowany. Sąd zdecydował się zastosować wobec nich poręcznie majątkowe w wysokości od 25 do 100 tys. zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Policja)
Zatrzymani nie mogą opuszczać kraju.

Zatrzymani otrzymali również zakaz opuszczania kraju. Odebrano im również paszporty. Jak informuje Prokuratora Krajowa w Koninie, wśród zatrzymanych jest były prezes, wiceprezes oraz członkowie zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie.

Prokuratura zarzuca im wyrządzenie szkód w działalności banku na kwotę ok. 13 mln zł. Do nadużyć i niedopełnienia obowiązków miało dojść w latach 2013-2016.

Zobacz też: Niskie stopy procentowe. "RPP nie wypełniła swojego zadania"

Co takiego robili podejrzani? Zdaniem prokuratury, wypłacali udziały członkom banku w oparciu o antydatowane dokumenty. Prowadzili też dokumentację dotyczącą członków banku w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawdą.

Zatrzymani udzielali też różnym podmiotom kredytów pomimo braku zdolności kredytowej. Robili to w oczywisty sposób z naruszeniem wewnętrznych procedur bankowych.

PLL LOT startuje z połączeniami międzynarodowymi od 1 lipca.
Zamieszanie w PLL LOT. Spółka tłumaczy się awarią systemu

O PBS w Ciechanowie głośno zrobiło się kilka lat temu. Wtedy Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie ws. anonimowych SMS-ów o rzekomej upadłości placówki.

Jak pisaliśmy już w moeny.pl, historia banku spółdzielczego w Ciechanowie to klasyczny przykład paniki bankowej. Klienci po informacji, że Komisja Nadzoru Finansowego będzie przyglądać się firmie, rzucili się po swoje depozyty.

Panikę podgrzały materiały lokalnych portali, które pisały o "trudnych kredytach" i dziwnych zmianach w zarządzie.

W 2018 roku PBS złożył pozew przeciwko byłym członkom zarządu oraz członkom rady nadzorczej. Zarzuca im działanie na szkodę banku poprzez zakup środka trwałego za zawyżoną cenę. Bank domaga się odszkodowania w wysokości ponad 9 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wiadomości, gospodarka, banki, knf
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-06-2020

adaA co tam w SKOKU jakoś zrobiło się cicho

26-06-2020

mala25 tys. zabezpieczenia przy wyniesieniu 5 mln , to opłata jak za lody.

26-06-2020

Polan.Najważniejsze to konfiskata całego majątku również tego przepisanego na rodzinę.

Rozwiń komentarze (232)