Kredyty mieszkaniowe

Mój kredyt jest za drogi
  1. Co zrobić, gdy brakuje nam na ratę kredytu?
  2. Czy droższy kredyt można spłacić tańszym?
  3. Czy warto przewalutować długoterminowy kredyt?




1. Co zrobić, gdy brakuje nam na ratę kredytu?

Od czasu do czasu zdarzają się sytuacje, które mogą nadszarpnąć domowe budżety. Dotyczy to szczególnie osób, które nie posiadają oszczędności (co dotyczy większości osób, które z pomocą kredytu postanowiły zakupić własne lokum).
Co w takiej sytuacji zrobić?
Zamiast gorączkowo szukać pomocy wśród znajomych i rodzinie, można zwrócić się do banku o zawieszenie spłaty kredytu. Tym bardziej, że taką ewentualność przewiduję same banki.

W przypadku podpisania umowy z niektórymi z nich (np.: Nordea Bank, PKO BP, GE Mieszkaniowy, BGK) istnieje możliwość zawieszenia raz w roku spłaty jednej raty kredytu. Dotyczy to również osób, które zadłużyły się na maksymalny okres spłaty dostępny w danym banku.

Aby skorzystać z takich "wakacji" od kredytu konieczne jest:

  • terminowe spłacanie zaciągniętego kredytu
  • wcześniejsze złożenie stosownego wniosku - z reguły na ok. 2 tygodnie przed terminem zapłaty raty, od której chcemy sobie"wziąć wolne".

2. Czy droższy kredyt można spłacić tańszym?

Parę lat temu, aby zrealizować marzenie o własnych czterech kątach, postanowiłeś wziąć kredyt mieszkaniowy. Po jakimś czasie rzeczywistość szybko jednak przysłoniła radość z powodu realizacji marzenia. Zapewne było to tym bardziej brutalne zderzenie, jeżeli zaciągnąłeś kredyt o stałej stopie procentowej. Tylko w ciągu ostatnich 2 lat stopy procentowe spadły w Polsce o 50 procent, a w ślad za nimi poszły w dół ceny kredytów mieszkaniowych. Biorąc więc obecnie taki sam kredyt jak kilka lat temu, płaciłbyś znacznie mniejsze raty. Ta świadomość zapewne nie jest zbyt krzepiąca (tym bardziej jeśli sytuacja niewiele się poprawiła po przewalutowaniu kredytu), gdy dotkliwie odczuwasz to co miesiąc, dokonując kolejnej spłaty pożyczki. Nie musisz jednak "pluć sobie w brodę", ponieważ możesz skorzystać z oferowanego przez inne banki kredytu refinansowego, dzięki któremu masz szansę obniżyć koszt twojego - obecnie zbyt drogiego - kredytu mieszkaniowego. W zamian bowiem za przeniesienie swojego zadłużenie do innego banku, ten może udzielić "nowego" (znacznie niżej oprocentowanego) kredytu przeznaczonego na spłatę "starego".

3. Czy warto przewalutować długoterminowy kredyt?

Banki znalazły jednak metodę na osoby, które boją się kredytów dewizowych. Umożliwiły przewalutowanie pożyczki. Niektóre z nich nawet nie biorą za to opłaty. Ale wcale nie jest to taka atrakcyjna oferta, jakby się wydawało. Trzeba bowiem wiedzieć, że przy okazji każdej takiej operacji zadłużenie powiększa się o różnicę między kursami sprzedaży i kupna waluty.

A jeśli już zdecydujemy się zmienić walutę, to nie należy tego robić, gdy jest droga. Wówczas wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle. Niestety, gdy np. euro jest najtańsze żaden dłużnik o zmianie nie myśli.

Za przewalutowanie kredytu nie płaci się w Kredyt Banku, Reiffeisen Banku oraz MultiBanku. W pozostałych, zwykle operacja taka kosztuje od 0,8 do 2 proc. kwoty, która ma być spłacana w innej walucie.

Narzędzia