Notowania

Frankowicze kontra bank. Wyrok korzystny dla państwa Dziubaków

Sąd ustalił nieważność umowy kredytowej państwa Dziubaków z bankiem Raiffeisen. To ważny wyrok dla frankowiczów, jak i sektora bankowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sprawa państwa Dziubaków elektryzuje frankowiczów i cały sektor bankowy (Fot: Jakub Kaminski/East News)

Tą sprawą żyła cała Polska. W piątek warszawski sąd okręgowy zdecydował o unieważnieniu umowy kredytu indeksowanego państwa Dziubaków.

Jak uzasadnił sąd, bank nie poinformował o faktycznym ryzyku konsumentów. Doszło więc do rażącego naruszenia interesów kredytobiorcy. Podkreślił również nierównowagę kontraktową stron i wprowadzenie przez bank klauzul "sprzecznych z dobrymi obyczajami" - relacjonuje serwis Zyciebezkredytu, który na żywo opisywał sprawę sądową państwa Dziubaków przeciwko Raiffeisenowi.

Przypomnijmy, że państwo Dziubakowie podpisali umowę kredytową w 2008 r. Małżeństwo przekonuje, że bank w umowie zapisał niedozwoloną klauzulę indeksacyjną.

- Zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 400 tysięcy zł, spłaciliśmy 230 tysięcy, a na dzień dzisiejszy mamy 520 tysięcy do spłacenia. W przypadku unieważnienia zostanie 180 tysięcy do spłaty, w przypadku "odfrankowienia" 250 tysięcy zł - mówiła Polskiej Agencji Prasowej Justyna Dziubak w październiku.

Sprawa Justyny i Kamila Dziubaków wróciła na wokandę sądu w Polsce
Frankowicze wygrali w TSUE. Sprawa Dziubaków wróciła przed polski sąd i została odroczona

Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Przeciwko bankowi Raiffeisen skierowali sprawę do sądu. Wątpliwości sędziego wzbudziły jednakże możliwe skutki unieważnienia klauzuli. Wobec tego Sąd Okręgowy w Warszawie w 2018 r. wystosował w ich sprawie pytanie prejudycjalne do TSUE. Pytał m.in., czy możliwe jest zastąpienie nieuczciwej klauzuli inną zgodną z prawem w sytuacji, gdy unieważnienie całej umowy będzie niekorzystne dla klienta oraz czy możliwe będzie utrzymanie umowy w sytuacji, gdy usunięcie nieuczciwych klauzul doprowadzi do sytuacji, w której zupełnie zmieni się efekt zawartej umowy.

TSUE w październiku przyjrzał się spawie i uznał, że polskie sądy nie mają prawa zmieniać umów kredytowych, ale mają prawo je anulować.

Po unieważnieniu przez sąd umowy kredytu frankowego żądanie przez bank "wynagrodzenia za korzystanie z kapitału" jest nieważne
Rzecznik Finansowy: Jeśli kredyt frankowy zostanie unieważniony, bank nie może żądać "wynagrodzenia za korzystanie z kapitału"

Sprawa wróciła do polskiego sądu. Ten wyznaczył posiedzenie na listopad 2019 r., ale zostało ono odroczone z uwagi na przystąpienie do sprawy Rzecznika Praw Obywatelskich, który poprosił o czas na zapoznanie się z aktami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyt frankowy, franki, kredyty, tsue, gospodarka, wiadomości, sprawa dziubaków, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-01-2020

masakraświetnie, wziąć 400 tyś i spłacić 410, no każdy by tak chciał. Oszuści ci ludzie i tyle. Wiadomo że w kredycie mieszkaniowym spłaca się 2,5 … Czytaj całość

03-01-2020

HemSTOP cwaniakom i nieudacznikom! Było brać kredyt indeksowany ?! Obrzydliwi kombinatorzy powinni spłacać do usr śmier ci i jeszcze dłużej!

03-01-2020

DaniiCzy ktoś im przystawiał pistolet do skroni żeby brali we frankach?

Rozwiń komentarze (379)