Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Serafin
|
aktualizacja

Duża podwyżka stóp. Oto ile wzrosną raty kredytów

711
Podziel się:

WIBOR 3M krótko przed decyzją RPP wynosił 4,90 proc., a główna stopa 3,50 proc. Różnica jest spora, co niepokoi kredytobiorców, bo w przeszłości WIBOR był tylko o około 0,25 pkt proc. wyższy. Daje to jednak nadzieję na to, że po kolejnej decyzji RPP, która podniosła główną stopę do poziomu 4,50 proc. reakcja WIBOR-u nie będzie tak gwałtowna, a to oznacza, że raty kredytów nie będą już rosły w tak szybkim tempie.

Duża podwyżka stóp. Oto ile wzrosną raty kredytów
Prognozy rynkowe mówią, że WIBOR w maju 2022 roku nie powinien przekroczyć 6 proc. Dlatego na potrzeby kalkulacji zmiany rat kredytu hipotecznego założyliśmy, że WIBOR 3M będzie wynosił 5,60 proc. (East News, Totalmoney, Wojciech Olkusnik)

Od 7 kwietnia 2022 roku stopa referencyjna będzie wynosić 4,50 proc., co oznacza, że RPP podjęła decyzję o podwyżce o 100 pb. Prognozy rynkowe nie zakładały tak wysokiego wzrostu, ze względu na to, że kurs złotego po zawirowaniach z przełomu lutego i marca powoli się stabilizuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kolejne wzrosty stóp procentowych. "To może się skończyć tragediami"

Wciąż jednak pojawia się konieczność walki z inflacją i stąd tak wysoka podwyżka. Inflacja - zgodnie z danymi GUS - wynosi już 10,9 proc., dlatego kolejne zacieśnianie polityki pieniężnej nie powinno jednak dziwić.

WIBOR uwzględnił już kolejne podwyżki stóp

W standardowych warunkach w gospodarce WIBOR powinien być o mniej więcej 0,25 pkt proc. wyższy niż główna stopa procentowa. Jednak pamiętajmy, że jest on średnią stawką oprocentowania na rynku międzybankowym, więc banki na podstawie wyceny kontraktów terminowych mogą przewidywać, co się stanie w przyszłości.

WIBOR w ostatnich miesiącach reagował niewspółmiernie do poziomu podwyżek stóp. Z dużym prawdopodobieństwem już jego obecny poziom uwzględnił po części najbliższe decyzje Rady zacieśniające politykę pieniężną. Dlatego nie powinien rosnąć już tak gwałtownie, co jest dobrą informacją dla kredytobiorców.

O ile znowu wzrosną raty kredytów hipotecznych?

Prognozy rynkowe mówią, że WIBOR w maju 2022 roku nie powinien przekroczyć 6 proc. Dlatego na potrzeby kalkulacji zmiany rat kredytu hipotecznego założyliśmy, że WIBOR 3M będzie wynosił 5,60 proc.

Oczywiście cały czas widać, że raty kredytów wzrosną po raz kolejny, jednak prawdopodobnie nie w tak dużym stopniu, jak w ostatnich miesiącach. To jednak tylko prognozy, warto więc śledzić odczyty stawki WIBOR. Pamiętajmy, że banki aktualizują oprocentowanie raz na trzy lub raz na sześć miesięcy, więc gdy nasz bank wylicza nowe raty np. w styczniu i w kwietniu, to podwyżka raty będzie bardziej dotkliwa, bo na początku roku WIBOR 3M wynosił ok. 2,5 proc.

Jest jednak światełko w tunelu, bo gdy rosną stopy, to banki są skłonne obniżać marże, które są stałe przez cały okres kredytowania. Od początku października średnie marże spadły od początku października o ok. 0,3 pkt proc. Warto to wykorzystać i zastanowić się nad refinansowaniem swojego zobowiązania. Jest duża szansa, że inny bank zaoferuje nam teraz lepsze warunki.

Na koniec trzeba pamiętać, że gospodarka już odczuła skutki agresywnej polityki. Natomiast w dłuższej perspektywie grozi to recesją i wzrostem bezrobocia. Trzeba więc te dwie siły wyważyć i z tym związane jest wyzwanie, które stoi przed RPP.

Anna Serafin – ekspert porównywarki finansowej Totalmoney.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(711)
Codrugitowari...
2 lata temu
Hmmm jak to było? Bierz kredyt w walucie w której zarabiasz.... Jako frankowicz pozdrawiam. miłego dnia
Maria
2 lata temu
Jak cenzura zamieszczacie tylko opozycyjne często wulgarne komentarze.Mój wyrzucony zapewne pod pretekstem, że rani głupotę.Prawda,która wg Ewangelii wyzwala i tak wyjdzie na jaw może jeszcze na tym świecie.A piekło dla sług kłamstwa istnieje naprawdę.Czy nie macie innego wyjścia,czy musicie służyć złu?Opamiętajcie się!!!!!Dla własnego obecnego i przyszłego szczęścia.
hanys
2 lata temu
jastrząb jak tam twoje dwie mewki co zarabiają po 40,000 i 70,000 tysi na mieś ?
bilclinton
2 lata temu
Poprosze Cyryla I patriarcha Moskwy aby nie mianował Krzywoustego na drugą kadencje
legolas
2 lata temu
U mnie jeden dom sobie kupił, i nie zapomnę jak się chełpił co to jest 3000 złotych.Tylko chłop nie przypuszczał że dostanie z podwójnej prostej, nowy ład zabrał mu kupę forsy, a teraz z tych 3000 zrobiło się prawie 6000. Gość teraz widzę jest coraz bardziej czerwony, więcej pali i podejrzewam że pije. Czy jest mi tych ludzi żal ? No nic pozostanie poczekać aż się takim cwaniakom zacznie palić grunt pod nogami to wtedy się ich wykupi dużo taniej.
...
Następna strona