Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Frankowicze kontra bank. Wyrok korzystny dla państwa Dziubaków

379
Podziel się

Sąd ustalił nieważność umowy kredytowej państwa Dziubaków z bankiem Raiffeisen. To ważny wyrok dla frankowiczów, jak i sektora bankowego.

Sprawa państwa Dziubaków elektryzuje frankowiczów i cały sektor bankowy
Sprawa państwa Dziubaków elektryzuje frankowiczów i cały sektor bankowy (East News, Jakub Kaminski/East News)
bCYOfrit

Tą sprawą żyła cała Polska. W piątek warszawski sąd okręgowy zdecydował o unieważnieniu umowy kredytu indeksowanego państwa Dziubaków.

Jak uzasadnił sąd, bank nie poinformował o faktycznym ryzyku konsumentów. Doszło więc do rażącego naruszenia interesów kredytobiorcy. Podkreślił również nierównowagę kontraktową stron i wprowadzenie przez bank klauzul "sprzecznych z dobrymi obyczajami" - relacjonuje serwis Zyciebezkredytu, który na żywo opisywał sprawę sądową państwa Dziubaków przeciwko Raiffeisenowi.

Przypomnijmy, że państwo Dziubakowie podpisali umowę kredytową w 2008 r. Małżeństwo przekonuje, że bank w umowie zapisał niedozwoloną klauzulę indeksacyjną.

bCYOfriv

- Zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 400 tysięcy zł, spłaciliśmy 230 tysięcy, a na dzień dzisiejszy mamy 520 tysięcy do spłacenia. W przypadku unieważnienia zostanie 180 tysięcy do spłaty, w przypadku "odfrankowienia" 250 tysięcy zł - mówiła Polskiej Agencji Prasowej Justyna Dziubak w październiku.

Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Przeciwko bankowi Raiffeisen skierowali sprawę do sądu. Wątpliwości sędziego wzbudziły jednakże możliwe skutki unieważnienia klauzuli. Wobec tego Sąd Okręgowy w Warszawie w 2018 r. wystosował w ich sprawie pytanie prejudycjalne do TSUE. Pytał m.in., czy możliwe jest zastąpienie nieuczciwej klauzuli inną zgodną z prawem w sytuacji, gdy unieważnienie całej umowy będzie niekorzystne dla klienta oraz czy możliwe będzie utrzymanie umowy w sytuacji, gdy usunięcie nieuczciwych klauzul doprowadzi do sytuacji, w której zupełnie zmieni się efekt zawartej umowy.

bCYOfriB

TSUE w październiku przyjrzał się spawie i uznał, że polskie sądy nie mają prawa zmieniać umów kredytowych, ale mają prawo je anulować.

Sprawa wróciła do polskiego sądu. Ten wyznaczył posiedzenie na listopad 2019 r., ale zostało ono odroczone z uwagi na przystąpienie do sprawy Rzecznika Praw Obywatelskich, który poprosił o czas na zapoznanie się z aktami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYOfriW
KOMENTARZE
(379)
masakra
9 miesięcy temu
świetnie, wziąć 400 tyś i spłacić 410, no każdy by tak chciał. Oszuści ci ludzie i tyle. Wiadomo że w kredycie mieszkaniowym spłaca się 2,5 mieszkania. nigdy nie spłaca się tyle samo ile się wzięło tylko dużo wiecej.
piotr12345
9 miesięcy temu
Czyli Dziobaki wzięli 400 tyś zł kredytu a w przypadku unieważnienia mają oddać 410 tyś zł ?? Tak wychodzi z dodawania . Po 11 latach .. niezłe oprocentowanie … niezłe .. z ponownie kredytobiorcy w złotówkach wyjdą na jeleni .
Karmen
9 miesięcy temu
Mechnizm był prosty, wciągnąć jak najwięcej osób przy niskim kursie, a potem go wywindować; z tzw. złotókowiczami będzie podobnie, teraz łowi sie przy niskich stopach jak najwięcej ludzi, aby potem je podnieść do odpowiedniego poziomy; jedna uwaga tzw. złotówkowicze cały czas jadą na pomocy publicznej RnS, MdM, na co składają się wszyscy
bCYOfriX
milo
9 miesięcy temu
Większość komentujących zakłada, że sprawiedliwość polega tym, że sąd nie może wydać wyroku zgodnego z prawem, ponieważ osoba postronna, w związku z tym, że nie ma podstaw do podważania swojej umowy, będzie nim urażona. Od tworzenia sprawiedliwego prawa jest ustawodawca, sądy są od jego stosowania prawa i nie mogą oceniać, jak wyrok zgodny z prawem, wpłynie na samopoczucie osób nie będących stroną w sprawie.
anthony
9 miesięcy temu
A kto wymyślił polisolokaty, lokaty strukturalne, getbacki, sławny kredyt anna w pko, itp.? Banksterka! Tak samo chcieli przerobyć setki tysięcy ludzi na kredytach walutowych, ale sorry - tym razem ten przekręt chyba się nie uda :-)
Najnowsze komentarze (379)
e32
8 miesięcy temu
Frankowicze po cwaniacku chcą wygrania sprawy uwalając umowę, czyli jak każda sprawa sądowa, najpierw szukamy kruczków formalnych, błędów w umowach itp. Tyczasem jakby kredyt nie był indeksowany tylko faktycznie w walucie to czy sytuacja wasza byłaby inna ? Efekt byłby ten sam. Mieszkanai kupione na górce, za naciągna zdolnośc, kupione za tanią walutę, która będąc na dnie wiadomo, że musiała wzrosnąc.
Frankowicz
8 miesięcy temu
Czytając tę wpisy stwierdzam że 99% ludzi nie wie o czym pisze.Frankowicze nie walczą o to że rata im wzrosła przez kurs bo zmienił się o 100% więc zachęcam do lektury jak o co walcza frankowicze i wtedy jak najbardziej do komentowania pozdrawiam FRANKOWICZ
Remo
9 miesięcy temu
Frankowicze z założenia mylą pojęcia. Wzięli we frankach, to niech podają wartości we frankach, tyle wziąłem, tyle wpłaciłem i tyle mi zostało. A oni podają te kwoty przeliczone na złotówki a kurs się zmienił, co chyba nie jest niespodzianką.
ba
9 miesięcy temu
Nieuczciwe zapisy należy z umów usuwać, Tak mówi prawo by chronić konsumentów. Po co zatem uniewaznionno umowę zamiast usunać kluzule niedozwolone?
pseudonim
9 miesięcy temu
Gdyby sąd usunął klauzule niedozwolone tak jak mówi dyrektywa unijna, to temat byłby zamknięty i problem rozwiązany. A tak - przy unieważnieniu to znowu ci ludzie będą przechodzić latami kolejny horror z bankiem, który będzie chciał ich obciążyć dodatkowo bo co im szkodzi próbować - tak jak przy kredytach pseudofrankwych
Pawełek
9 miesięcy temu
Czytając komentarze widać, że Polska się nie ostanie. Jeden drugiemu poderżnie niedługo gardło. Ofiary systemu bankowego, czyli złotówkowe zamordują frankowiczów że im się cudem udało uciec spod topra. Kata, czyli systemu finansowego nie winią. Polityków, którzy to umożliwili nie winią. Zamiast do niemieckich banków pieniądze zasilą Polski rynek. Wyobrażajcie sobie, że np Źydzi tak złorzeczyli by innym Żydom?
Ooo
9 miesięcy temu
Czy gdybym pożyczył koledze 100 tyś franków na budowę domu na 1 procent , to też będę oszustem i lichwiarzem . Czy kolega powinien podać mnie do sądu ?
Ooo
9 miesięcy temu
Czy gdybym koledze pożyczył 100 tyś franków na 1 procent na budowę domu też byłbym oszustem i lichwiarzem ? Czy kolega powinien pozwać mnie do sądu ?
bCYOfriP
Emeryt
9 miesięcy temu
Obojętnie czy kredyt we frankach czy w zł, rublach , euro czy burakach cukrowych , umowa podpisana i trzeba płacić .
Emeryt
9 miesięcy temu
Kredyt frankowy co miesiąc miał inną ratę , w zależności od kursu . Kurs niski frankowicze śmiali się z frajerów z kredytem w zł , kurs wysoki czują się oszukani . Frankowiczu obojętnie w czym jest kredyt ,trzeba spłacać.
Pln zł
9 miesięcy temu
Frankowicze myśleli , że będzie tanio , że frank będzie po 1,50 , że zrobili interes życia , sami wchodzili do banku . Za takie myślenie i cwaniactwo trzeba płacić.
Cwane gapcie
9 miesięcy temu
Kto kazał brać kredyt. Tylko to mnie interesuje.
Jak
9 miesięcy temu
I ktoś kto ma oszczędności spłacić tych gamoni bank nie straci A osoby które umieją się tylko podpisać pod umową zyskają A może przed braniem kredytu trzeba iść na kurs czytania
Grzegorz
9 miesięcy temu
Kto nie brał tego kredytu i jak to było niech się nie wypowiada ...cwaniaki i darmozjady
...
Następna strona