Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Frankowicz: prokuratura dołączyła do sprawy w TSUE dot. korzystania z kapitału

42
Podziel się:

Prokuratura przystąpiła do sprawy w TSUE dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału - poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak, który złożył pozew w tej sprawie przeciwko bankowi udzielającemu mu kredytu frankowego.

Frankowicz: prokuratura dołączyła do sprawy w TSUE dot. korzystania z kapitału
Według zapowiedzi banków, gwałtownie rosnąć będzie liczba spraw o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, jakie zamierzają one wytoczyć frankowiczom (PAP, Leszek Szyma�ski)

- Otrzymałem pismo z sądu, że Prokuratura Rejonowa w Warszawie, właściwa dla sądu, w którym toczy się postępowanie, przystąpiła do sprawy w TSUE dotyczącej wynagrodzenia z korzystania z kapitału - powiedział PAP Arkadiusz Szcześniak. Jak wyjaśnił, prokuratura może dołączać do podobnych spraw jako strona na podstawie kodeksu cywilnego.

Kluczowe rozstrzygnięcie TSUE

Szcześniak wskazał, że choć to on pozwał swój bank o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, rozstrzygnięcie TSUE w tej sprawie będzie miało kluczowe znaczenie dla tysięcy kredytobiorców, którzy znajdują się w odwrotnej sytuacji, tzn. obawiają się, że zostaną pozwani przez bank o takie wynagrodzenie.

W lipcu tego roku Arkadiusz Szcześniak skierował do sądu w Warszawie pozew przeciwko bankowi, który udzielił mu kredytu frankowego, o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału z rat zapłaconych przez okres spłaty kredytu.

Zobacz także: Frankowicze pewni wygranych w sądach. Prezes ZBP zwraca uwagę na niuans w wyroku TSUE

W sierpniu Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zdecydował zwrócić się z pytaniem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy w razie unieważnienia umowy kredytowej stronom umowy przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Pytanie dotyczy wszelkich możliwych roszczeń obu stron w sytuacji, kiedy sąd stwierdzi, że umowa o kredyt zostanie unieważniona.

- To kolejna instytucja po Rzeczniku Finansowym i Rzeczniku Praw Obywatelskich, która zdecydowała się dołączyć do tej sprawy w TSUE. Nie znam jeszcze jej stanowiska w tej sprawie, ale dotychczasowe działania prokuratury nastrajają bardzo pozytywnie - ocenił prezes Stop Bankowemu Bezprawiu.

Wymienił m.in. prokonsumenckie stanowisko prokuratury w sprawie przed TSUE dotyczącej państwa Dziubak, w której chodziło o klauzule niedozwolone w umowie kredytu indeksowanego we frankach szwajcarskich, oraz w kilku innych procesach dotyczących kredytów frankowych.

- Poza tym w listopadzie Prokuratura Krajowa skierowała pismo do wszystkich prokuratur regionalnych, zachęcające do przyłączenia się do spraw sądowych o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, które banki wytaczają frankowiczom - wskazał Szcześniak. - Uważam za bardzo pozytywny sygnał, że zarówno Rzecznik Finansowy, Rzecznik Praw Obywatelskich i właśnie prokuratura mówią jednym głosem w obronie praw konsumentów - podkreślił.

Szykuje się lawina pozwów

Według zapowiedzi banków, gwałtownie rosnąć będzie liczba spraw o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, jakie zamierzają one wytoczyć frankowiczom.

Zdaniem wiceprezesa Związku Banków Polskich Tadeusza Białka, pozywanie klientów o zwrot kapitału i zwrot wynagrodzenia za korzystanie z kapitału jest formą obrony roszczeń banków w związku z wyrażonym przez Sąd Najwyższy sposobem liczenia 3-letniego terminu przedawnienia od zakwestionowania przez klientów klauzul w umowach na skutek złożenia pozwów przez tych klientów.

Pytanie o prawo do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w wypadku unieważnienia umowy kredytu znalazło się wśród sześciu pytań dotyczących najpoważniejszych kontrowersji w praktyce orzeczniczej dot. kredytów frankowych, które w styczniu I Prezes SN Małgorzata Manowska skierowała do rozstrzygnięcia przez skład całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. SN jednak jak na razie nie podjął uchwały w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
Kolo
3 lata temu
A co z konsekwencjami dla sprawców
polak maly
3 lata temu
Ludzie prędzej wymrą niż doczekają się sprawiedliwości.Mam już 73 lata, a książeczki mieszkaniowe dla trójki dzieci zakładałem ponad 40 lat temu.
healer
3 lata temu
no więc tak: Państwo nigdy nie wypracuje tu ustawowo żadnej zasady czy procedury bo powołuje się na to że "każda umowa jest inna i trzeba je traktować indywidualnie". Pozostaje droga sadowa. Tu mam wrażenie że banki są na wiele lepszej pozycji: mają kasę, czas i najlepszych prawników. O frankowiczach trudno to powiedzieć. Nawet jeśli się zdają na jakąś cwaną firmę która wyczuła interes i przygotowuje pozwy zbiorowe to i tak szanse banku oceniam jak 5:1....
ERYK ANTYKLER...
3 lata temu
W UMOWACH MIĘDZY BANKIEM a KLIENTEM NIE MA ŻADNEJ WZMIANKI o KORZYSTANIU z KAPITAŁU. JEŻELI TEGO NIE MA, TO NIE MOŻNA SIĘ na TO POWOŁYWAĆ. WIĘC, BANKI NIECH SIĘ ZAMKNĄ.
raduj
3 lata temu
Zanim którykolwiek bank cokolwiek zwróci kredytobiorcy ustawodawca powinien sprawdzić stan majątku kredytobiorcy ! Pozwoli to na wyodrębnienie z grupy roszczeniowców zwykłych cwaniaków którzy brali kredyty na zakup kilku nieruchomości z których czerpali bądź nadal czerpią zyski
...
Następna strona