Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Zamieszanie w PLL LOT. Spółka tłumaczy się awarią systemu

26
Podziel się

W środę 23 czerwca na stronach LOT-u pojawił się komunikat, że wszystkie loty do 31 sierpnia br. zostały odwołane. Pasażerowie snują domysły o bankructwie linii. Przedstawiciele spółki zapewniają w rozmowie z money.pl, że to tylko awaria systemu, a bilety i pieniądze pasażerów są bezpieczne.

PLL LOT startuje z połączeniami międzynarodowymi od 1 lipca.
PLL LOT startuje z połączeniami międzynarodowymi od 1 lipca. (East News, Wojciech Strozyk, Reporter)
bEpWYKsB

Na forach internetowych od dwóch dni wrze. Zdezorientowani pasażerowie i biura podróży spekulują na temat rychłej upadłości narodowego przewoźnika. Oliwy do ognia dolała awaria systemu rezerwacyjnego. Klienci LOT-u dostali w środę 23 sierpnia informację od linii, że wszystkie rezerwacje do 31 sierpnia 2020 r. zostają anulowane. Również ci, którzy już mieli wykupiony bilet, otrzymali taki komunikat.

Mnożą się teorie

Jeden z pasażerów zwraca uwagę, że siatka połączeń jest aktualna tylko do 14 lipca, inny – że spółka PLL LOT już sprzedaje bilety pod szyldem nowopowstałej spółki-córki LOT Polish Airlines SA, która miałaby przejąć zobowiązania starego LOT-u. Do tego, przy kilku regularnych połączeniach rejsowych pojawiła się w kodzie lotu dodatkowa cyfra "8", która wskazuje, że rejs będzie czarterowany.

Niepokój zapanował również wśród biur podróży. Właścicielka biura pielgrzymkowego z Pomorza zrobiła rezerwację do Izraela dla 30-osobowej grupy oraz 17 klientów indywidualnych w marcu b.r. Z powodu lockdownu wyjazd się jednak nie odbył. Zwróciła się więc do LOT-u z wnioskiem o zmianę terminu dla 30 biletów na październik oraz o zwrot gotówki za pozostałe 17 rezerwacji (na kwotę ok. 20 tys. zł). Do dzisiaj LOT nie odpowiedział jej na reklamację w sprawie zwrotu gotówki, pomimo że ustawowy termin na odpowiedź (30 dni) dawno już minął.

bEpWYKsD

– Martwię się, jeśli spółka upadnie, nie dostanę już tych pieniędzy lub będzie je bardzo ciężko odzyskać – skarży się nasza rozmówczyni. Nie chce ujawniać nazwiska, bo boi się nerwowej reakcji klientów.

Zobacz także: Rząd ukrywa zadłużenie? Minister: wszystko raportujemy do KE
bEpWYKsJ

Bankructwa nie będzie

Jak dowiedzieliśmy się u narodowego przewoźnika, spółka nie ma zamiaru jednak ogłaszać w najbliższym czasie upadłości. O swoje pieniądze i bilety pasażerowie też nie muszą się martwić. Rzecznik prasowy spółki Krzysztof Moczulski zapewnia, że LOT będzie realizować wszystkie rejsy zaplanowane od 1 lipca br. Chodzi tu zarówno o 20 międzynarodowych połączeń z Warszawy, jak i ponad 100 tras, które zaplanowano z 10 innych polskich lotnisk.

Siatka połączeń jest zaplanowana co najmniej do 31 sierpnia 2020 r., status lotu czarterowego dostało zaś tylko kilka połączeń w ramach zakończonej już akcji "Powrót do domu", gdzie nie przewidziano w samolotach klasy biznesowej.

PLL LOT ma również podpisane umowy z kilkudziesięcioma biurami podróży. Moczulski zapewnia, że są one realizowane zgodnie z ustaleniami.

bEpWYKsK

"Rzeczywiście w wyniku usterki systemu, przez krótki czas widniała na naszej stronie internetowej błędnie podana informacja dotycząca anulowania wybranych lotów do 31 sierpnia. Zachęcamy wszystkich pasażerów do odwiedzenia strony lot.com i zarezerwowania tegorocznego wyjazdu wakacyjnego” – napisał do money.pl.

Ale LOT, podobnie jak i inne linie na świecie, nie może jednak przewidzieć, kiedy i czy wszystkie państwa otworzą się na przyjezdnych z Polski. Na przykład swoje granice otworzyła Finlandia, ale nie dla Polaków. Z kolei Łotwa i Estonia przywróciły obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla wjeżdżających z Polski. Kwarantanna obowiązuje również przy wjeździe do Wielkiej Brytanii czy Izraela. Dania nie wpuści cudzoziemców najprawdopodobniej aż do 31 sierpnia. Sytuacja ciągle się zmienia.

LOT zapewnia jednak twardo: "Nie ma też żadnych planów ogłaszania upadłości spółki. Nie jest to prawdą też, że spółka - córka, czyli LOT Polish Airlines S.A. przejmie obowiązki i zobowiązania PLL LOT ” – pisze do nas rzecznik.

Miękkie lądowanie?

Biuro prasowe PLL LOT dementuje również spekulacje dotyczące kwoty, jaką Skarb Państwa jakoby ma zasilić konto linii. W branży mówi się nieoficjalnie o kwocie rzędu 3 mld zł.

bEpWYKsL

W spółce trwa audyt. Do jego zakończenia LOT nie podaje żadnych informacji dotyczących wysokości zadłużenia. Kiedy informacje te będą upublicznione? "Spółka jest zobowiązana do przedstawienia sprawozdań finansowych do końca września. Liczymy jednak na to, że będziemy mogli upublicznić te dane wcześniej” – zapowiada Moczulski.

Do tego czasu władze LOT-u muszą się wdrożyć plan naprawczy i zminimalizować koszty. "Nie zamierzamy jednak przeprowadzać żadnych zwolnień grupowych” – zapewnia rzecznik.

bEpWYKsM

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpWYKte
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Wss
11 miesięcy temu
Państwo z tektury.Ale dali 500 zł i 13 rentę.
J.P.
12 miesięcy temu
Czyzby kolejna nieedolność władz?????????????
motka
rok temu
Szczerze mówiąc nie miałam nigdy problemów z LOTem, nawet gdy odwołali loty zamieniłam sobie środki na bon, dość szybka transakcja bez przeszkód.
bEpWYKtf
ip123
rok temu
To nie system a odpowiedzialni za to ludzie zawinili temu sytuacji. To jedno. Równie dobrze może "nawalić" system kontroli lotów. A może to już upadek NARODOWEGO PRZEWOŹNIKA i trzeba było jednak dokupić niemieckiego CONDORA? Nasi ekonomiści z wykształceniem historyczno-politologicznym (nie patologicznym) potrafią chyba to ogarnąć? A wystarczy uszczelnić VAT i oczywiście NIE KRAŚĆ. Czyja wina? Wiadomo.
qwadrat
rok temu
LOT spolka kierowana przezprezesow z nadania PIS.. sluzy tylko do dojenia kasy . Najgorsza linia w Europie, w dodadtku oszukuja klientow
...
Następna strona